Ευρώπη ‘87 Πευκοχωρίου – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΙΕΚ ΣΜΑΡΝΑΚΗ 55-63: Άνετη πρόκριση στο κύπελλο Ελλάδας

Με το … δεξί ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη, που επικράτησε της Ευρώπης ‘87 Πευκοχωρίου με 63-55 και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Ηλείοι ήσαν καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και μόνο στο πρώτο 10λεπτο είχαν αντίσταση από τους γηπεδούχους.

Με την λήξη του 1ου 10λεπτου ο Κόροιβος ήταν μπροστά στο σκορ με 17-16, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με τους Ηλείους να έχουν ένα +14 (38-24). Η διαφορά μειώθηκε στο 3ο 10λεπτο (51-43), για να έρθει μάλλον άνετα το τελικό 63-55 για τους αθλητές του Κώστα Σορώτου.

Κορυφαίος του Κόροιβου στον αγώνα ήταν ο Λεϊμάνις που πέτυχε 24 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ 9 πόντους είχε ο Τσιάκος.

Δεκάλεπτα: 16 -17, 24 – 48, 43 – 51, 55 – 63

Πευκοχώρι (Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τζουβάρας 8 (2), Ακεψιμαΐδης 12 (2), Ελευθεριάδης 10, Βελισαρίου, Σαββίδης, Κιτσούλης 4, Καμπουρίδης 2, Γκάτζιας 7 (1), Θεοδωρίδης, Μανούσος 12

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη (Σορώτος): Λειμάνις 24 (4), Καπώνης 6 (2), Μαραγκάκης 2, Γραβάνης, Τσιάκος 9, Γκιουζέλης 7, Θεοδωράκος 5 (1), Λαμπρόπουλος 5 (1), Χείλαρης 5 (1), Κάτζος, Ρούνης, Κελαιδης

Την προσεχή Κυριακή για την 3η αγωνιστική της Α΄ Φάσης ο Κόροιβος θα υποδεχτεί στο Κλειστό της Ήλιδας την Καρδίτσα (νίκησε εκτός έδρας τον Δούκα), με την οποία θα κοντραριστεί και στην πρεμιέρα της Α2, στις 6 Οκτωβρίου στη θεσσαλική πόλη.