Μπάσκετ

Πάτρα: Πρώτη ήττα της σεζόν για τον Προμηθέα – Λύγισε με 73-76 απέναντι στο Περιστέρι

«Χτίζοντας» πάνω σε μία σπουδαία εμφάνιση και με πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο και Χάροου, το Περιστέρι κέρδισε τον Προμηθέα (73-76) στην Πάτρα και έκανε το «2 στα 2» στη Basket League!

Σε ένα ματς που ήταν πραγματικό ντέρμπι, το Περιστέρι έδειξε πιο ψύχραιμο στα κρίσιμα λεπτά και με… φόρα από την σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ κέρδισε και τον Προμηθέα στη Πάτρα με 76-73! Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν εξαιρετική και είχε σε πρωταγωνιστικό ρόλο τους Παναγιώτη Βασιλόπουλο (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Ράιαν Χάροου (14 πόντοι, 5 ασίστ), με τον Προμηθέα να παλεύει μέχρι το τέλος μέσω των Λεωνίδα Κασελάκη (13 πόντοι) και Λάνγκστον Χολ (12 πόντοι).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν συνθήκες υψηλού ρυθμού. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 10-3 στο 3ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και μέσω του Μπεντίλ έφτασαν στο +5 (15-20). Τελικά, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +2 για το Περιστέρι (24-26).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αφού ισοφάρισαν σε 31-31 (14′), πήραν προβάδισμα 7 πόντων (42-35), στο 18ο λεπτό. Βασιλόπουλος και Μουράτος ανέλαβαν στη συνέχεια δράση και μείωσαν στους 3 (42-39), λίγο πριν οι δύο ομάδες βρεθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ένα γρήγορο 6-0 του Προμηθέα έφερε την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο +9 (48-39) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν λίγο αργότερα με δικό τους 9-0, κάτι που τους έδωσε προβάδισμα (50-51, 27′). Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το 30ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +4 (58-62).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και με ένα επιμέρους 7-2 μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού (65-64, 35′). Το Περιστέρι αντέδρασε και με σερί πόντους από Χάροου και Ντάνιελ πήρε προβάδισμα ενός καλαθιού (73-71) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ ένα μεγάλο καλάθι του 27χρονου γκαρντ «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη για τους φιλοξενούμενους (73-76).

Δεκάλεπτα: 24-26, 42-39, 58-62, 73-76