22ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας: Βραβείο καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους στο «Η Μπουλμπούλ μπορεί να τραγουδήσει»

Στην κατάμεστη αίθουσα του Συνεδριακού Κέντρου, της ΠΕ Ηλείας, στον Πύργο, πραγματοποιήθηκαν χθες βράδυ οι απονομές των βραβείων σε όλες τις κατηγορίες του φετινού (22ου) Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.

Το βραβείο καλύτερης ταινίας μεγάλου μήκους απέσπασε η ταινία «Η Μπουλμπούλ μπορεί να τραγουδήσει», της Ασσαμέζας – Ινδής σκηνοθέτριας Rima Das… πιο συγκεκριμένα όλα τα βραβεία:

 

 

Βραβεία Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

 

Καλύτερη Ταινία Μεγάλου Μήκους

Η Μπουλμπούλ μπορεί να τραγουδήσει, Rima Das, Ινδία

Η επιτροπή επέλεξε μια ταινία που μας προσφέρει τόσο κινηματογραφική ποιότητα όσο και κριτική ματιά στους ρόλους των κοριτσιών, των γυναικών και των ΛΟΑΤ ατόμων σε μια παραδοσιακή κοινωνία. Μας συγκίνησε και μας έπεισε η ευαισθησία και η δεξιοτεχνία της σκηνοθέτιδας στην παρουσίαση αυτών των θεμάτων.

 

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

Πιτσιρίκια στη βροχή, Clementine Carrie, Γαλλία

 

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου

Η αλεπού και το πουλί,Sam and Fred Guilliaume, Ελβετία-Βέλγιο

 

Βραβείο Σκηνοθεσίας σε Ταινία Μεγάλου Μήκους

Στην Marine Atlan για την ταινία Ντάνιελ, Γαλλία.

 

Βραβείο Σεναρίου σε Ταινία Μεγάλου Μήκους

Στην Tamara Bos για την ταινία Κομμώσεις Ρόμι, Ολλανδία Γερμανία.

 

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Αγοριού

Στον Théo Polgar για την ερμηνεία του στον ρόλο του Ντανιέλ .

 

Βραβείο Καλύτερης Ερμηνείας Κοριτσιού

Στην Arnali Das, για την ερμηνεία της στην ταινία «Η Μπουλμπούλ μπορεί να τραγουδήσει».

 

Βραβεία Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Kids & Docs (Τμήμα Ντοκιμαντέρ)

 

 

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους

Τρέχει στο αίμα μου, Maya Newell, Αυστραλία

 

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους

Ψηλά το κεφάλι, Joanne Salmon, Great Britain

 

 

Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους

Η μαγική ζωή της V, Φινλανδία, Δανία, Βουλγαρία, Tonislav Hristov

 

 

Εύφημες μνείες: 19.91, Emilia Sniegoska, Πολωνία

Copper Notes of a Dream, Reza Farahmand, Ιράν και Καναδάς

 

Βραβεία Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων

 

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

Μετρονόμος (στον ρυθμό), Scott Lochmus, ΗΠΑ

 

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου

Ιαν, μια συγκινητική ιστορία, Abel Gorldfarb, Αργεντινή

 

 

Βραβεία Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους

Η Ρόκα αλλάζει τον κόσμο, Katja Benrath, Γερμανία

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

Το κλαδί, Teppo Airaksimen, Φινλανδία

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένου Σχεδίου

Ο Χαρταετός, Martin Smatana, Τσεχία-Σλοβακία-Πολωνία

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους

Ανακαλύπτοντας το Αύριο, Laura Nix, ΗΠΑ-Ινδονησία-Ινδία-Μεξικό

 

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους

OBON, Andre Hoermann και Anna Samo, Γερμανία

 

Ειδικά Βραβεία

 

Βραβείο της Βουλής των Ελλήνων «Ανθρώπινες Αξίες»

Κομμώσεις Ρόμι, Mischa Kamp, Ολλανδία.

 

Βραβείο “#ThisisEU – Ευρωπαϊκές αξίες” της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα

Η Ρόκα αλλάζει τον κόσμο, Katja Benrath, Γερμανία

 

Βραβεία Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου (ECFA)

Ταινία Μεγάλου Μήκους: Ο παππούς μου είναι εξωγήινος, Drazen Zarkovic-Marina Andree Skop, Κροατία-Σλοβενία-Τσεχία-Σλοβακία-Νορβιγία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Λουξεμβούργο

Ταινία Μικρού Μήκους: Κέικ με καρδιά που λιώνει, Benoit Chieux, Γαλλία

Ταινία Ντοκιμαντέρ: Anbessa, Mo Scarpelli, Ιταλία-ΗΠΑ

 

Βραβείο Διεθνούς Κέντρου Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους (CIFEJ)

Η Ρόκα αλλάζει τον κόσμο, Katja Benrath, Γερμανία

 

Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ)

Στα άκρα, Aldiyar Bairakimov, Καζακστάν

 

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ)

Ο πρώτος αποχαιρετισμός, Lina Wang, Κίνα

 

Τα βραβεία του 2st Olympia “Creative Ideas” Pitching lab

 

Το 2o Olympia “Creative Ideas” Pitching Lab στόχο έχει την ενίσχυση της παραγωγής ταινιών για παιδιά και νέους στην Ελλάδα, η οποία βρίσκεται σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από αυτά

της υπόλοιπης Ευρώπης.

Για την ολοκληρωμένη, τολμηρή και ασυνήθιστη θεματική που χαρακτηρίζεται από ρεαλισμό και προσωπική συναισθηματική σύνδεση της δημιουργού με το θέμα της, η επιτροπή προκρίνει για το βραβείο του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου το «Μυρμηγκάκι» της Ερωφίλης Μωραΐτη.

 

Με ομόφωνη απόφαση η επιτροπή προκρίνει για το βραβείο της ΕΡΤ το  Βανκούβερ  της Άρτεμης Αναστασιάδου.

 

Και στα δύο σχέδια το Νεανικό Πλάνο προσφέρει υποστήριξη στις ενέργειες προώθησης της παραγωγής (φάκελος, μεταφράσεις, διεθνής επικοινωνία) καθώς και τον υποτιτλισμό της ταινίας, ενώ η SteFilm και η Authorwave προσφέρουν τεχνικές υπηρεσίες.

 

19η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας Camera Zizanio

 

Τα Βραβεία του Ελληνικού Διαγωνιστικού Τμήματος

 

Κατηγορία Α’ – Ταινίες παιδιών έως 12 ετών

Α’ Βραβείο: Το αιώνιο βιβλίο, 3ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου

Β’ Βραβείο: Ο κόσμος του βιβλίου,  Ηλίας Μαθιουδάκης, Ελένη Αθανασά

Γ’ Βραβείο: Καληνύχτα παππού,  4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης

 

 

Κατηγορία Β’ – Ταινίες παιδιών από 13 έως 16 ετών

Α’ Βραβείο: Εκδρομή , 1ο Γυμνάσιο Ζωγράφου

Β’ Βραβείο: Πίστεψε, ψάξε, ξεκίνα,  6ο Λύκειο Ζωγράφου

Γ’ Βραβείο: Footballholics,  1o ΓΕΛ Ταύρου

Ειδική Μνεία: Η φασαρία της σιωπής,  1ο Γυμνάσιο Σητείας, Κρήτη

Τhe game, 2ο ΓΕΛ Μυτιλήνης

 

 

Κατηγορία Γ’ – Ταινίες παιδιών από 17 έως 20 ετών

Α’ Βραβείο:  Group therapy,  7ο Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Ν. Σμύρνης “ΕΣΤΙΑ”

[Το βραβείο συνοδεύεται από πλήρεις υποτροφίες σε 2 από τους συντελεστές της ταινίας από τον Εκπαιδευτικό Όμιλο ΑΚΜΗ.]

Β’ Βραβείο: Μάνα αναμνήσεων, Εσπερινό Γυμνάσιο Μυτιλήνης με Λυκειακές Τάξεις

Γ’ Βραβείο: Σε χρειάζομαι,  Κινηματογραφική Ομάδα Λυκείου Κυθήρων

 

Επίσης στην ίδια Κατηγορία η Σχολή Κινηματογράφου Λυκούργου Σταυράκου προσφέρει μια υποτροφία για σπουδές Κινηματογράφου.

 

Ειδικό Βραβείο Νικος Καβουκίδης: Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα

 

Βραβείο εγγραματισμού στα μέσα: Ιστορία της Ελληνικής Τοιχογραφίας ΙΙ,  1ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου

 

Βραβείο Συνήγορος του Πολίτη: Εφηβίωση,  1ο Γυμνάσιο Πύργου

 

Τα Βραβεία του Διεθνούς Διαγωνιστικού Τμήματος

 

 

Κατηγορία Α’ – Ταινίες παιδιών έως 12 ετών

Προτεραιότητες, Bardic Studio, Αυστραλία

 

Κατηγορία Β’ – Ταινίες παιδιών από 13 έως 16 ετών

Το μικρό κορίτσι χελιδόνι επιστρέφει σπίτι, Studio Klasse, Κίνα

 

Κατηγορία Γ’ – Ταινίες παιδιών από 17 έως 20 ετών

Τσαχπίνης, Murshidul Alam Bhuiyan, Μπαγκλαντές

 

 

Τα Βραβεία του Ευρωπαϊκού Διαγωνιστικού Τμήματος

 

 

Κατηγορία Α’ – Ταινίες παιδιών έως 12 ετών

Α’ Βραβείο: Διαπεραστικός,  Liith Jorg, Γερμανία

Β’ Βραβείο: Νοήματα,  Tabby Myles (The Film Academy Edinburgh), Σκωτία

Γ’ Βραβείο: Περπάτα δίπλα μου,  Public school C.E.I.P Serreria, Ισπανία

 

Κατηγορία Β’ – Ταινίες παιδιών από 13 έως 16 ετών

A’ Βραβείο: Συγγνώμη, λάθος μου, Class W – SLG, Ολλανδία

Β’ Βραβείο: Aσπεργκερ, Ains , Ολλανδία

Γ’ Βραβείο: Xanny, Lot Spekkers, Ολλανδία

 

Κατηγορία Γ’ – Ταινίες παιδιών από 17 έως 20 ετών

Α’ Βραβείο: Γείωση, Oisin Reilly, Ιρλανδία

Β’ Βραβείο: Απόδραση, Station Next, Δανία

Γ’ Βραβείο: Μήπως είδατε τον Μπάστερ;,  Emmanouel Li, Ηνωμένο Βασίλειο