Α1 ΕΠΣ Ηλείας: «Φουντώνει» η μάχη της παραμονής!

Δέκα αγωνιστικές πριν «πέσει» η καρό σημαία στην Α1 κατηγορία, η μάχη της παραμονής έχει φουντώσει με επτά ομάδες να εμπλέκονται σε σενάρια υποβιβασμού και πλέι άουτ, άλλες με περισσότερες και άλλες με λιγότερες πιθανότητες.

Σε καλύτερη μοίρα αυτή τη στιγμή δείχνουν να βρίσκονται οι Πέλοπας Πύργου, Προοδευτική Μανωλάδας και Ηλειακός Βαρθολομιού που ισοβαθμούν στους 19 πόντους και ανεξάρτητα από το τι θα κάνουν στα εναπομείναντα ματς, έχουν στραμμένο το βλέμμα τους και στην Γ’ Εθνική αφού αν έστω μια από τις τρεις ηλειακές ομάδες σωθεί και υποβιβαστούν μόνο τρεις από την Α1, αυτόματα οι πιθανότητες τους για παραμονή αυξάνονται.

Σε δυσχερή θέση βρίσκεται αυτή τη στιγμή η Ολυμπιάδα Γουμέρου που με τους 13 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει μέχρι τώρα, αν έληγε σήμερα το πρωτάθλημα θα διεκδικούσε την παραμονή της σε αγώνες πλέι άουτ με αντίπαλο το Κουρτέσι που βρίσκεται σε ακόμα δυσκολότερη θέση έχοντας 10 βαθμούς και θα δώσει μάχη τουλάχιστον για το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Πέλοπας Πελοπίου με τους 8 βαθμούς έχει τρομερά δύσκολη αποστολή στη συνέχεια του πρωταθλήματος αν θέλει έστω να διεκδικήσει την παραμονή του μέσω μπαράζ ενώ μόνο μαθηματικές ελπίδες φαίνεται να έχει ο Νέος Κόροιβος Κατσαρού που βρίσκεται καθηλωμένος στην τελευταία θέση με 4 πόντους.

Ας δούμε το πρόγραμμα των διεκδικητών της παραμονής στα εναπομείναντα δέκα παιχνίδια:

Πέλοπας Πύργου (19 β.)                                      

Ξενοφών Κρεστένων εκτός

Δόξα Νέας Μανωλάδας εντός

Ηλειακός Βαρθολομιού εκτός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εντός

Προοδευτική Μανωλάδας εκτός

Αίας Γαστούνης εκτός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εντός

Αλφειός Επιταλίου εκτός

Αστέρας Αμαλιάδας εντός

Νίκη Τραγανού εκτός

 

Προοδευτική Μανωλάδας (19 β.)

Αστέρας Αμαλιάδας εκτός

Νίκη Τραγανού εντός

Από Κόροιβος Κατσαρού εκτός

Πέλοπας Πελοπίου εκτός

Πέλοπας Πύργου εντός

Ξενοφών Κρεστένων εκτός

Δόξα Από Μανωλάδας εντός

Ηλειακός Βαρθολομιού εκτός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εντός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εντός

 

Ηλειακός Βαρθολομιού (19 β.)

Από Κόροιβος Κατσαρού εντός

Πέλοπας Πελοπίου εκτός

Πέλοπας Πύργου εντός

Ξενοφών Κρεστένων εκτός

Δόξα Από Μανωλάδας εντός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εντός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εκτός

Προοδευτική Μανωλάδας εντός

Αίας Γαστούνης εκτός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εντός

 

Ολυμπιάδα Γουμέρου (13 β.)

Ολυμπιακός Σαβαλίων εκτός

Αλφειός Επιταλίου εντός

Αστέρας Αμαλιάδας εκτός

Νίκη Τραγανού εντός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εκτός

Πέλοπας Πελοπίου εντός

Πέλοπας Πύργου εκτός

Ξενοφών Κρεστένων εντός

Δόξα Ν. Μανωλάδας εντός

Ηλειακός Βαρθολομιού εκτός

 

ΑΠΟ Κουρτεσίου (10 β.)

Νίκη Τραγανού εκτός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εκτός

Πέλοπας Πελοπίου εντός

Πέλοπας Πύργου εκτός

Ξενοφών Κρεστένων εντός

Δόξα Νέας Μανωλάδας εκτός

Ηλειακός Βαρθολομιού εντός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εντός

Προοδευτική Μανωλάδας εκτός

Αίας Γαστούνης εντός

 

Πέλοπας Πελοπίου (8 β.)

Δόξα Νέας Μανωλάδας εκτός

Ηλειακός Βαρθολομιού εντός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εκτός

Προοδευτική Μανωλάδας εντός

Αίας Γαστούνης εντός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εκτός

Αλφειός Επιταλίου εντός

Αστέρας Αμαλιάδας εκτός

Νίκη Τραγανού εντός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εκτός

 

Νέος Κόροιβος Κατσαρού (4 β.)

Ηλειακός Βαρθολομιού εκτός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εντός

Προοδευτική Μανωλάδας εντός

Αίας Γαστούνης εκτός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εντός

Αλφειός Επιταλίου εκτός

Αστέρας Αμαλιάδας εντός

Νίκη Τραγανού εκτός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εκτός

Πέλοπας Πελοπίου εντός