Α1 ΕΠΣ Ηλείας: Στην τελική ευθεία για πλέι οφ και παραμονή!

Επτά αγωνιστικές έμειναν μέχρι το φινάλε της  Α1 κατηγορίας, και οι μάχες για τα πλέι οφ ανόδου και την παραμονή βρίσκονται πλέον στην τελική τους ευθεία.

Η «Πατρίς σπορ» σας παρουσιάζει σήμερα την εικόνα τόσο στην κορυφή όσο και στην ουρά της βαθμολογίας, το πρόγραμμα των μονομάχων» αλλά και τις ελπίδες που έχει καθεμιά ομάδα για να επιτύχει στο τέλος τους στόχους της.

Πέντε ομάδες για δυο θέσεις στα πλέι οφ

Με δεδομένο ότι ο Αίας Γαστούνης μετά και το διπλό στο Τραγανό πολύ δύσκολα πλέον θα χάσει την πρωτιά και η Δόξα μετά τη μεγάλη νίκη επί της Κρέστενας δύσκολα θα χάσει τη δεύτερη θέση, πέντε είναι πλέον οι ομάδες που διεκδικούν τις άλλες δύο θέσεις των πλέι οφ.

Ο Ξενοφών μετά την ήττα στο «Β. Μουρκιώτης» δεν κατάφερε να καπαρώσει από τώρα την τρίτη θέση και ασφαλώς τα ματς κόντρα σε Αίαντα (εκτός), Αλφειό (εντός) και Αστέρα (εκτός) είναι σημαντικά για την θέση που θα καταλάβει.

Η Νίκη έχασε στην έδρα της από τον Αίαντα και στην τριάδα «φωτιά» κόντρα σε Αλφειό (εντός), Αστέρα (εκτός) και Σαβάλια (εκτός) θα κληθεί να υπερασπιστεί την τρίτη θέση.

Ολυμπιακός Σαβαλίων και Αστέρας Αμαλιάδας μετά τις νίκες τους επί των Αλφειού και Γουμέρου αντίστοιχα έμειναν ζωντανοί στην υπόθεση της τετράδας και οι μεν ερυθρόλευκοι θα τα παίξουν όλα για όλα κόντρα σε Δόξα (εκτός), Αστέρα (εντός) και Νίκη (εντός) ενώ οι δε βυσσινί θα διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους κυρίως απέναντι σε Αλφειό (εκτός), Σαβάλια (εκτός), Νίκη (εντός) και Ξενοφώντα (εντός).

Ο Αλφειός τέλος, έχασε έδαφος μετά την ήττα στα Σαβάλια όμως διατηρεί ακόμα μαθηματικές ελπίδες τις οποίες και θα εξαντλήσει κόντρα σε Αστέρα (εντός), Νίκη (εκτός), Ξενοφών (εκτός) και Δόξα (εντός).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ

Αίας Γαστούνης (49 β.)

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εντός

Πέλοπας Πελοπίου εκτός

Πέλοπας Πύργου εντός

Ξενοφών Κρεστένων  εντός

Δόξα Νέας Μανωλάδας εκτός

Ηλειακός Βαρθολομιού  εντός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εκτός

 

Δόξα Νέας Μανωλάδας (45 β.)

Ολυμπιακός Σαβαλίων εντός

Ηλειακός Βαρθολομιού εκτός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εντός

Προοδευτική Μανωλάδας εκτός

Αίας Γαστούνης εντός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εκτός

Αλφειός Επιταλίου εκτός

Ξενοφών Κρεστένων (35 β.)

Ηλειακός Βαρθολομιού εντός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εκτός

Προοδευτική Μανωλάδας εντός

Αίας Γαστούνης εκτός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εκτός

Αλφειός Επιταλίου εντός

Αστέρας Αμαλιάδας εκτός

 

Νίκη Τραγανού (34 β.)

Ολυμπιάδα Γουμέρου εκτός

Αλφειός Επιταλίους εντός

Αστέρας Αμαλιάδας εκτός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εκτός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εντός

Πέλοπας Πελοπίου εκτός

Πέλοπας Πύργου εντός

Ολυμπιακός Σαβαλίων (33 β.)

Δόξα Νέας Μανωλάδας εκτός

Αστέρας Αμαλιάδας εντός

Ηλειακός Βαρθολομιού εκτός

Νίκη Τραγανού εντός

ΑΠΟ Κουρτεσιου εκτός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εντός

Προοδευτική Μανωλάδας εκτός

 

Αστέρας Αμαλιάδας (33 β.)

Αλφειός Επιταλίου εκτός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εκτός

Νίκη Τραγανού εντός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εκτός

Πέλοπας Πελοπίου εντός

Πέλοπας Πύργου εκτός

Ξενοφών Κρεστένων εντός

 

Αλφειός Επιταλίου (32 β.)

Αστέρας Αμαλιάδας εντός

Νίκη Τραγανού εκτός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εντός

Πέλοπας Πελοπίου εκτός

Πέλοπας Πύργου εντός

Ξενοφών Κρεστένων εκτός

Δόξα Νέας Μανωλάδας εντός

 

Θα κριθεί στα μεταξύ τους η παραμονή

Με τη διαφαινόμενη παραμονή της Βάρδας στην Γ’ Εθνική, κάτι που σημαίνει πως από την Α1 θα πέσουν τρεις ομάδες, στην καλύτερη μοίρα από όλους τους διεκδικητές της παραμονής είναι αυτή τη  στιγμή η Προοδευτική η οποία με 23 βαθμούς βρίσκεται κοντά στην σωτηρία και θα έχει την ευκαιρία να την εξασφαλίσει τόσο στα δύο επερχόμενα ματς με Πέλοπα Πελοπίου και Πέλοπα Πύργου ενώ λίγο πριν το τέλος έχει εκτός έδρας το Βαρθολομιό και στη Μανωλάδα το Κουρτέσι.

Ο Πέλοπας Πύργου έκανε άλμα παραμονής με το διπλό στο Βαρθολομιό και το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα του κόντρα στο Κουρτέσι αλλά και την 23η αγωνιστική και πάλι στο Ενωσιακό κόντρα στο Γούμερο θα έχει την ευκαιρία να «τελειώσει» τη δουλειά.

Ο Ηλειακός Βαρθολομιού μετά την εντός έδρας ήττα από τον Πέλοπα έμπλεξε σε περιπέτειες και η απευθείας ή όχι παραμονή του θα κριθεί εν πολλοίς στα ματς με Κουρτέσι (εκτός), Προοδευτική (εντός) και Γούμερο (εντός).

Οι δυο σερί νίκες αναπτέρωσαν τις ελπίδες του Κουρτεσίου για τη σωτηρία και το Σάββατο θα πάει στο Ενωσιακό για να παίξει τα ρέστα του για την απευθείας παραμονή κόντρα στον Πέλοπα ενώ κομβικά είναι τα ματς κόντρα σε Βαρθολομιό (εντός) και Προοδευτική (εκτός).

Η Ολυμπιάδα Γουμέρου βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση πλέον αντιμετωπίζοντας τον κίνδυνο ακόμα και του απευθείας υποβιβασμού και αν θέλει να τον αποφύγει οι αγώνες κόντρα σε Κατσαρού (εκτός), Πελόπιο (εντός), Πέλοπα (εκτός) και Βαρθολομιό (εκτός) είναι πολύ κρίσιμοι.

Πέλοπας Πελοπίου και Ν. Κόροιβος Κατσαρού τέλος, τόσο βάση βαθμολογικής συγκομιδής όσο και βάση προγράμματος μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο να προλάβουν έστω το «τρένο» των πλέι άουτ.

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ

 

Προοδευτική Μανωλάδας (23 β.)

Πέλοπας Πελοπίου εκτός

Πέλοπας Πύργου εντός

Ξενοφών Κρεστένων εκτός

Δόξα Από Μανωλάδας εντός

Ηλειακός Βαρθολομιού εκτός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εντός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εντός

 

 

Πέλοπας Πύργου (22 β.)                                      

ΑΠΟ Κουρτεσίου εντός

Προοδευτική Μανωλάδας εκτός

Αίας Γαστούνης εκτός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εντός

Αλφειός Επιταλίου εκτός

Αστέρας Αμαλιάδας εντός

Νίκη Τραγανού εκτός

 

Ηλειακός Βαρθολομιού (20 β.)

Ξενοφών Κρεστένων εκτός

Δόξα Από Μανωλάδας εντός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εντός

ΑΠΟ Κουρτεσίου εκτός

Προοδευτική Μανωλάδας εντός

Αίας Γαστούνης εκτός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εντός

 

ΑΠΟ Κουρτεσίου (16 β.)

Πέλοπας Πύργου εκτός

Ξενοφών Κρεστένων εντός

Δόξα Νέας Μανωλάδας εκτός

Ηλειακός Βαρθολομιού εντός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εντός

Προοδευτική Μανωλάδας εκτός

Αίας Γαστούνης εντός

 

 

Ολυμπιάδα Γουμέρου (13 β.)

Νίκη Τραγανού εντός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εκτός

Πέλοπας Πελοπίου εντός

Πέλοπας Πύργου εκτός

Ξενοφών Κρεστένων εντός

Δόξα Ν. Μανωλάδας εντός

Ηλειακός Βαρθολομιού εκτός

 

 

Πέλοπας Πελοπίου (9 β.)

Προοδευτική Μανωλάδας εντός

Αίας Γαστούνης εντός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εκτός

Αλφειός Επιταλίου εντός

Αστέρας Αμαλιάδας εκτός

Νίκη Τραγανού εντός

Νέος Κόροιβος Κατσαρού εκτός

 

Νέος Κόροιβος Κατσαρού (7 β.)

Αίας Γαστούνης εκτός

Ολυμπιάδα Γουμέρου εντός

Αλφειός Επιταλίου εκτός

Αστέρας Αμαλιάδας εντός

Νίκη Τραγανού εκτός

Ολυμπιακός Σαβαλίων εκτός

Πέλοπας Πελοπίου εντός