Μπάσκετ

A1 EΣΚΑΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: «Υπερηχητικός» ο ΑΣΣ Αμαλιάδας στα Αραχωβίτικα!

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας με μια απολαυστική εμφάνιση την περασμένη Δευτέρα στην Πάτρα, νίκησε εύκολα τα Αραχωβίτικα με 90-47 και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑΗ.

Ήταν ένα ματς που έλαμψαν με την εμφάνιση τους οι νεαροί αθλητές της ομάδας, δηλώνοντας «παρών» ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.Ξεκινώντας με σοβαρότητα στην άμυνα στο α΄ δεκάλεπτο ο Α.Σ.Σ.Α. έκανε το 9-17 στο 10΄. Με την ίδια λογική συνέχισε στο β΄ δεκάλεπτο, στέλνοντας το σκορ στο 23-44.

Το καλύτερο όμως ο ΑΣΣ Αμαλιάδας το είχε φυλάξει για το γ΄ δεκάλεπτο, όπου με θεαματικό μπάσκετ έκανε επιμέρους σκορ 4-33 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 50 πόντους (27-77) και κέρδισε το χειροκρότημα όλων των φιλάθλων στο «Δ. Τόφαλος».

Τα Αραχωβίτικα απάντησαν με ένα επιμέρους 20-13 στην τελευταία περίοδο και το τελικό σκορ ήταν 47-90.

Ο Ολυμπιονίκης, αντίθετα, υπέκυψε στην ανωτερότητα του Εσπέρου στο Κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας, με σκορ 54-75, έχοντας την ατυχία να τραυματιστεί μόλις στο 1ο λεπτό ο Χατζής (διάστρεμμα), ενώ ο Λαζανάς αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στη γάμπα. Ο Έσπερος ήταν εύστοχος από τα 6,75μ., πέτυχε 6 τρίποντα στο β΄ δεκάλεπτο κι έφτασε στο +24 στο ημίχρονο (21-45), εξασφαλίζοντας ουσιαστικά από νωρίς τη νίκη.