Μπάσκετ

Α2 ΕΣΚΑΗ: Ένα ροζ φύλλο μακριά από την άνοδο ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας!

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέρασε και από την έδρα της Α.Ε. Προαστείου με το εντυπωσιακό 64-99, έκανε το 21 στα 21 και πλέον είναι αγκαλιά με την απευθείας άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΗ καθώς θέλει μια μόλις νίκη στους εναπομείναντες πέντε αγώνες. Με ένα μείγμα αποφασισμένων παικτών, προπονητικού και διοικητικού team και για μια ακόμα φορά μακριά από την Αμαλιάδα, με κόσμο, ο Α.Σ.Σ. γύρισε στη βάση του με το 21ο ροζ φύλλο αγώνα σε 21 παιχνίδια.  Με 17-22 έληξε το πρώτο δεκάλεπτο με πολύ ρυθμό στην επίθεση. Στο β΄ δεκάλεπτο πραγματικά χάθηκε η μπάλα και ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέτυχε 35 πόντους κάνοντας το σκορ 38-57. Με άμυνα που έτρωγε σίδερα στο γ΄ δεκάλεπτο το σκορ πήγε στο 49-79. Ίδια εικόνα και στο δ΄ δεκάλεπτο με το τελικό 64-99 να έρχεται μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από όλη την αποστολή!

Με νίκη όμως συνέχισε και το ΣΕΦΑ στην 21η αγωνιστική, καθώς νίκησε στο «Αέθλειον» με 74-65 τη Ν.Ε.Π. και «κλείδωσε» την 3η θέση στην κανονική περίοδο της Α2 ΕΣΚΑΗ.Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη ξεκίνησε δυνατά, πήρε προβάδισμα ακόμα και 12 πόντoυς και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 6 (39-33). Στο β΄ ημίχρονο, το προβάδισμα της ηλειακής ομάδας κυμάνθηκε από 4 έως 9 πόντους και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Αντίθετα, ο Πανωλενιακός, ηττήθηκε στο Κλειστό του Καράτουλα από την Κρήνη με 33-38, σε ένα παιχνίδι που, όπως καταγγέλλει η ηλειακή ομάδα, διεξήχθη χωρίς εξουσιοδοτημένο κριτή από την ΕΣΚΑΗ, κόντρα στους κανονισμούς, μετά από απαίτηση της Διοργανώτριας! Χρέη κριτή εκτέλεσε ο Κώστας Παναγουλιας και ο πίνακας είχε μόνο το σκορ και το χρόνο, γεγονός που δυσκόλεψε πολύ τον Πανωλενειακο στα φάουλ, εφόσον παρατάχθηκε με μόλις 8 παίκτες (έλειπαν Δανίκας, Ρουμελιώτης, Μπαχουρος).

Τα ροζ φύλλα

Α.Ε. ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ- Α.Σ.Σ. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 64-99

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-57, 49-79, 64-99.

Α.Ε. Προαστείου: Σωτηρόπουλος 4, Ντούσιας, Ρουμελιώτης 4, Τσιμπούκης 3(1), Γεωργακόπουλος 2, Μανωλιουδάκης 19, Μπουγιούκος 5(1), Ζάρλας 8, Ηλιόπουλος 1, Γιαννακόπουλος 18(1).

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Αρβανιτάκης, Παπαγιάννης 3(1), Θεοδωρόπουλος 17(5), Καλλιώρας, Κιούφης 19(4), Δασκαλόπουλος 8(2), Αντωνόπουλος, Μαντούβαλος 2, Πίκιος 32(5),Αγραπιδάκης 2, Λυμπέρης 16.

Σ.Ε.Φ.Α.-Ν.Ε.Π. 74-65

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-33, 52-47, 74-65.

Σ.Ε.Φ.Α.: Μασούρας 4, Κορακιανίτης 18 (3), Αρβανίτης, Καμίλης, Τσιρώνης 6 (1), Τατάνης 15 (1), Τόγιας 26 (1), Κουρής 5.

Ν.Ε.Π.: Μπαμπούνης 4, Αποστολόπουλος, Βούλγαρης 9 (3), Ντεντόπουλος 10 (1), Ανδρικόπουλος 9 (1), Θεοχάρης 4, Γουβέλης 4, Ι. Σπυριδωνίδης 11 (3), Φάλαρης, Σπ. Σπυριδωνίδης 10, Σδούκος 4.

ΠΑΝΩΛΕΝΕΙΑΚΟΣ -ΚΡΗΝΗ ’97 33-38

Τα δεκάλεπτα: 7-7, 19-12, 23-21, 33-38.

Πανωλενειακός: Γιαννόπουλος 2, Μπούκλης 8 (2), Διαμαντόπουλος 4 (1), Μπεκυράς 12 (1), Βλάχος, Καραλής 2, Τσάκωνας, Παπαδόπουλος 5 (1).

Κρήνη: Στεφανίδης, Μιαούλης, Πετούσης 4, Κοντόγιωργας 6 (2), Αναστασόπουλος, Στούμπανος 6, Αγγελόπουλος, Μπιλιάνης 6 (2), Λιάσσας 5 (1), Γεωργακόπουλος 11, Νικολάου, Μανωλόπουλος.

Κεφαλληνιακός 4-15 23

*Η Ν.Ε.Π. έχει ένα μηδενισμό. Εκκρεμούν οι αγώνες Γαλήνη -Κεφαλληνιακός και Δύμη-Κεφαλληνιακός.