ΑΠΟ Κουρτεσίου – Νίκη Τραγανού 2-2: Νίκη… αγνοείται!

Για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς τρίποντο έμειναν ΑΠΟ Κουρτεσίου και Νίκη Τραγανού αφού το περασμένο Σάββατο αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2 σε ένα ματς που βάσει δυναμικότητας τουλάχιστον, αυτοί που πρέπει να είναι πιο απογοητευμένοι είναι οι φιλοξενούμενοι που δεν έχουν ξεκινήσει καθόλου καλά τη σεζόν. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Θ. Λούρμπα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 1ό λεπτό ο Σκλαβενίτης απέκρουσε πλασέ του Γεωργιόπουλου. Στο 5’ το σουτ του Καλογερόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι, όμως η Νίκη πήρε τελικά το προβάδισμα στο 15’ με τον Βατσή. Η χαρά για τους φιλοξενούμενους κράτησε μόλις 5 λεπτά αφού στο 20’ ο Κουρκουμέλης έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1, για να έρθει στο 35’ ο Γεωργιόπουλος να βάλει ξανά μπροστά στο σκορ τους «μπλε» με κεφαλιά για το 1-2. Στο 40’ ο Σαραντούλιας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες σε ένα πρώτο μέρος που το Τραγανό είχε τις ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμα του όμως δεν το έκανε και τελικά το πλήρωσε. Στην επανάληψη, το Κουρτέσι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 52΄ ισοφάρισε σε 2-2 με σουτ του Αλέξη Καπώνη του Αναστασίου, με τη Νίκη να διαμαρτύρεται για επιθετικό φάουλ στον Γαργαρώνη στην αρχή της φάσης. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στη συνέχεια για το γκολ της Νίκης όμως στο 70 η κεφαλιά του Βατσή κατέληξε στο δοκάρι ενώ στη συνέχεια Γεωργιόπουλος και Καλογερόπουλος σε δυο καλές στιγμές δε βρήκαν στόχο. Ο ΑΠΟΚ λίγο έλειψε μάλιστα να πάρει το τρίποντο στο τέλος, όταν στο 96’ η κεφαλιά του Αντωνόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι.

Για τη Νίκη ακυρώθηκαν τρία γκολ, δυο στο πρώτο και ένα στο δεύτερο, με τα παράπονα να πιο έντονα για εκείνο στο 38΄,όταν ο Δ. Κολοτούρος έκανε το πλασέ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και στην επαναφορά έστρωσε στον Γεωργιόπουλο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΑΠΟΚ: Σκλαβενίτης, Α.Α. Καπώνης, Διαμαντόπουλος, Φιλιππακόπουλος, Μητρόπουλος, Σωτηρόπουλος (46΄Αντωνόπουλος), Κουρκουμέλης, Κωστόπουλος, Α.Σ. Καπώνης (91΄Τσιχλιάς), Κ.Κ. Καπώνης (46΄Γκούσκος), Κόσκορης (75΄Καραχάλιος).

ΝΙΚΗ: Αντωνόπουλοος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Σαραντούλιας, Γαργαρώνης, Βουρτσάνης, Δ. Κασσιανός (60΄Ν. Κολοτούρος), Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Γεωργιόπουλος, Καλογερόπουλος.