ΑΠΟ Κουρτεσίου – Πέλοπας Πύργου 0-1: «Απόδραση» με την γνωστή συνταγή!

Δεύτερο συνεχόμενο πολύ σπουδαίο τρίποντο για τον Πέλοπα Πύργου, που μετά το Βαρθολομιό νίκησε με το ίδιο σκορ και τον ίδιο πρωταγωνιστική και τον ΑΠΟ Κουρτεσίου αφού ο Γεωργίου με το γκολ του χάρισε το διπλό στους νεοφώτιστους το περασμένο Σάββατο στο «Γρ. Καλάκος». Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ πλην μιας κεφαλιάς του Δ. Πλατή από πλευράς φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ στο 35′. Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε και ο Πέλοπας έφτασε στο 70′ στο 1-0 όταν από πάσα του Αστερόπουλου στον Γεωργίου και ατομική ενέργεια και σέντρα σουτ του τελευταίου η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και πέρασε την τελική γραμμή του τέρματος. Στο 75′ ο Κανελλόπουλος δεν μπόρεσε να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους νεοφώτιστους και στο φινάλε ο ΑΠΟΚ πίεσε όμως δυο σουτ του Ντ. Καπώνη βρήκαν σε ετοιμότητα τον Μικελόπουλο. Ο Πέλοπας ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Δ. Πλατή στο 90′ με δεύτερη κίτρινη.

ΑΠΟΚ: Σκλαβενίτης, Φιλιππακόπουλος (67΄ Καραχάλιος), Μητρόπουλος, Αλ. Α. Καπώνης, Κόσκορης, Λυκουργιώτης, Κωστόπουλος, Κυριαζής, Κουρκουμέλης, Αντωνόπουλος (60΄ Ντ. Καπώνης), Αλ. Σπ. Καπώνης.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Μικελόπουλος, Αστερόπουλος, Πότκα, Δ. Πλατής, Παναγόπουλος, Δαβουρλής, Γεωργίου (89΄ Π. Πλατής), Βαρζελιώτης, Κανελλόπουλος (88΄ Μπουλούτας), Δημητρόπουλος (58΄ Μακρής), Μπαχούρος (80΄ Κοζοκάρου).