Αστέρας Βλαχιώτη-ΠΑΟ Βάρδας 2-0: Του στοίχισαν στιγμιαία λάθη και απουσίες!

Την ήττα με 2-0 γνώρισε χθες για την 15η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής στο Βλαχιώτη από τον πρωτοπόρο Αστέρα ο ΠΑΟ Βάρδας που πλήρωσε τα στιγμιαία λάθη αλλά και τις πολλές απουσίες που είχε κυρίως στην άμυνα.

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, οι πράσινοι σε γενικές γραμμές παρουσίασαν ανταγωνιστική εικόνα, προσπάθησαν αλλά είδαν την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη και πλέον το επερχόμενο ματς με το Ναύπλιο στο «Γρ. Καλάκος» αποκτά τη μορφή «τελικού» στην προσπάθεια που κάνει ο ΠΑΟΒ για παραμονή στην κατηγορία.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 1’ το ωραίο σουτ του Ραχίμ από πλάγια, πέρασε λίγο έξω από  το δεξί κάθετο δοκάρι του Λαδά. Στο 13’ η κεφαλιά του Σιαλμά απομακρύνθηκε σε κόρνερ από τον γκολκίπερ της Βάρδας, με τον Λαδά να μπλοκάρει στη συνέχεια και την κεφαλιά του Πετζαρομάν  μετά την εκτέλεση του Ραχίμ. Στο 32’ σουτ  του Σιαλμά από καλή θέση κατέληξε άουτ ενώ στο 34’ πολύ ωραία κίνηση του ίδιου παίκτη δε συνοδεύτηκε από ανάλογο τελείωμα. Στο 35’ ο ΠΑΟΒ απείλησε για πρώτη φορά όταν ο Βαζ από αριστερά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε τη σέντρα όμως ο Μπριλάκης τελευταία στιγμή πρόλαβε τον Γούρμο. Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Γ. Κούτση άνοιξε το σκορ με τον Δωματά να αξιοποιεί την ασίστ του Σιαλμά και να γράφει με πλασέ το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53’ ο Αστέρας έφτασε και στο 2-0 όταν μετά από πλάγιο του Κουρτέση,  ο Σιαλμάς με σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λαδά. Στο 62’ η κεφαλιά του Ντόμα έφυγε άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προβολή του Βαζ στο 69’ μετά από πάσα του Σαμπανέι. Στο 77’ ο Διαμαντής απομάκρυνε σε κόρνερ την πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Σαμπανέι και στην τελευταία καλή φάση του ματς στο 80’ ο Γούρμος σούταρε άουτ.

Οι συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ: Διαμαντής, Κουρτέσης, Δημακάκος, Μπριλλάκης, Σκεντεράϊ, Αναστασόπουλος, Ζαϊμι (75′ Αρώνης), Δωματάς (83′ Παλιάτσος), Πετζαρομάν, Σιαλμάς (73′ Κεχαγιάς), Ραχίμ (46′ Βουτσιώτης).

ΠΑΟΒ: Λαδάς, Λιόσης, Χριστόπουλος, Θεοφιλόπουλος (60′ Τσούλης), Νικολακόπουλος, Ρουγκάλας, Μακρής, Ντόμας, Βαζ, Σαμπανέϊ, Γούρμος (83’Παλούμπης)