Αίας Γαστούνης – Δόξα Ν. Μανωλάδας 3-2: Ψάξτε για τον δεύτερο!

Το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί του, συνέχισε και χθες στην έδρα του ο πρωτοπόρος και φιλόδοξος φέτος Αίας Γαστούνης, κερδίζοντας έστω και χωρίς τον πρώτο σκόρερ της Α1 κατηγορίας Νίκο Καράμπελα, με σκορ 3 – 2 την δεύτερη της βαθμολογίας Δόξα Ν. Μανωλάδας, στο ντέρμπι της αγωνιστικής!

Στο 11′ από γύρισμα του προωθημένου σε χτύπημα κόρνερ Αρβανίτη, ο Μπατζακόπουλος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τον Αίαντα! Στο 25′ από πέρασμα του Μπουρούκη, ο Σταθάτος έκανε πλασέ, απέκρουσε ο Κανελλόπουλος, κι από κοντά ο Μπατζακόπουλος με νέο πλασέ έκανε το 2-0 στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα! Στο 30′ απευθείας φάουλ του Δημητρόπουλου κατέληξε στο δοκάρι, και στη συνέχεια σε κενή εστία βρέθηκε ο Παπαδάτος αλλά τον πρόλαβε αμυνόμενος, και νέο πλασέ που έκανε ο Πολίτης, πέρασε άουτ στην σπουδαιότερη ευκαιρία της Δόξας στο α΄ ημίχρονο! Στο 44′ με κοντινό πλασέ και πάλι ο Μπατζακόπουλος(χατ – τρικ), αφού είχε προηγηθεί ωραίος συνδυασμός του Αίαντα και γύρισμα του Χριστοφοράτου προς τον σκόρερ, έγραψε το 3 – 0 , με το οποίο ολοκληρώθηκε το α΄ ημίχρονο! Καθώς στο 45′ ο Αίας είχε και νέα ευκαιρία, όταν ο Σταθάτος από πολύ καλή θέση είχε σουτ που έδιωξε ο γκολκίπερ Κανελλόπουλος δύσκολα! Στην επανάληψη σχεδόν με την σέντρα, και στο 47′ μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 3-1 με σουτ του Παναγόπουλου μέσα από την περιοχή 3 – 1. Στο 58′, ωραίο γύρισμα του Σταθάτου, σε ιδανική θέση ο Μπουρούκης, έπιασε το εναέριο βολέ και άουτ. Ενώ στο 70′ απευθείας φάουλ του Δημητρόπουλου, απέκρουσε ο Κουρλός εντυπωσιακά! Στο 72′, σέντρα του Σταθάτου, κεφαλιά του Παπαχριστόπουλου, απέκρουσε ο Κανελλόπουλος. Στο 85′ σουτ του Πολίτη η μπάλα κόντραρε, και κατέληξε στα δίχτυα για το 3 – 2! Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, και είχαν τρείς κλασικές ευκαιρίες για το 3 – 3! Έτσι στο 86′ κεφαλιά του Κουλούρη, απέκρουσε ο Κουρλός. Στο 87′ ωραίο γύρισμα του Μηλαδόπουλου και πλασέ του Κουλούρη από κοντά άουτ. Και στο 89′ σουτ του Παναγόπουλου από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο «αίλουρος» Κουρλός, κρατώντας τη μεγάλη νίκη.

ΑΙΑΣ: Κουρλός, Χριστοφοράτος (60′ Παπαχριστόπουλος), Γεωργόπουλος, Γκίνης, Αρβανίτης, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Δούλος, Χατζηαράπης (74′ Βράπι), Μπουρούκης, Μπατζακόπουλος.

ΔΟΞΑ: Κανελλόπουλος, Δημητρόπουλος (83′ Μπλετσάκης), Καλογερόπουλος (60′ Χαβαριώτης), Πυρρής, Λιούρης, Πολίτης, Κουλούρης, Παναγόπουλος, Γεωργόπουλος, Μπουρλάκης (38′ Τσιρίκος), Παπαδάτος (66′ Μηλαδόπουλος).