Οι πρόεδροι και τα συμβούλια των Τ.Κ του δήμου Αρχαίας Ολυμπίας

*Αναλυτικά οι ψήφοι, σύμφωνα με την επίσημη ανακήρυξη του Πρωτοδικείου Ηλείας

*Μια ισοψηφία και ένα Τ.Σ χωρίς πρόεδρο ακόμα

Νέα πρόσωπα αλλά και αρκετά παλιά, που έχουν κερδίσει την εμπιστοσύνη των συγχωριανών τους «έβγαλε» η κάλπη της πρώτης Κυριακής των εκλογών, στη θέση των προέδρων και τοπικών συμβουλίων, που θα αναλάβουν καθήκοντα από την 1η Σεπτεμβρίου.

Στις εκλογές της 26ης Μαΐου, 267 δημότες, διεκδίκησαν μια θέση προέδρου ή μέλους Τ.Σ στις 41 Τοπικές Κοινότητες του δήμου. Στο Πρωτοδικείο Πύργου, κατατέθηκαν 28 συνδυασμοί με 198 υποψήφιους για τις 14 Τοπικές Κοινότητες με πληθυσμό άνω των 300 κατοίκων, ενώ υποψήφιοι Πρόεδροι για τις 27 Τοπικές Κοινότητες με πληθυσμό έως 300 μόνιμους κατοίκους, ήταν 69 άτομα.

Πρόεδροι και Τοπικά Συμβούλια

Δημοτική Ενότητα Αρχαίας Ολυμπίας

Στην Κοινότητα Αρχαίας Ολυμπίας, εκλέγονται οι Πάνος Μαντάς (195), Βασίλης Αναστόπουλος (106), Δήμητρα Μπακοπάνου (105) από τον συνδυασμό «Ανεξάρτητο Ολυμπιακό Πνεύμα» και οι Παναγοπούλου Ιωάννα (182) και Φανή Μίχου (86) από τον συνδυασμό «Ενεργοί Πολίτες».

Στην Κοινότητα Αρχαίας Πίσας, εκλέγονται οι Σοφιανός Σοφιανόπουλος (104), Ιωάννης Χριστόπουλος (68), Βασίλης Ρήγας (58) από τον συνδυασμό «Όλοι μαζί μπορούμε» και οι Βασίλειος Αναστούλης (86) και Δημήτρης Γεωργίου (34) από τον συνδυασμό «Αρχαία Πίσα – Πορεία Ανάπτυξης».

Στην Κοινότητα Βασιλακίου, εκλέγονται οι Ανδρέας Στάμος (106), Γιώργος Σοφιανός (75), Παναγιώτης Γιαννόπουλος (57) από τον συνδυασμό «Πρόοδος» και οι Στάμος Θεόδωρος (136) και Σωτήρης Γκούβας (54) από τον συνδυασμό «Μαζί για τον Άνθρωπο».

Στην Κοινότητα Πελοπίου, εκλέγονται οι Δημήτρης Στασινόπουλος (212), Κωνσταντίνος Μπουντόπουλος (119), Γιώργος Παναγόπουλος (46) από τον συνδυασμό «Πρόοδος Πελοπίου» και οι Κωνσταντίνος Μπιρίτης (140) και Αναστάσιος Δημητρακόπουλος (100) από τον συνδυασμό «Πελόπιο – Πρώτα ο πολίτης».

Στην Κοινότητα Πλατάνου, εκλέγονται οι Παναγιώτης Μυλωνάς (310), Μαρία Κασκούτη (100), Διονύσιος Βουτσιώτης (67) από τον συνδυασμό «Αναγέννηση Ελπίδας» και οι Γιάννης Φωτόπουλος (170) και Βασίλης Γαλανόπουλος (72) από τον συνδυασμό «Πλάτανος Ώρα Ευθύνης».

Στην Κοινότητα Σμίλα, εκλέγονται οι Γιώργος Μπουγάς (170), Πίτερ Σκορδαλής (44), Γιώργος Σκουλαρίκης (38) από τον συνδυασμό «Συνεργασία Ανάπτυξης» και οι Σπύρος Αντωνόπουλος (116) και Νικολία Τσαγδή (54) από τον συνδυασμό «Σμίλα όλοι μαζί».

Στην Κοινότητα Στρεφίου, εκλέγονται οι Αθανασία Κούρβα (171), Αθηνά Μουζή (91), Παναγιώτης Καρούτζος (72) από τον συνδυασμό «Ενότητα Στρεφίου» και οι Θεόδωρος Τζούβαλης (117) και Απόστολος Μουζής (48) από τον συνδυασμό «Στρέφι – Κοιτάμε μπροστά».

Στην Κοινότητα Φλόκα, από τον μοναδικό συνδυασμό με τους πέντε υποψήφιους που κατατέθηκε στο Πρωτοδικείο, εκλέγονται οι Γιώργος Βλάχος (235), Γιάννης Τζανέτος (51), Ελεάνα Χριστοπούλου (47), Σωτήρης Γκόγκος (32) και Καλλιόπη Δανιηλίδου (24).

Στην Κοινότητα Χελιδονίου, εκλέγονται οι Βασίλης Γκολφίνος (170), Σάκης Παπαγεωργίου (47), Νίκος Αργυρόπουλος (37) από τον συνδυασμό «Το Χελιδόνι» και οι Χαράλαμπος Δούζας (108) και Χαράλαμπος Γιαννόπουλος (69) από τον συνδυασμό «Με όρεξη και όραμα».

Στις Τ.Κ με πληθυσμό έως 300 κατοίκων, εκλέγονται οι παρακάτω πρόεδροι: Άσπρα Σπίτια – ο μοναδικός υποψήφιος Παναγιώτης Γιαννόπουλος (169), Ηράκλεια – Μιχάλης Γαβριλόπουλος (140), Κάμενα – Σωτήρης Αγγελόπουλος (118), Καυκωνία – Γιώργος Ρηγόπουλος (99), Κλαδέο – Ευγενία Φωτοπούλου (39), Κοσκινά – Αντώνης Αποστολόπουλος (55), Κρυονέρι – Κώστας Γεωργίου (88), Λιναριά – ο μοναδικός υποψήφιος Γιώργος Δημητρόπουλος (76),  Λούβρο – ο μοναδικός υποψήφιος Αλέξης Κατσάνης (119), Μάγειρα – Σπύρος Δρούλιας (37), Μουριά – ο μοναδικός υποψήφιος Κώστας Χρονόπουλος (132), Ξηρόκαμπος – Βασίλης Κατσαϊδώνης (119), Πεύκες – Ανδρέας Μαραγκός (121).

Τέλος, στην Τ.Κ Πουρναρίου, από τους τρεις υποψήφιους ισοψήφησαν οι Γιώργος Θανόπουλος και Δημήτρης Πανόπουλος με 57 ψήφους. Χθες, μετά από σχετική αίτηση που υποβλήθηκε, έγινε επανακαταμέτρηση, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι. Γι’ αυτό και στις επόμενες ημέρες ο πρόεδρος θα προκύψει μετά από κλήρωση.

Δημοτική Ενότητα Λαμπείας

Στην Κοινότητα Λαμπείας, εκλέγονται οι Παναγιώτης Αβράμης (118), Δημήτρης Δανίκας (82), Βασιλική Ηλιοπούλου (66) από τον συνδυασμό «Πρωτοβουλία Νέων» και οι Δημήτρης Αβράμης (78) και Κωνσταντίνος Τούμπλαρης (54) από τον συνδυασμό «Ενότητα Συνεργασία».

Στις Τ.Κ με πληθυσμό έως 300 κατοίκων, εκλέγονται οι παρακάτω πρόεδροι: Αστρά – Κωνσταντίνος Κούλης (106) και Ορεινή – Σπύρος Μιχαλόπουλος (88).

Δημοτική Ενότητα Λασιώνος

Στην Κοινότητα Αντρωνίου, τη μοναδική που υπήρχαν τρεις υποψήφιοι συνδυασμοί, εκλέγονται οι Γιώργος Μπαντούνας (98) και Χρήστος Μαρκόπουλος (72) από τον συνδυασμό «Νέο Ξεκίνημα», οι Γρηγόρης Κανελλακόπουλος (66) και Αργύρης Σίνος (56) από τον συνδυασμό «Νέα Πορεία» και οι Αντώνης Κανελλακόπουλος (102) από τον συνδυασμό «Νέα Πνοή». Ο πρόεδρος θα προκύψει μετά από εσωτερική ψηφοφορία μεταξύ των κ.κ Γιώργου Μπαντούνα και Γρηγόρη Κανελλακόπουλου, μετά την ορκωμοσία τους, τον ερχόμενο Σεπτέμβρη.

Στις Τ.Κ με πληθυσμό έως 300 κατοίκων, εκλέγονται οι παρακάτω πρόεδροι: Αγία Κυριακή – Γιώργος Αντωνόπουλος (69), Αγία Τριάδα – Γιάννης Σταθόπουλος (91), Κακοτάρι – Ανδρέας Θεοδωρόπουλος (70), Κρυόβρυση – Θεόδωρος Ασημακόπουλος (95), Τσίπιανα – Δημήτρης Παπαναγιώτου (96).

Δημοτική Ενότητα Φολόης

Στην Κοινότητα Κούμανη, εκλέγονται οι Βασίλης Παπούλιας (241), Γιώργος Καρκούλιας (103), Κώστας Μπενέτσης (53) από τον συνδυασμό «Νέο Ξεκίνημα» και οι Κώστας Κούτρας (163) και Ανδρέας Αναστασόπουλος (110) από τον συνδυασμό «Ενότητα Συνέπεια».

Στην Κοινότητα Λάλα, εκλέγονται οι Νίκος Νικολακόπουλος (117), Αλέξανδρος Σπηλιόπουλος (73) και Σταύρος Σιώπας (49) από τον συνδυασμό «Ενωτική Κίνηση Λάλα» και οι Βασίλης Καλαματιανός – Γαλανόπουλος (124) και Απόστολος Δημητρόπουλος (56) από τον συνδυασμό «Ανεξάρτητη Ενωτική Κίνηση Λάλα»

Στην Κοινότητα Νεμούτας, εκλέγονται οι Δημήτρης Κανελλόπουλος (148), Χρήστος Μάρρας (49), Αλέξης Παρασκευόπουλος (48) από τον συνδυασμό «Νεμούτα βήμα στο αύριο» και οι Γιώργος Ζουγρης (61) και Χρήστος Τσαπάρας (49) από τον συνδυασμό «Αναγέννηση».

Στις Τ.Κ με πληθυσμό έως 300 κατοίκων, εκλέγονται οι παρακάτω πρόεδροι: Αχλαδινή – Ανδρέας Ανδρικόπουλος (145), Δούκα – Νίκος Γερασιμόπουλος (65), Μηλιές – Θεμιστοκλής Κοτσιράς (47), Νεράιδα – Γιώργος Γκάμαρης (140), Πέρσαινα – Νεκτάριος Καλογερόπουλος (149), Φολόη – Αντώνης Αθανασόπουλος (73).