Μπάσκετ

Ελευθερούπολη – Κόροιβος 60-69: Η αντεπίθεση ξεκίνησε από την Καβάλα!

Κάνοντας πράγματα και θαύματα ιδιαίτερα στην πρώτη περίοδο, όταν και πήρε διαφορά 22 πόντων, ο Κόροιβος «άλωσε» το μέχρι πρότινος απόρθητο «κάστρο» της Ελευθερούπολης με 69-60 και πανηγύρισε το πρώτο του φετινό διπλό, επιστρέφοντας στις νίκες και στέλνοντας μήνυμα αντεπίθεσης ενόψει της συνέχειας.

Οι κυανόλευκοι έχοντας εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75 (42,95%) έβγαλαν αντίδραση το περασμένο Σάββατο στην Καβάλα μετά τις δυο διαδοχικές ήττες και αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Νίκου Καραγιάννη στον πάγκο της ομάδας.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν εκπληκτικό α’ δεκάλεπτο, με τον Ματαλών να επιστρέφει από τον τραυματισμό του και να δείχνει με το καλημέρα τις διαθέσεις του έχοντας 3 τρίποντα, από τα συνολικά 7/8 σουτ από τα 6,75, με τον Κόροιβο να φαντάζει ασταμάτητος και να δέχεται μόλις 7 πόντους.

Ο ΓΣΕ αντέδρασε στο β’ δεκάλεπτο και μέσω της άμυνας του (δέχθηκε 10 πόντους), κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ημίχρονο 39-26 υπέρ της ηελειακής ομάδας.

Το β’ ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Ελευθερούπολη να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά κάτω από τους 10 και το κατάφερε με το Μανοΐλοβιτς (40-48), όμως ο Κόροιβος είχε τις απαντήσεις, ενώ το τρίποντο του Δημητρακόπουλου στο φινάλε επανέφερε τη διαφορά στο +13.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι κυανόλευκοι κατέβασαν κι άλλο ταχύτητα, με την Ελευθερούπολη να προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί και να μειώνει ακόμα και στους 6 (60-66) με 40” να απομένουν για τη λήξη, όμως ο Ματαλών ευστόχησε στις βολές στο φινάλε, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Κορυφαίος ήταν ο έμπειρος γκαρντ, τελειώνοντας τον αγώνα με double double, έχοντας 20 πόντους και 10 ασίστ ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Αθανασούλας (16 π., 3 ρ.), Ρουτκάουσκας 9 π.,13 ρ. και Μάινς  (6 π., 10 ρ.)

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Τα δεκάλεπτα: 7-29, 26-39, 43-56, 60-69
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λόρτος-Θεοδώρου (Στουπίδης)
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 18 (6/8 διπ., 1/4 τριπ., 8 ριμπ., 6 ασίστ, 2 κλεψ.), Γοργόνης, Τσούτσος 3 (1/3 τριπ.), Γκέλιος 4, Μοτσενίγος 8 (2/6 τριπ., 4 ριμπ.), Καραγιώργος 2, Σταμπουλής 9 (1/5 τριπ., 7 ριμπ.), Καμπουρίδης 11 (1/4 τριπ., 5 ριμπ.), Μπένας 5.
Κόροιβος (Καραγιάννης): Μάινς 6 (1/5 τριπ., 10 ριμπ.), Ρουτκάουσκας 9 (13 ριμπ.), Δημητρακόπουλος 5 (1/1 τριπ.), Ματαλών 20 (5/6 τριπ., 10 ασίστ), Χρυσόπουλος 7 (1/6 τριπ., 5 ριμπ.), Χατζηδάκης, Κάτζος, Αθανασούλας 16 (2/7 τριπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ), Μπεκρής, Τάταρης 6 (2/3 τριπ.).

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Νίκος Καραγιάννης
«Κάναμε μία μεγάλη νίκη σε μία έδρα που από ότι έχει δείξει δεν θα περάσουν πολλές ομάδες. Για εμάς το μυστικό ήταν ότι ήμασταν πάρα πολύ συγκεντρωμένοι! Ξεκινήσαμε εντυπωσιακά το παιχνίδι στην άμυνα μας κρατώντας μια ομάδα που βάζει μέσο όρο κοντά στους 80 πόντους, στους 60 και θεωρώ ότι κερδίσαμε εκατό τοις εκατό δίκαια. Εκμεταλλευτήκαμε τα τρία σερί παιχνίδια της Ελευθερούπολης και πιστεύαμε ότι με τις δυο νίκες που είχε κάνει,το μυαλό τους δεν θα είχε την ίδια συγκέντρωση όσον αφορά το δικό μας ματς. Εμείς, σε σχέση με τους τελευταίους αγώνες, παρουσιαστήκαμε εντελώς διαφορετικοί και στον τρόπο παιχνιδιού και στον τρόπο αντιμετώπισης του αντιπάλου. Εύχομαι στα παιδιά της Ελευθερούπολης καλή συνέχεια γιατί είναι μια ομάδα που την χρειάζεται το ελληνικό μπάσκετ και είμαι σίγουρος ότι θα έχει μέλλον».

Ολυμπιακός Β΄ 4-1 3
*Εκκρεμούν οι αγώνες Δάφνη Δαφνίου – Ανατόλια, Τρίτων – Καρδίτσα, Χαρ. Τρικούπης – Αγρίνιο, Αμύντας – Ελευθερούπολη (20/11) και Οίαξ-Ολυμπιακός Β΄ (4/12). Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει με -6 βαθμούς.