Αθλητισμός

Επιτυχίες για Φιλάι – Ντούση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων – Νεανίδων

Πολύ καλή ήταν η παρουσία των Ηλείων αθλητών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων – Νεανίδων που έγινε στην Λάρισα. Ο Στέλιος Φιλάι ήταν δεύτερος στα 3000 με φυσικά εμπόδια, ενώ η Βασιλική Ντούση ήταν 4η στο τριπλούν.

Ασημένιος ο Στέλιος Φιλάι

Ο Πυργιώτης αθλητής των 3000 με φυσικά εμπόδια του Ολυμπιακού Πειραιά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων. Ο φοιτητής του ΤΕΦΑΑ έκανε μια καλή κούρσα απέναντι στο φαβορί του αγωνίσματος Νίκο Σάκη και με επίδοση 9’24”80 πιστοποίησε την παρουσία του στο αγώνισμα. Στόχος του αθλητή είναι στο μέλλον να κατέβει τα 9 λεπτά στο αγώνισμα

4η Πανελληνιονίκης η Βασιλική Ντούση

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στο άλμα τριπλουν Νέων Γυναικών η Ντούση με καλύτερο άλμα 12 μέτρα και 48 εκατοστά κατετάγη 4η στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Λάρισα. Η αθλήτρια του ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, παλαιότερα του Απόλλωνα Πύργου στον τελικό έκανε πάνω στον αγώνα τέσσερις φορές νέο ατομικό ρεκόρ και ήταν στα μετάλλια μέχρι και την έκτη προσπάθεια. Η εμφάνιση της αθλήτριας ήταν πραγματικά συγκλονιστική, αφού είχε ένα νέο ατομικό ρεκόρ 30 εκατοστών περισσότερο αλλά η πικρία της μη κατάκτησης του χάλκινου μεταλλίου ήταν φανερή για την αθλήτρια. “Είμαι σε καλή κατάσταση. Μπαίνω και στο μήκος, για να κάνω μια νέα επίδοση είπε λίγο μετά τον αγώνα της, η φοιτήτρια του ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης.

*** Η παρουσία του Αλέξη Αργυρόπουλου σε άλλη σελίδα του σημερινού μας φύλλου.