Αθλητισμός

Γ’ Εθνική: Νίκη για τον Αστέρα – Ισοπαλία για τον ΠΑΟ Βάρδας

Παναχαϊκή και ΠΑΟ Βάρδας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στην Αγυιά. Πολύ καλό αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΒ.

Η διαφορά μεταξύ τους παραμένει στους πέντε βαθμούς και η άνοδος ακόμη… παίζεται.

ΦΑΣΕΙΣ:

5′ συνδυασμός Στεργίδη και Σιαλμά, ο τελευταίος σουτάρει δυνατά και σώζει ο Καπούταγλης

14′ ο Ντόμας μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα στον αμαρκάριστα Σαμπανέι, που με προβολή έστειλε τη μπάλα πάνω στον Βρονταρά σε μεγάλη ευκαιρία των “πράσινων”

15′ αμέσως μετά τη φάση του Σαμπανέι, ο Ελευθεριάδης “τσίμπησε” τη μπάλα από αριστερά, έκανε σέντρα που πέρασε από Μπουρλάκη, βρήκε τελικά τον αφύλαχτο Στεργίδη, που το πλασέ του πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Καπούταγλη

20′ Σκληρό ματς, ήδη 2 κίτρινες για Βάρδα.

Σαμπανέι και Κοκκίνης οι δυο κιτρινισμένοι

24΄ο Ελευθερίαδης γύρισε στη μικρή περιοχή κι ο Μπουρλάκης μόνος με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ

26′ ο Σιαλμάς πήρε πάσα από τον Ελευθεριάδη, μπήκε από αριστερά στην περιοχή, πλάσαρε και ο Καπούταγλης είπε “όχι”

Φάουλ του Γ. Πολίτη στον Σιαλμά και νέα κάρτα στη Βάρδα. Σαν κοντινό κόρνερ το φάουλ αυτό με Μπουρλάκη

Με αλλαγή για τον Παμβουπρασιακό ξεκίνησε το β’ μέρος, αφού ο Μητρόπουλος πήρε τη θέση του Γούρμου

50′ Κεφαλιά του ανενόχλητου Λουμπαρδέα, αλλά ο Καπούταγλης αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

Αλλαγή για την Παναχαϊκή.

62′ Ο Μαστραντωνάκης περνάει στη θέση του Στεργίδη. Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή

66′ Καλή φάση με κεφαλιά του Σιαλμά, μπλοκάρει ο Καπούταγλης

Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή 75′ Στη θέση του Σιαλμά ο Μωραΐτης

Δεύτερη αλλαγή για τη Βάρδα

78′ Ο Βατσής περνάει στη θέση του Πολίτη

ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

80′ Η κεφαλιά του Λουμπαρδέα από το κόρνερ του Μπουρλάκη έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών και άουτ

Κίτρινη κάρτα στον Μακρυδημήτρη στο 84′.

Τελευταία αλλαγή για τη Βάρδα

85′ Ο Ανδριέλος μπαίνει στη θέση του Ντόμα

Κροτίδα στο γήπεδο

Στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου έπεσε κροτίδα από ανεγκέφαλο και υπάρχει μία μικρή διακοπή.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις

Τελευταία αλλαγή για την Παναχαϊκή

90′ Ο Σπανός στη θέση του Ελευθεριάδη

Σουτ άουτ του Μπουρλάκη

Στο 95′ καλή στιγμή για την Παναχαϊκή

Οι συνθέσεις

Παναχαϊκή: Βρονταράς, Τσαφταρίδης, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης (62′ Μαστραντωνάκης), Φωτάκης, Ελευθεριάδης , Μπουρλάκης, Σιαλμάς (75′ Μωραίτης)

ΠΑΟ Βάρδας: Καπούταγλης, Πολίτης Π., Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Κοκκίνης, Πολίτης Γ. (78′ Βατσής), Καρούτης, Μητρόπουλος (46′ Γούρμος), Ντόμας (87′ Ανδριέλος), Σαμπανέι

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο μέρος, με τον Αστερα στο 1′ να έχει μεγάλη ευκαιρία όταν σε μπάσιμο του ο Σταθάτος ανατράπηκε, χωρίς όμως ο διαιτητής Ματσούκας (Αιτ/νίας) να δώσει το πέναλτι! Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

Στο 43′ καλή στιγμή για τον Αστέρα με τον Μελετίδη και στο 44′ για τους φιλοξενούμενους με τον Μικελάτο.

Ο Αστέρας Αμαλιάδας σκοράρει στο 70′ με κεφαλιά του Γκαντιάγκα μετά από φάουλ του Μπουτσικάκη και προηγείται 1-0 της Αχαϊκής. Μεγάλη νίκη για τον Αστερα αν τελικά την κρατήσει …

Ο Αστέρας κατακτά τρεις σπουδαίους βαθμούς με τη νίκη του με 1-0 επι της Αχαικής…