Ιάλυσος Ρόδου – Πανηλειακός 1-1: Άξιζαν ακόμα και τη νίκη οι «ερυθρόλευκοι»

Στο 88΄ τους ισοφάρισε ο Ιάλυσος, την ώρα που είχαν αποχωρήσει λόγω σοβαρών τραυματισμών οι Δ. Τσίγκρηλας και Πρέντι!

Ένας  Πανηλειακός βγαλμένος από τα παλιά… , έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Δ. Αρβανίτη στην άμυνα και το Γ. Μπαρμπαρούση στην επίθεση, χωρίς βέβαια να υστερήσουν και τα άλλα παιδιά, στάθηκε όρθιος στη Ρόδο απέναντι στον πρωταθλητή του 6ου ομίλου Ιάλυσο Ρόδου μένοντας στο 1 – 1, και θα μπορούσε ακόμα και τη νίκη, αν ήταν λίγο προσεκτικός στη φάση της ισοφάρισης στο 88΄, η αν στο 91΄ δεν προλάβαιναν τον Μπαρμαρούση, πριν σκοράρει!

Οι φάσεις και τα γκολ του  αγώνα:

Στην πρώτη καλή φάση του ματς για τους γηπεδούχους στο 7’, μετά τη σέντρα του Κωνσταντινόπουλου από αριστερά, ο Παπαδόπουλος γύρισε για τον Δελαπόρτα που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε  σε θέση οφσάιντ. Ο Πανηλειακός στο ξεκίνημα ήταν συγκεντρωμένος και υποχρέωσε τον Ιάλυσο σε πολλά λάθη, βγαίνοντας παράλληλα επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Στο 21’ οι Ροδίτες απείλησαν, όταν μετά τη σέντρα του Δελαπόρτα, η κεφαλιά του Περογαμβράκη πέρασε σύριζα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι και στο 25’ το σουτ του ίδιου παίκτη έφυγε άουτ, με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Με μια αναγκαστική αλλαγή στο ημίχρονο  ξεκίνησε Πανηλειακός , καθώς αποχώρησε με αρκετά σημαντικό τραυματισμό στο χέρι του,  ο Δ. Τσίγκρηλας !

Στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση της επανάληψης, στο 51′ φάουλ σε καλό σημείο για τον Πανηλειακό που εκτέλεσε ο Μπουτσικάκης με τη μπάλα να βρίσκει στο τοίχος και να περνάει έξω σε κόρνερ που μετά την εκτέλεση του, από παρέμβαση του Ομπίνα η μπάλα κατέληξε πάλι κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο! Στο 58′ σουτ του Δελαπόρτα πέρασε άουτ.  Στο 61′ καλό σουτ του Δωματά έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σακελλαρίου.  Στο 66′ το 0-1 για τον Πανηλειακό, όταν ο Σταθάτος πάτησε περιοχή από πλάγια αριστερά και γύρισε χαμηλά για τον Γιώργο Μπαρμπαρούση που πλάσαρε στα δίχτυα για το προβάδισμα αλλά και το 18ο γκολ του,  στο φετινό πρωτάθλημα!  Στο 76′ προσωρινή διακοπή καθώς Μπαρμπαρούσης και Πρέντι συγκρούστηκαν στον αέρα με τον δεύτερο να χτυπάει στο κεφάλι και στη συνέχεια να αποχωρεί ! Στο 81′ σέντρα του Κόλα και κεφαλιά του Περογαμβράκη στην αγκαλιά του Σακελλαρίου! Με την πίεση από τον Ιάλυσο στα τελευταία λεπτά να αυξάνει και τελικά  στο 88′ , να φτάνει το 1-1. Όταν ο Δωματάς σέντραρε και ο αμαρκάριστος εκείνη την ώρα στην καρδιά της άμυνας, Περογαμβράκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!  Στο 90+1′ αντεπίθεση του Πανηλειακού με τον Μπαρμπαρούση να φεύγει αρχικά στην πλάτη του Ομπίνα αλλά με τον Αφρικανό μέσο – αμυντικό να καλύπτει την τελευταία στιγμή διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ, στερώντας από τον Πανηλειακό τη νίκη!

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Κωνσταντινόπουλος (83′ Χειμωνέττος), Σταυλάς, Μακρυδημήτρης, Ομπίνα, Ρεκλείτης, Περογαμβράκης, Πετράκος (72′ Μπάρδης), Δωματάς, Δελαπόρτας, Παπαδόπουλος (68′ Κουγιός)

Πανηλειακός: Σακελλαρίου, Καμβύσης, Σταθάτος (83′ Νικολακόπουλος), Δ.Τσίγκρηλας (46′ λ.τρ. Πρέντι – 78′ λ.τρ. Π. Τσίγκρηλας), Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου, Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Αντωνόπουλος, Νικολόπουλος