Ηλειακό ποδόσφαιρο- Στα γήπεδα της Α1: Αναλυτικά οι αγώνες

Διαβάστε αναλυτική περιγραφή των αγώνων

ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ –
ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ 1 – 1
Από ένα ημίχρονο!

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι  των πλει – οφ ανόδου του γηπέδου Επιταλίου χθες το απόγευμα, καθώς Αλφειός και Αίας Γαστούνης, έμειναν στο 1 – 1, παρουσία αρκετών  φίλων του ποδοσφαίρου! Ένα αποτέλεσμα που έτσι όπως εξελίχθηκε  το ματς, μάλλον… και οι δυο θα πρέπει να έφυγαν ευχαριστημένοι, καθώς ο μεν Αλφειός στο α΄ μέρος θα μπορούσε σκορ περισσότερο του 1 – 0, ενώ στο β΄, και μετά το 1 – 1, ο Αίας θα μπορούσε και τη νίκη!

Δυνατά ξεκίνησε ο Αλφειός και αφού στο 8΄ οι αμυντικοί της Γαστούνης έσωσαν επί της γραμμής  τέρματος, στο 14΄ έγινε το 1- 0, όταν ο Σάββας Νικολόπουλος έβγαλε ωραία σέντρα,  και ο Τριανταφύλλης με άπιαστη κεφαλιά, νίκησε τον περσινό του συμπαίκτη στον Ενιπέα Λαντζοίου, Παν. Κουρλό, κάνοντας το 1 – 0! Στο 25΄ βολίδα του Πρίφτη από δεξιά  έφυγε σύριζα άουτ από το «Γ» του Κουρλού! Ενώ στο 40΄ νέα χαμένη ευκαιρία με τον  Γκουβέρο για τον Αλφειό! Όμως στην επανάληψη  ο Αίας ήταν αυτός που μπήκε δυνατά, και στο 56΄ εφερε το ματς στα ίσια, όταν ο Χατζηαράπης  έβγαλε ωραία σέντρα και ο Καράμπελας με άπιαστη κεφαλιά, έγραψε το τελικό ! Έκτοτε  ο Αίας κυριάρχησε, και είχε στο 65΄βολίδα  του Καράμπελα που έφυγε σύριζα άουτ, ενώ στο 66΄ο Καράμπελας ,«σημάδεψε» τη ρίζα της δοκού του Τσάμπρα! Ενώ στο 80΄ο Αίας είχε τριπλή ευκαιρία και αλλεπάλληλα σουτ των Σταθάτου, Δούλου και Καράμπελα, που δεν βρήκαν στόχο! Έτσι έμεινε το 1 – 1!

Πολύ καλή η διαιτησία του Γκατζόπουλου και των συνεργατών του σε ένα πολύ δύσκολο , ματς!

ΑΛΦΕΙΟΣ: Τσάμπρας, Γκουβέρος, Καλαντζής(75΄ Δρογγίτης), Μανέτας, Κωτσάκης, Τεκερλέκης, Μάζης(92΄ Ζορμπάς), Αβραμόπουλος, Τριανταφύλλης (72΄ Πεσκελίδης), Νικολόπουλος, Πρίφτης(60΄ Αγριδιώτης).

ΑΙΑΣ: Κουρλός, Χριστοφοράτος, Χατζηαράπης, Παπαχριστόπουλος, Αρβανίτης, Τσακοπιάκος (80΄ Μπουρούκης), Σταθάτος, Δούλος, Γκίνης, Καράμπελας, Μπατζακόπουλος(80΄ Βράπι).

*Το Δ.Σ. του Αλφειού εκφράζει τα θερμά του συλλυπητήρια στην οικογένεια του συμπολίτη και  άλλοτε παράγοντα της ομάδας Σάκη Καράμπελα , που έφυγε τόσο πρόωρα και άδικα από τη ζωή!

ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ –
ΠΕΛΟΠΑΣ ΠΥΡΓΟΥ 2-1
Το πρώτο ημίχρονο του έδωσε
τη νίκη!

Εκμεταλλευόμενος το πρώτο ημίχρονο στο οποίο σημείωσε και τα δυο του γκολ, ο Ξενοφών Κρεστένων επικράτησε με 2-1 του Πέλοπα Πύργου το περασμένο Σάββατο και συνεχίζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 1’ απείλησαν σε τετ α τετ του Μπακατσέλου που αντέδρασε σωστά ο Μικελόπουλος και άνοιξαν το σκορ στο 15’ όταν μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ και πρώτο σουτ του Χαραλαμπόπουλου που απομάκρυνε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ο Β. Διονυσόπουλος στην επαναφορά από κοντά έγραψε το 1-0. Στο 44’ μάλιστα, οι Νταμπλούχοι Ηλείας διπλασίασαν τα τέρματά τους με όμορφη ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ του Μπακατσέλου έξω από την περιοχή, με το 2-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Ξενοφών έδωσε χώρο στον Πέλοπα που προσπάθησε να αντιδράσει όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 55’ στο τελικό 2-1 με το κοντινό πλασέ του Δημητρόπουλου μετά από κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Δ. Πλατή.

ΞΕΝΟΦΩΝ: Δασκαλόπουλος, Γαλανόπουλος, Δημάκης, Αναμουρλίδης, Κολόκας (46΄λ.τρ. Θεοχαρόπουλος), Μιλοσέσκι (49΄λ.τρ. Π. Κουτσογιαννάκης), Διονυσόπουλος (90΄Πλατανίτης), Χαραλαμπόπουλος, Μπατζάκας (55΄Θ. Κωνσταντόπουλος), Φερεκίδης, Μπακατσέλος.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Μικελόπουλος, Βασιλόπουλος, Πότκα (72΄Καλαθάς), Παπαγεωργίου, Παναγόπουλος (86΄Μπουλούτας), Δαβουρλής (31΄λ.τρ. Δημητρόπουλος), Γεωργίου, Δ. Πλατής, Κανελλόπουλος, Αστερόπουλος, Παπαδάτος (58΄Μπαχούρος).

ΝΙΚΗ ΤΡΑΓΑΝΟΥ –
ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ 1-0
Έβδομο συνεχόμενο τρίποντο!

Έστω και με το φτωχό 1-0 και χωρίς να εντυπωσιάσει όπως σε προηγούμενα ματς, η Νίκη Τραγανού έκαμψε την αντίσταση του ΑΠΟ Κουρτεσίου και πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη νίκη της με τον Αλ. Γαλάνη στο τιμόνι.  Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 2’ και το 6’ με Δ. Κολοτούρο και Γεωργιόπουλο αντίστοιχα και στο 14’ ο Καλογερόπουλος με μακρινό σουτ νίκησε τον Τριχά για το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Με την έναρξη της επανάληψης ο Γεωργιόποπουλος δεν μπόρεσε με κεφαλιά να νικήσει τον γκολκίπερ του Κουρτεσίου και στο επόμενο λεπτό ο Καλογερόπουλος πλάσαρε άουτ. Στο 60’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία με τον Αντωνόπουλο να νικά από κοντά τον Καπώνη και στο 65’ ο Βατσής εξ’ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ όμως ο ίδιος παίκτης εξιλεώθηκε στο 75’ όταν έδιωξε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή σε προσπάθεια του Γκούσκου. Στην τελευταία καλή φάση του ματς, ο Ν. Κολοτούρος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ.

ΝΙΚΗ: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Τσαντίλης (70΄Δ. Κασσιανός), Σαραντούλιας, Γκρίλλας (75΄Βουρτσάνης), Καλογερόπουλος, Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Γεωργιόπουλος, Ν. Κολοτούρος (90′ Ι. Κασσιανός).

ΑΠΟΚ: Τριχάς, Μητρόπουλος, Καραχάλιος, Α. Α. Καπώνης, Διαμαντόπουλος, Αντωνόπουλος (58΄Γκούσκος), Κωστόπουλος, Κυριαζής, Κουρκουμέλης, Κ. Καπώνης (80΄Α. Καπώνης), Κόσκορης (70΄Τσιχλιάς).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ –
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ 1-0
Έδειξαν μέταλλο οι «βυσσινί!»

Τι και αν πήγε στο ματς αποδυναμωμένος και κόντρα σε έναν αντίπαλο που καιγόταν για τους βαθμούς, εντούτοις ο Αστέρας Αμαλιάδας απέδειξε πως παραμένει μεγάλη ομάδα και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστόπουλου επιβλήθηκε με 1-0 του συγκροτήματος του συγκροτήματος του Π. Χρηστίδη. Στο 16’ ο Παντελής από πλευράς φιλοξενούμενων σούταρε άουτ και στο 35’ οι βυσσινί κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Μπιτούνη μέσα στην περιοχή τη στιγμή που η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα το οποίο επέφερε και την αποβολή του παίκτη της Προοδευτικής. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Χριστόπουλος γράφοντας το 1-0 και για την επόμενη καλή φάση χρειάστηκε να φτάσουμε στο 76’ όταν η κεφαλιά του Νικολετάκη έφυγε άουτ ενώ στο 89’ το σουτ του ίδιου παίκτη απομάκρυνε ο Γαλανόπουλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Γαλανόπουλος, Περιβολιώτης, Ι. Ντάβαρης, Σιούλας, Γιαννόπουλος, Χριστόπουλος, Σάκκος (80′ Ρούτσης), Παρμάκης, Μουρούτης, Καρακίτσος, Τσακοπιάκος (50′ Κοτσομύτης)

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Κυριακόπουλος, Πατσούρας, Κατσιμητσήρης (60′ Λιακόπουλος), Μούζος, Μπιτούνης, Παναγιωτόπουλος, Παντελής, Ορλώφ, Σωτηρόπουλος, Α. Βαλογιάννης, Νικολετάκης.

ΔΟΞΑ ΝΕΑΣ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ –
ΠΕΛΟΠΑΣ ΠΕΛΟΠΙΟΥ 4-0
Άλλη μια μέρα στη… δουλειά!

Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία, η Δόξα Ν. Μανωλάδας επικράτησε με 4-0 επί του Πέλοπα Πελοπίου και μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους 4 πόντους εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία του Αίαντα στο Επιτάλιο. Μόλις στο 1’ ο Καλογερόπουλος έβαλε μπροστά στο σκορ τους Μαυραετούς, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου και στο 55’ ο Παπαδάτος  διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Γ. Λαγού. Στο 60’ μάλιστα, ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-0 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Τσιρίκος με υπέροχο τακουνάκι μετά από σέντρα του Μπλετσάκη.

ΔΟΞΑ: Κανελλόπουλος (70΄Παναγόπουλος), Ιωάννου, Μπλετσάκης, Πυρρής, Κάτσενος (64΄Σάμαρης), Τσιρίκος, Κουλούρης, Σαπουντζάκης (46΄Μηλαδόπουλος), Καλογερόπουλος, Παπαδάτος (62΄Φωτόπουλος), Βασιλόπουλος.

ΠΕΛΟΠΙΟ: Αθανασόπουλος, Μπίρμπας, Χριστόπουλος, Καρβουνιάρης, Βουρλούμης, Κατσώλης, Τζάρο, Μπακόπουλος, Π. Κακόγιαννος, Ηλ. Κακόγιαννος, Σπυρόπουλος (55΄Μήλιος).

Αθλητικό ρεπορτάζ από τους: Γιώργο Μικελόπουλο, Γιώργο Παπαφωτόπουλο