Μπάσκετ

Κόροιβος Αμαλιάδας – Αμύντας 75-71: Έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο!

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Α2 πέτυχε το περασμένο Σάββατο στο Κλειστό της Ήλίδας ο Κόροιβος που έστω και δύσκολα έκαμψε με σκορ 75-71 την αντίσταση του Αμύντα για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μάριο Ματαλών, συνεπικουρούμενο από τους Ρουτκάουσκας, Σιγκούνα και Αθανασούλα.

Ο αγώνας

Ντέρμπι για 40 λεπτά έγινε προχθές στην Αμαλιάδα, με τον Αμύντα να έχει τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν για τριάντα λεπτά και τους γηπεδούχους να δείχνουν ψυχραιμία στο τέλος και να παίρνουν το πρώτο φετινό ροζ φύλλο.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους τόσο στο α΄ δεκάλεπτο (5-14) όσο και στο β΄ (26-35), αλλά και στις αρχές του β΄ ημιχρόνου (35-44).

Από το 22΄ και μετά, ο Κόροιβος έσφιξε την άμυνά του  κι έπιασε στο σκορ τον τους φιλοξενούμενους  (48-48 και 55-55 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου).

Στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 11-4, οι κυναλόλευκοι προηγήθηκαν με 66-59 και εν συνεχεία 71-63, όμως η αθηναϊκή ομάδα με τρίποντα ισοφάρισε 71-71, 1.10΄ πριν το φινάλε, αλλά στο τελευταίο λεπτό Ματαλών και Αθανασούλας με ένα επιμέρους 4-0 χάρισαν τη νίκη στον Κόροιβο.

Έκανε τη διαφορά

Ο Μάριος Ματαλών ήταν σε μεγάλα κέφια και ήταν ο κορυφαίους του Κοροίβου με 19 πόντους, οκτώ ασίστ και οκτώ ριμπάουντ, με τον Ρουτκάουσκας να τον ακολουθεί με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 75-71

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 33-39, 55-55, 75-71
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Νάστος-Τσιμπούρης
Κόροιβος (Παπαδόπουλος): Μάινς 7 (1/5 τριπ., 5 ριμπ.), Ρουτκάουσκας 13 (5/6 διπ., 13 ριμπ.), Δημητρακόπουλος 6, Ματαλών 19 (1/4 τριπ., 8 ριμπ., 8 ασίστ, 28 αξιολόγηση), Χρυσόπουλος 2, Χατζηδάκης 1, Σιγκούνας 14 (1/3 τριπ., 6 ριμπ.), Κάτζος, Αθανασούλας 13 (2/5 τριπ., 4 ασίστ), Μπεκρής, Τάταρης.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 11 (5/6 διπ., 6 ασίστ), Καλδής 4, Βαρδιάνος 6 (2/5 τριπ.), Κερασοβίτης 7 (1/4 τριπ., 7 ασίστ), Κουκουνιάς 14 (3/6 τριπ.. 8 ριμπ., 5 ασίστ), Κομποδιέτας 6 (1/6 τριπ.), Γιούση, Φακοπουλίδης 11 (2/3 τριπ.), Κωνσταντακόπουλος 2, Μέλιος 10 (4/4 διπ.).

Η συνέντευξη τύπου

Αλέξανδρος Ζαβός (Αμύντας)

«Συγχαρητήρια στην ομάδα του Κοροίβου και τον Κώστα Παπαδόπουλο για την νίκη τους και εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον. Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες. Στο πρώτο μέρος, η ομάδα μας έπαιξε αρκετά καλά, όλα τα παιδιά προσπάθησαν και είχαμε ένα προβάδισμα το οποίο θα μπορούσε να είναι και λίγο μεγαλύτερο όμως τα 9 επιθετικά ριμπάουντ δεν μας έδωσαν αυτή την ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι δεν αφήσαμε το παιχνίδι όταν φάνηκε πως ο Κόροιβος προς το τέλος είχε εξασφαλίσει τη νίκη. Κάναμε ένα δυνατό comeback με τις δυνάμεις που είχαμε και θεωρώ ότι αν έμπαινε το σουτ του Κομποδιέτα θα κερδίζαμε. Η ομάδα έχει απουσίες δύο βασικών παιδιών παρ’ όλα αυτά δεν αποτελεί δικαιολογία. Συνεχίζουμε, δεν θέλουμε να λέμε μπράβο για την προσπάθεια και να χάνουμε, θέλουμε να κερδίζουμε τα παιχνίδια».

Κώστας Παπαδόπουλος (Κόροιβος)

«Θέλω και εγώ με την σειρά μου να δώσω συγχαρητήρια στον κόουτς Ζαβό και στον Αμύντα που είναι μια ομάδα που παίζει χρόνια στην Α2 και γνωρίζει την κατηγορία. Είχαν δυο ελλείψεις που θα ήταν τελείως διαφορετικό το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, εμείς είμαστε μια εντελώς καινούρια ομάδα, αργήσαμε να ξεκινήσουμε την προετοιμασία και χρειαζόμαστε μια πίστωση χρόνου προκειμένου να δεθούμε και να μην κάνουμε τόσα κενά διαστήματα. Ήμασταν πάρα πολύ άστοχοι και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το δούμε γιατί δεν έχουμε την πολυτέλεια ειδικά στην έδρα μας να είμαστε τόσο άστοχοι. Θεωρώ ότι το θέλαμε πάρα πολύ, δείξαμε χαρακτήρα στο τέλος, αντέξαμε και παλέψαμε στο δυνατό παιχνίδι και πήραμε μια νίκη και εύχομαι από εδώ και στο εξής να συνεχίσουμε με υγεία και καλή ψυχολογία. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον κόσμο που μας έδωσε ώθηση ειδικά στο τέλος. Γνωρίζω ότι έχουν συνηθίσει σε άλλες συνθήκες και σε άλλες κατηγορίες και τους υποσχόμαστε ότι θα κάνουμε τα αδύνατα, δυνατά για να τους δώσουμε πάλι χαρές».