Μπάσκετ

Κόροιβος: Θρίαμβος επί του Ρεθύμνου μετά από δύο παρατάσεις

Ο Στέφαν Μούντι έβαλε τους περισσότερους πόντους της τελευταίας 12ετίας, όμως ο Κόροιβος πήρε μιας τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις (102-97).

Δύο παρατάσεις. 199 πόντοι. Δύο ομάδες με τρομερό πείσμα, αμέτρητες κακές επιλογές, αλλά πάθος και θέληση από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Κόροιβος και Ρέθυμνο έδωσαν μια συγκλονιστική μάχη στην Αμαλιάδα, με τους γηπεδούχους του Ντίνου Καλαμπάκου να παίρνουν τη νίκη (102-97) μετά από 50 λεπτά αγωνίας και τρομερής προσπάθειας. Στο 6-9 οι νικητές, στο 7-8 οι Κρητικοί που είδαν τον Στέφαν Μούντι να βάζει 44 πόντους, τους περισσότερους που έχουμε δει στην Stoiximan.gr Basket League τα τελευταία 12 χρόνια, από τους 51 του Κέιντρεν Κλαρκ στο ματς Αιγάλεω – ΑΕΛ κι έπειτα, για την ακρίβεια.

Ο πρώτος στόχος των γηπεδούχων, ήταν να “διαβάσουν” το παιχνίδι στα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά και να μείνουν κοντά στο σκορ. Το κατάφεραν, έριξαν το τέμπο και στο τέλος της πρώτης περιόδου είχαν το προβάδισμα (17-16), πριν εκτοξεύσουν τη διαφορά στους δέκα (31-21). Το Ρέθυμνο δεν άφησε το ματς να του ξεφύγει σε εκείνο το σημείο, απάντησε με ένα γρήγορο 0-7 (33-28), δεν μπόρεσε όμως να πλησιάσει περισσότερο ή να πάρει το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Το 39-32 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, η ομάδα της Αμαλιάδας ήταν πολύ σκληρή και πήγε ξανά στο +10 (44-34 στο 22′), την ώρα που ο Βετούλας έβλεπε τον βασικό του πόιντ γκαρντ, τον Μάλκολμ Άρμστεντ, να φορτώνεται με το τρίτο και το τέταρτο φάουλ.

Το 60-52 του 30′ αύξησε τις πιθανότητες του Κοροίβου να φτάσει στη νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ισοφάρισαν στο 69-69 με το πείσμα του Χριστοδούλου, σπατάλησαν τις επόμενες επιθέσεις τους, όμως με το σκορ στο 71-69 είδαν τον Ντεκόζι να αστοχεί σε δύο βολές, πριν ο Μούντι πάρει το μεγάλο τρίποντο και το βάλει για το 71-72 στο 39′. Ο Καλαμπάκος κάλεσε timeout, ο Πόσλι έγραψε το 73-72 και στην επόμενη άμυνα ο Σαχπατζίδης έκοψε τον Γιαννόπουλο. Ο Πόσλι έβαλε βολές για το 75-72 στα 35.8″, ο Μούντι τον μιμήθηκε για το 75-74 και μαζί με τους συμπαίκτες του έβγαλαν μια σπουδαία άμυνα. Έκλεψαν τη μπάλα, ο Αμερικανός κέρδισε το φάουλ και έβαλε τις βολές για το 75-76, με τον Κόροιβο να έχει την τελευταία επίθεση του αγώνα με 18″ στο χρονόμετρο.

Ο Πόσλι πήρε τη μπάλα, ντρίμπλαρε, πήγε μέχρι την καρδιά της ρακέτας και κέρδισε το φάουλ. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στην δεύτερη και με το 76-76 έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να εκτελέσει σουτ με καλές προϋποθέσεις απέναντι στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων σε όλο το γήπεδο. Με το σκορ στο 81-77 ο Μούντι κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και είχε 3/3 για το 81-80, για να συνεχίσει ο Σκουλίδας με 2/2 για το 83-80. Ο Μούντι μείωσε εκ νέου (83-82) με φλότερ, αλλά ο Σπυριδωνίδης πέτυχε το μεγάλο καλάθι (τρίποντο από την κορυφή) για το 86-82. Κι εκεί που όλα έδειξαν να έχουν κριθεί, ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές για να στείλει ο ασταμάτητος Μούντι το παιχνίδι στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί όπου ο Ντάνιελς κάρφωσε για το 86-88 και ο Μούντι έβαλε γκολ-φάουλ για το 86-91, πριν ο Κόροιβος ισοφαρίσει και πάλι (91-91) και ο Κάρσον πετύχει τρίποντο για το 98-97! Το Ρέθυμνο πέταξε την επόμενη επίθεση, ο Μούντι έκανε φάουλ για να στείλει τον αντίπαλό του στις βολές, όμως ο Σχινάς τον χρέωσε με αντιαθλητικό. Ο Κάρσον έβαλε μία βολή για το 99-97, ο Πόσλι πρόσθεσε άλλη μία για το 100-97 και ο Μούντι αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην τρίτη παράταση. Τι μονομαχία, τι πάθος, τι πείσμα από τους παίκτες των δύο ομάδων.

O MVP

Τζαχί Κάρσον (20 πόντοι, 4 ασίστ) και Μάρκους Πόσλι (21 πόντοι, 6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ) μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης, καθώς ήταν οι δύο που κράτησαν όρθια την ομάδα τους και “σκότωσαν” στο τέλος το Ρέθυμνο. Μεγάλο, βέβαια, το τρίποντο του Σπουριδωνίδη και επίσης εξαιρετικοί οι Ντεκόζι (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) – Χάινς (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 κοψίματα, 3 κλεψίματα), σε ένα απόγευμα που η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε συνολικά σπουδαία δουλειά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι 44 πόντοι του Στέφαν Μούντι, είναι οι περισσότεροι που έχουμε δει τα τελευταία 12 χρόνια στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, οι περισσότεροι από τους 51 του Κέιντρεν Κλαρκ στην αναμέτρηση Αιγάλεω – ΑΕΛ την περίοδο 2005/06. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 7/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 18/19 βολές, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 μπάλες και κέρδισε 12 φάουλ, με αποτέλεσμα να γράψει 40 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 41:42.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Όταν ένα ματς κρίνεται στη δεύτερη παράταση, τότε είναι εύκολο να καταλάβει κανείς πως κρίνεται στις λεπτομέρειες. Σε ένα άστοχο σουτ, σε ένα λάθος. Αυτή τη φορά, κρίθηκε στο αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε ο Στέφαν Μούντι, με το σκορ στο 98-97. Ο Κόροιβος έβαλε μία βολή, είχε την κατοχή, έστειλε τη διαφορά στους τρεις και ο Αμερικανός βρήκε σίδερο στο τρίποντο που θα μπορούσε να στείλει τον αγώνα στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο. Στο απόλυτο μηδέν έμεινε, από την άλλη, ο βασικός πόιντ γκαρντ του Ρεθύμνου (Μάλκολμ Άρμστεντ), καθώς αστόχησε στα τέσσερα σουτ που εκτέλεσε και αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και -7 στην αξιολόγηση!

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό της Αμαλιάδας, είχε όμως αρκετό κόσμο και πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Συμεωνίδης, Θεωνάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 (α. παρ.), 102-97

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 18 (1 τρίποντο, 11/16 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάρσον 20 (2), Πόσλι 21 (1), Μιλεντίγεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8 (6 ριμπάουντ), Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβιους 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16 (12 ριμπάουντ), Γκούντγουϊν 6 (6 ριμπάουντ), Κώττας, Χριστοδούλου 6 (5 κλεψίματα), Μούντι 44 (7/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/19 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4/11 τρίποντα), Μόρισον 9 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κόροιβου: 24/43 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 30/44 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 19 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 19/42 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 32/41 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο Cretan Kings θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στις 13 Φεβρουαρίου (15:30), ενώ o Κόροιβος Αμαλιάδας θα παίξει στις 14 Φεβρουαρίου στη Ρόδο με τον Κολοσσό (18:00).

Πηγή: sport24