Κύπελλο Ηλείας – Market In: Αίας Γαστούνης – Ολυμπιακός Ζαχάρως 3-1 – Μια κατηγορία μόνος του!

• Θριαμβευτική πρόκριση και φουλ για νταμπλ η ομάδα του Θ. Ανδριόπουλου που στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Δόξα Ν. Μανωλάδας

• Παραίτηση υπέβαλλε μετά το ματς ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Ντ. Παναγιωτακόπουλος

Τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ηλείας – εκεί που θα αντιμετωπίσει την Δόξα Ν. Μανωλάδας σε διπλά παιχνίδια – πήρε χθες ο Αίας Γαστούνης που παίζοντας απολαυστικό ποδόσφαιρο, νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό Ζαχάρως της Γ’ Εθνικής, παραμένοντας μέσα και στους δύο στόχους, της ανόδου και του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Θ. Ανδριόπουλου παρά την φαινομενική διαφορά της μια κατηγορίας επέβαλλε την ανωτερότητά της στο γήπεδο, χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά, σε κανένα σχεδόν σημείο του αγώνα από το συγκρότημα του Ντ. Παναγιωτακόπουλου που γνώρισε ντροπιαστική ήττα και αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού.

Ο αγώνας

Στο 2ό λεπτό το μακρινό σουτ του Τζανέτου πέρασε άουτ και στο 4’ ο Καπετανάκης μπλόκαρε το σουτ του Σταθάτου. Στο 11’ ο Καράμπελας με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Ζαχάρως ενώ στο 14’ ο Χατζηαράπης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Μπατζακόπουλο ο οποίος όμως με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια. O Aίας στο 25’ πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Καράμπελας πέρασε κάθετα στον Μονόλιθο και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματά τους, με τον Μπατζακόπουλο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση μετά από πάσα του Σταθάτου. Στο 40’ το σουτ του Σταθάτου από το ύψος της περιοχής έφυγε ελάχιστα άουτ και στο 42’ η ομάδα του Θ. Ανδριόπουλου άγγιξε ξανά το γκολ όταν το σουτ του Χριστοφοράτου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σταθάτος σούταρε άουτ, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55’ ο Αίας έφτασε στο 2-0 έπειτα από σέντρα του Χριστοφοράτου στο δεύτερο δοκάρι και καλοζυγισμένο σουτ του Σταθάτου που κατέληξε πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα ενώ στο 64’ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Καράμπελας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 πανηγυρίζοντας στο πνεύμα των ημερών με μια αποκριάτικη μάσκα! Στο 70’ ο Κανάνι σούταρε άουτ και στο 72’ ο Μπατζακόπουλος αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ, με τον Καπετανάκη να κρατά τα προσχήματα στο 74’ απομακρύνοντας το σουτ του Δούλου. Στο 80’ ο Καπλάνης έδιωξε προ της γραμμής το πλασέ του Σταθάτου και στο 84’ ο νεαρός Πλαστουργος με ατομική ενέργεια μείωσε στο τελικό 3-1.

ΑΙΑΣ: Κουρλός, Χριστοφοράτος, Χατζηαράπης (86′ λ.τρ. Γεωργόπουλος), Παπαχριστόπουλος, Αρβανίτης, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Γκίνης, Μονόλιθος (67’Δούλος), Καράμπελας (82′ Γιαννακόπουλος), Μπατζακόπουλος (89′ Μπουρούκης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπετανάκης, Καπλάνης, Γκούσκος (60′ Πλαστουργός), Τσίτσος, Κατελούζος, Καλαντζής, Κατσιώλης (67′ Παπαδόπουλος), Τζανέτος (58′ Κακολύρης), Κανάνι, Παναγόπουλος (79′ Ζαχαρόπουλος), Σκοζάι.

Παραιτήθηκε ο Παναγιωτακόπουλος

Παρελθόν από την τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού Ζαχάρως, αποτελεί ο Ντίνος Παναγιωτακόπουλος, ο οποίος μετά τη λήξη τιου ματς με τον Αίαντα στη Γαστούνη, υπέβαλλε την παραίτηση του, την οποία είχε κάνει γνωστή στη διοίκηση, ζητώντας της να την κάνει δεκτή. Ο Παναγιωτακόπουλος, είχε κάνει γνωστό στους ανθρώπους του Ολυμπιακού, ότι σε περίπτωση αποκλεισμού από το Κύπελλο, θα αποχωρήσει από τον πάγκο.