ΚΥΠΕΛΛΟ ΗΛΕΙΑΣ – MARKET IN: Η πρόκριση «χαμογέλασε» σε Σαβάλια και Γούμερο

ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ 3-4 πεν. 1-1 (κ.α. και παρ.)

Η ρώσικη ρουλέτα «έδειξε» Σαβάλια!

Σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ηλείας με 4-3 στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι πήρε χθες το απόγευμα μέσα στο Επιτάλιο ο Ολυμπιακός Σαβαλίων κάμπτοντας την αντίσταση του Αλφειού.

Ο κανονικός αγώνας αλλά και η παράταση ολοκληρώθηκαν με σκορ 1-1 χάρη στα γκολ του Μπούτσι στο 50’ από πλευράς φιλοξενούμενων και του Μανέτα στο 87’ από πλευράς γηπεδούχων.

Στους «4» του θεσμού, τα Σαβάλια θα αντιμετωπίσουν σε διπλούς αγώνες την Ολυμπιάδα Γουμέρου που την ίδια ώρα έπαιρνε την πρόκριση επί του Αίαντα Γαστούνης στην παράταση.

Ο αγώνας

Στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 16’ το σουτ του Κακολύρη έφυγε πάνω από τα δοκάρια ενώ μέχρι και την λήξη του πρώτου μέρους, δυο μακρινά σουτ του Λ. Μαρκόπουλου δεν ανησύχησαν τον Θεοδωρακόπουλο που και στις δυο περιπτώσεις μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι έγινε πιο ανοιχτό καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν την πρόκριση στην κανονική διάρκεια προκειμένου να γλιτώσουν το έξτρα μισάωρο. Έτσι, αφού στο 48’ ο Πεσκελίδης σούταρε ψηλά, ο Ολυμπιακός Σαβαλίων άνοιξε το σκορ στο 50’ όταν ο Μπούτσι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και προ του Θεοδωρακόπουλου τσίμπησε τη μπάλα για το 0-1. Στο 55’ ο Κακολύρης έβγαλε κάθετη στον Αγριδιώτη όμως ο Κόλλιας βγήκε έγκαιρα και έδιωξε σε κόρνερ με  τα πόδια και στο 63’ το φάουλ του Πεσκελίδη δε βρήκε στόχο. Στο 69’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το δεύτερο τέρμα όταν ο Χοτζάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αλφειού και στο 75’ το μακρινό σουτ του Δαβουρλή έπεσε και μάζεψε ο Κόλλιας. Η ισοφάριση για τον Αλφειό ήρθε στο 87’ όταν μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, ο Καλαντζής έβγαλε τη σέντρα και αφού σε πρώτη φάση ο Μπάρκας εξ’ επαφής σημάδεψε το δοκάρι, ο Μανέτας στην επαναφορά ισοφάρισε με το κεφάλι σε 1-1. Προς το τέλος του αγώνα μάλιστα, οι γηπεδούχοι παραλίγο να φτάσουν και στην ανατροπή, όμως στο 90’ ο Καλαντζής σούταρε ψηλά και στο 92’ ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Κόλλια.

Στην παράταση, πέρα από την αποβολή του Λ. Μαρκόπουλου στο 119’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα δεν συνέβη κάτι αξιοσημείωτο και έτσι φτάσαμε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι όπου ο Ολυμπιακός πιο ψύχραιμος και πιο εύστοχος πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Οι συνθέσεις

ΑΛΦΕΙΟΣ: Θεοδωρακόπουλος, Πρίφτης, Λιαμπότης (83′ Χριστοδουλόπουλος), Μανέτας, Δρογγίτης, Δαβουρλής, Αγριδιώτης (63′ Καλαντζής), Κακολύρης, Μπάρκας, Πεσκελίδης, Κανάνι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόλλιας, Μπουγονικολός, Σαββανίδης, Χοτζάι, Μ. Μαρκόπουλος, Χ. Μαρκόπουλος, Θ. Τσακοπιάκος (56′ Γιαννακόπουλος), Κ. Τσακοπιάκος, Μπούτσι, Αβραμόπουλος (117′ Κατσίγιαννος), Αντωνόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ – ΑΙΑΣ  ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ: 2 – 1(παράταση)

Έγραψε ιστορία για 3η φορά…

Ο  «Φονέας»  των γιγάντων τείνει να γίνει στο θεσμό του κυπέλλου της ΕΠΣ Ηλείας , η Ολυμπιάδα Γουμέρου η οποία χθες το απόγευμα στην έδρα της, πήρε την πρόκριση με σκορ 2- 1 στην παράταση, γυρίζοντας το ματς  από 0 – 1! Και έτσι πέρασε για 3η φορά στην ιστορία της στους 4  του κυπέλλου της ΕΠΣΗ. Καθώς η πρώτη ήταν το 2012 όταν και έφτασε στον τελικό κόντρα στον Π.Φ.Ο. Πανόπουλου, και η δεύτερη το 2013, όμως αποκλείστηκε στα ημιτελικά από τη Δόξα Ν. Μανωλάδας! Τώρα  κόντρα στον Ολυμπιακό Σαβαλίων, φιλοδοξεί να επαναλάβει το ίδιο με το 2012(μιας και η ημιτελική φάση διεξάγεται σε διπλούς αγώνες)! Ο Αίας  όμως, εκφράζει παράπονα και για το πέναλτι με το οποίο έγινε το 1-1 στο 70΄, αλλά πολύ περισσότερο για το ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με 35 λεπτά καθυστέρηση λόγω απουσίας του γιατρού! Μάλιστα, όπως υποστηρίζουν οι άνθρωποι του Αίαντα «ο διαιτητής Κούλης πήρε εντολή από τον πρόεδρο της ΕΠΣ Άρη Κουλούρη να μην κλείσει το φύλλο αγώνα μετά την παρέλευση των 15 λεπτών, όπως προβλέπει ο κανονισμός, αλλά  να περιμένουν το γιατρό».  Από την άλλη, η Ολυμπιάδα υποστηρίζει ότι είχε πρόβλημα το αυτοκίνητο του γιατρού και γι’ αυτό άργησε να προσέλθει και ο Άρης Κουλούρης έδωσε τη συγκατάθεσή του να τον περιμένουν, εφόσον προέκυψε τέτοιο θέμα!

Ο αγώνας

Ο Αίας άνοιξε το σκορ στο 23΄ με απευθείας φάουλ του Νίκου Καράμπελα και το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο β΄ μέρος, και στο 50΄ ο Αίας έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Παναγιωτόπουλο(πρόλαβε ο Γ. Μπίρμπας), για να κάνει το 0 – 2! Όμως προοδευτικά  η Ολυμπιάδα έγινε πιο απειλητική και στο 70΄ κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο παίκτης-προπονητής Χρήστος Αγγελόπουλος. Ένα πέναλτι που έγινε σε χέρι του Μενίκου, για το οποίο όμως διαμαρτυρήθηκε ο Αίας.  Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου στο 107΄ έγινε το 2-1. Ο Χρήστος Αγγελόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, έδιωξαν οι αμυντικοί και ο Θανάσης Καλαντζής με σουτ νίκησε τον Φλίγκο. Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, προκλήθηκαν αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Ο Αίας  πάντως,   ευχαριστεί την Ολυμπιάδα για τη φιλοξενία και θα ανταποδώσει!

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Μπουμπουνάς, Κολοβάδης, Κωνσταντόπουλος, Χρυσ. Αγγελόπουλος, Σ. Μπίρμπας, Γ. Μπίρμπας, Ι. Φωτακόπουλος, Καλαντζής, Γεωργίου (52΄ Χρ. Αγγελόπουλος), Αγριδιώτης (70΄ Δ. Μπίρμπας-118΄ λ.τρ. Βλασσόπουλος), Γ. Ροδόπουλος (52΄ Ν. Ροδόπουλος).

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ: Φλίγκος, Γιαννακόπουλος (91΄ Κοκολάκης), Ζώντος, Μενίκου, Μπελεκούκιας, Νικολόπουλος, Μπράβος, Κότσιφας (46΄ Ραυτόπουλος), Καράμπελας, Παναγιωτόπουλος, Σκαρσάνης.