Κύπελλο Ηλείας-Market IN: Θύελλα Πύργου – Ολυμπιακός Ζαχάρως 1-3

Tζανέτος και Παναγόπουλος έκαναν τη διαφορά!

Για 55 περίπου λεπτά χθες στο Ενωσιακό, η Θύελλα Πύργου της Α2 κατηγορίας κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό Ζαχάρως της Γ’ Εθνικής, όμως τελικά η ποιότητα των Σάκη Τζανέτου (γκολ και ασίστ) και Φώτη Παναγόπουλου (δυο γκολ) έκανε τη διαφορά, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 3-1 και να παίρνουν την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ηλείας παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο απ’ το γκολ του Παργινού.

Η ομάδα του Ντίνου Παναγιωτακόπουλου στην συνέχεια του θεσμού θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Αετός Κέντρου – Αίας Γαστούνης.

Ο αγώνας

Στην πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 3’ , ο Πλατής αντέδρασε σωστά και έδιωξε την μπάλα κόρνερ στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαγγόπουλου, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 6’ όταν ο Καρανικολός είπε «όχι» στον Κανάνι που απείλησε μετά από κόρνερ του Σκοζάι. Η Θύελλα άνοιξε το σκορ στο 7’ όταν ο Καββαθάς έφυγε στην αντεπίθεση και επιχείρησε το σουτ, ο Πλατής έδιωξε προσωρινά και στην επαναφορά ο Παργινός έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 10’ ο Καρανικολός μπλόκαρε το σουτ του Καλαντζή, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν είχε απάντηση και στο απευθείας φάουλ του Τζανέτου στο 17’, με την μπάλα να καρφώνεται στο «Γ» για το 1-1. Στο 21’ ο Κότσι βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Τσιγκούνη, το πλασέ όμως του τελευταίου κατέληξε άουτ και στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Καρανικολός μπλόκαρε την κεφαλιά του Παναγόπουλου. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47’ ο γκολκίπερ της Θύελλας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ το κοντινό σουτ του Παναγόπουλου και μετά την εκτέλεση ο Κατελούζος σούταρε ψηλά και στο 50’ μετά τη σέντρα του Τζανέτου, το μονοκόμματο σουτ του Παναγόπουλου έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Τελικά ο Ολυμπιακός στο 53’ έφτασε στην ανατροπή, όταν ξανά ο Τζανέτος βρήκε τον Παναγόπουλο μέσα στην περιοχή και ο σέντερ φορ της Ζαχάρως αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, δε λάθεψε κάνοντας με σουτ το 1-2.  Τρία λεπτά αργότερα, ο Καρανικολός μπλόκαρε το κοντινό διαγώνιο σουτ του Πλαστουργού και στο 60’ μετά από σέντρα του Καπλάνη και ολιγωρία της άμυνας της Θύελλας, ο Παναγόπουλος από κοντά διαμόρφωσε το 1-3 καθαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση. Στο 76’ ο Πλατής απέκρουσε το φάουλ του Βαγγόπουλου, με τους γηπεδούχους να έχουν και δοκάρι στο 78’ στην σέντρα σουτ του Γρηγορόπουλου. Στην τελευταία καλή φάση του ματς, στο 80’ , ο Μπιμπής που λίγο νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, είχε σουτ – άουτ.

Οι συνθέσεις

ΘΥΕΛΛΑ: Καρανικολός, Γρηγορόπουλος, Δρακόπουλος (60′ Λειβαδίτης), Φώτης, Μπελεχρής, Καββαθάς (78′ Καράτσολος), Τσιγκούνης (59′ Νεοφώτιστος), Καραχάλιος, Βαγγόπουλος, Παργινός (64′ Ασημακόπουλος), Κότσι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πλατής, Παπαδόπουλος (33′ Κατσιώλης), Γκούσκος (66′ Ζαχαρόπουλος), Κατελούζος, Καπλάνης, Καλαντζής, Κανάνι (46′ Πλαστουργός), Τζανέτος (78′ Μπιμπής), Κακολύρης, Παναγόπουλος, Σκοζάι.