Ο Αστέρας Αμαλιάδας Κυπελούχος Ηλείας 2017-18: Πήρε την πρώτη κούπα, πάει τώρα για το νταμπλ …

Ο Αστέρας Αµαλιάδας στέφθηκε κυπελλούχος Ηλείας για την αγωνιστική περίοδο 2017-18, αφού νίκησε στον τελικό, που έγινε στο στάδιο Πύργου, µε 2-0 τον Ξενοφώντα Κρεστένων.

Οι «βυσσινί» άξιζαν την κατάκτηση του κυπέλλου χθες, απέναντι στον ψυχωµένο Ξενοφών Κρεστένων, αφού ήταν πιο ουσιαστικοί µέσα στον αγωνιστικό χώρο και δίκαια πανηγυρίζουν το πρώτο τρόπαιο κατά την φετινή αγωνιστική περίοδο (και πλέον επικεντρώνονται στο πρωτάθληµα της Γ’ Εθνικής, θέλοντας πρώτα να σφραγίσουν την πρωτιά στον 5ο όµιλο και µετά την άνοδο στην FOOT BALL LEAGUE).

Και άξιζαν το τρόπαιο, σύµφωνα και µε την ροή του αγώνα, έχοντας απέναντι τους µια πολύ καλή οµάδα, όπως είναι ο Ξενοφών Κρεστένων, που ήταν άτυχος στο πρώτο 10λεπτο δεχόµενος τα δυο τέρµατα που έκριναν σε µεγάλο µέρος τον τελικό.

Μετά το 2-0 οι παίκτες του Ντίνου Παναγιωτακόπουλου πήραν… µπροστά και πέρασαν στην επίθεση, αλλά δεν µπόρεσαν να µειώσουν και να δώσουν άλλο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Ο 47ος τελικός του κυπέλλου Ηλείας είχε αρκετές φάσεις, αφού πέρα από τα δυο γκολ είχαµε και δυο δοκάρια (ένα για κάθε οµάδα), είχε ταχύτητα, ωραίες ποδοσφαιρικές ενέργειες και σίγουρα κράτησε αµείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που βρέθηκαν στο στάδιο του Πύργου.

Αντίπαλοι βρέθηκαν δυο από τις καλύτερες οµάδες της Ηλείας και τελικά κέρδισε ο καλύτερος και ο πιο τυχερός! Εντυπωσιακό ξεκίνηµα για τον Αστέρα! Ο Αστέρας µπήκε δυνατά στο µατς αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους του! Έτσι στο 4’ σε εκτέλεση φάουλ του Κέρι, βρήκε τη µπάλα προσπαθώντας να αποµακρύνει ο Αναµουρλίδης κι αυτή κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας έτσι το 1- 0 πολύ νωρίς. Και σαν να µην έφτανε αυτό, ο Αστέρας έκανε το 2-0 στο 9’ µε κεφαλιά του Ν’ Γκουέµ µετά από νέο φάουλ του Κέρι. Στο 16’ ήρθε η πρώτη αντίδραση από τον Ξενοφώντα, όταν από ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή του Μπακατσέλου, η µπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 21’ ο Μπακατσέλος έκανε ωραία ατοµική προσπάθεια, όµως το σουτ που έπιασε έφυγε σύριζα άουτ! Στο 20΄ ο Μπακατσέλος ελίχτηκε ωραία στην περιοχή, όµως προ του Τσάµη έχασε το κοντρόλ, πριν το σουτ! Ενώ στο 25’ νέα καλή στιγµή για τον Αστέρα, σουτ του Μαρουκάκη από το ύψος της περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Κουτρουµπής. Έκτοτε το µατς συνεχίστηκε αρκετά ανοιχτό και µε τον Αστέρα πάντως να το έχει υπό έλεγχο διατηρώντας και το αρχικό 2-0 που τον βοηθούσε σε αυτό. Στο 33’ φάουλ του Μιλοσέσκι, ανάγκασε σε σωτήρια επέµβαση τον Τσάµη, και στο 37’ από κόρνερ του Μιλοσέσκι και γύρισµα του Αναµουρλίδη στον Παναγόπου- λου αυτός είχε γυριστό σουτ άουτ! Και στο 38’ σουτ του Μπουντόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 40’ σουτ του Σ. Αντωνόπουλου, έδιωξε ο Τσάµης, στην τελευταία καλή φάση του α΄ µέρους!

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι!

Στο 47’ φάουλ του Κυριάκου έδιωξε ο Κουτρουµπής, και στη συνέχεια σουτ Τόρες έδιωξε ξανά ο Κουτρουµπής. Στο 49’ νέο φάουλ Μιλοσέσκι έδιωξε δύσκολα ο Τσάµης. Ενώ στο 50’ σουτ του Μαρουκάκη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτρουµπή! Στο 52΄ νέο φάουλ του Μιλοσέσκι σύριζα αουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσάµη. Στο 60’ σε αντεπίθεση του Αστέρα, ο Μπουντόπουλο έπιασε το δυνατό σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Στο 63’ άλλο φάουλ του Μιλοσέσκι, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσάµης. Στο 85’ µετά από επίθεση του Αστέρα, σουτ του Μπουντόπουλου πέρασε άουτ

Κορυφαίος του τελικού ο Μπακατσέλος!

Κορυφαίος παίκτης του τελικού ο «δαιµόνιος» Μπακατσέλος! Ένας παίκτης που πραγµατικά χθες τράβηξε τα βλέµµατα όλων µε την εµφάνισή του, και σίγουρα αξίζει το ένα βήµα παραπάνω τη νέα περίοδο. Ενώ από τον Ξενοφώντα τον ακολούθησαν… σε απόδοση ο Ντ. Μιλοσέσκι, ο Κ. Κουτρουµπής και ο Π. Κουτσογιαννάκης , όσο είχε δυνάµεις. Από πλευράς των κυπελλούχων, ο Λόρενς Κέρι που έφτιαξε τα δυο γκολ της οµάδας του ήταν ο κορυφαίος, και αρκετά καλοί οι, Ν’Γκουέµ, Μπουντόπουλος, και Τόρες. Τον τελικό διαιτήτευσε ο Γκατζόπουλος, ενώ βοηθοί ήταν οι Παναγόπουλος, Ρουµπάνης (4ος ο Στ. Σφυρής), οι οποίοι πέρασαν απαρατήρητοι, καθώς το µατς δεν είχε αµφισβητούµενες φάσεις.

Με Παναρκαδικό (εντός) στην επόµενη φάση στις 25 Απριλίου!

Πραγµατοποιήθηκε χθες στα γραφεία της ΕΠΟ η κλήρωση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε 5 αγωνιστικές και ο τελικός το Σάββατο 9 Ιουνίου σε έδρα που θα ορίσει η οµοσπονδία µε γεωγραφικά κριτήρια, ανάλογα δηλαδή µε τις δύο οµάδες που θα φτάσουν µέχρι το φινάλε. Όλες οι αναµετρήσεις θα είναι νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, θα υπάρχει δηλ. παράταση και πέναλτι. Για πρώτη φορά πάντως, από την θέσπιση της συγκεκριµένης διοργάνωσης, αρκετοί κυπελλούχοι ενώσεων δεν δήλωσαν συµµετοχή. Με αποτέλε- σµα να υπάρχουν αρκετά κενά και λιγότερα παιχνίδια, όπως π.χ. στον 5ο όµιλο.

Ο κυπελλούχος της ΕΠΣΗ Αστέρας Αµαλιάδας συµ- µετέχει στον 5ο όµιλο, και στην πρεµιέρα θα υποδεχτεί τον Παναρκαδικό, στις 25 Απριλίου, λόγω των λίγων οµάδων στον όµιλό του! Αναλυτικά τα ζευγάρια του 5ου οµίλου: 5ος όµιλος 1) Παλληξουριακός- ΑΟ Τσιλιβή (1) 2) Αστέρας Αµαλιάδας – Παναρκαδικός (2) Τελικός : 1-2 (9 Μαΐου)

Αστέρας Αμαλιάδας – Ξενοφών Κρεστένων:  2-0  ΤΕΛΙΚΟ

-Ο αγώνας για το Κύπελλο Ηλείας έληξε!-

63′ φαουλ Μιλοσέσκι σε κορνερ ο Τσάμης

59′ σουτ Μπουντόπουλου λίγο αουτ

50′ δοκάρι για τον Αστερα με το Μαρουκάκη

48′ φαουλ Μιλοσέσκι, έδιωξε ο Τσάμης

-Ημίχρονο-

40′ σουτ Αντωνόπουλου, έδιωξε ο Τσάμης

32′ φαουλ Μιλοσέσκι, έδιωξε δύσκολα ο Τσάμης

28′ σουτ Μαρουκάκη σε κορνερ ο Κουτρουμπής

20′ ατομικη ενέργεια Μπακατσέλου απο πλευράς Ξενοφώντα και σουτ λίγο αουτ

16′  δοκάρι για τον Ξενοφώντα με τον Μπακατσέλο

9′  2-0 για τον Αστέρα με φάουλ Κέρι κεφαλιά Ενγκουέμ

4′  1-0 για τον Αστέρα με αυτογκόλ του Αναμουρλίδη