Μπάσκετ

Μοντομπάσκετ 2019, Βραζιλία – Τσεχία 71-93: «Σαρωτικοί» Τσέχοι και… φωτιά στον όμιλο

H εκπληκτική Tσεχία διέλυσε τη Βραζιλία – Πώς διαμορφώνονται τώρα τα σενάρια πρόκρισης για την Ελλάδα

Η Τσεχία ξεκίνησε εξαιρετικά με τον Σατοράνσκι να σερβίρει πολλά έτοιμα καλάθια, αλλά και να σκοράρει για τρεις, γράφοντας το 9-15 στο 5′. Ο Γκαρσία είχε κέφια στα πρώτα λεπτά και με 2 βολές, έκανε το 11-15. Ένα τρίποντο του Μπαρμπόσα, ανάγκασε τους Τσέχους να καλέσουν timeout με το σκορ στο 16-18.

Ο Μπάλβιν ήταν ο άνuρωπος που άνοιξε λογαριασμό για τις 2 ομάδες στο 2ο δεκάλεπτο για το 16-22. Ο Τσέχος ψηλός έκανε ότι ήθελε μέσα στη ρακέτα και με φοβερό κάρφωμα, έγραψε το 22-26 στο 12′. Οι Τσέχοι πάτησαν το γκάζι, συνέχισαν να παίζουν όμορφο μπάσκετ και με καλάθι του Άουντα, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 (28-43) στο 18′. H Bραζιλία το μόνο που κατάφερε πριν το ημίχρονο, ήταν να μειώσει σε 32-45 με τον Ράφα Λουζ. Οι Τσέχοι μοίρασαν 15 ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά, με τον Σατοράνσκι να έχει 6, φτιάχνοντας όλο το παιχνίδι της ομάδας του. Εξαιρετικός ήταν και ο Μπάλβιν με 11 πόντους.

Η παρέα του Σατοράνσκι έδειχνε ασταμάτητη στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και ξέφυγε με 20 πόντους χάρη στο καλάθι του Μπόχατσικ (34-54, 23′). Ο Μπαρμπόσα με δύσκολο καλάθι μείωσε σε 38-54 στο 25′, αναγκάζοντας τους Τσέχους να πάρουν timeout. Ο Σιλμπ έφυγε υποβασταζόμενος στο 28′, αφού γύρισε το πόδι του με το σκορ να είναι στο 46-64.

Η Τσεχία με το Άουντα πήγε τη διαφορά στους 21 (49-70) στο 32′. Η ομάδα του Σατοράνσκι δεν έβγαλε ποτέ το πόδι από το γκάζι και με τον Σατοράνσκι έγραψε το 54-81 στο 34′. Το ματς δεν είχε γυρισμό για τους Βραζιλιάνους, οι οποίοι έδειχναν να τα είχαν παρατήσει και το τελικό σκορ τα λέει όλα για την εικόνα του ματς.

Τα σενάρια πρόκρισης για την Ελλάδα

Η νίκη της Τσεχίας επί της Βραζιλίας ξεκαθάρισε κάπως τα σενάρια πρόκρισης της Εθνικής Ελλάδας η οποία «βολεύτηκε» από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα αν και θα ήθελε μικρότερη διάφορα νίκης από την ομάδα του Τομας Σατοράνσκι..

Αναλυτικά τα σενάρια:
ΣΕΝΑΡΙΟ 1: Αν η Ελλάδα νικήσει τις ΗΠΑ τότε θα προκρίνεται με απλή νίκη επί των Τσέχων και μάλιστα ως πρώτη του ομίλου. Σε αυτή την περίπτωση το Βραζιλία-ΗΠΑ θα είναι «τελικός» αφού ο νικητής θα προκριθεί στη νοκ άουτ φάση και ο ηττημένος αποχαιρετά.

ΣΕΝΑΡΙΟ 2: Αν οι ΗΠΑ νικήσουν και την Ελλάδα και την Βραζιλία τότε η Ελλάδα θα χρειάζεται νίκη επί των Τσέχων με 12 πόντους διαφορά.

Σε αυτή την περίπτωση η βαθμολογία θα διαμορφωθεί ως εξής:

ΗΠΑ 5-0
Ελλάδα 3-2
Τσεχία 3-2
Βραζιλία 3-2

Στην τριπλή ισοβαθμία αν η Ελλάδα νικήσει τους Τσέχους με 12 και περισσότερους πόντους προκρίνεται.

Αν η Ελλάδα νικήσει μέχρι 11 πόντους τότε προκρίνεται η Τσεχία.

ΣΕΝΑΡΙΟ 3: Αν οι ΗΠΑ νικήσουν την Ελλάδα και χάσουν από τη Βραζιλία τότε η Ελλάδα αποκλείεται ανεξαρτήτως αποτελέσματος του αγώνα με τους Τσέχους.