Μπάσκετ

Ν.Ε.Ο. ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ 90-77: Προσπάθησε αλλά (ξανά) δεν…

Την Πέμπτη του ήττα σε ισάριθμους αγώνες υπέστη την Κυριακή στην Κεφαλονιά ο Ολυμπιονίκης ο οποίος παρά την αρκετά μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε λύγισε τελικά από τον ισχυρό ΝΕΟΛ, που διατήρησε το απόλυτο στην έδρα του, με 90-77.

Το α’ δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με +2 (17-15). Στη β’ περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Ο ΝΕΟΛ με πίεση σε όλο το γήπεδο και ορθολογικές επιθέσεις εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (49-27).

Ωστόσο η ομάδα της Αρχαίας Ολυμπίας δεν τα παράτησε. Με ένα επιμέρους σκορ 16-29 στο γ’ δεκάλεπτο μείωσε τη διαφορά στους 9 πόντους (65-56).

Στη δ’ και τελευταία περίοδο οι δύο πλευρές επιδόθηκαν σε ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι με τους Κεφαλονίτες να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 90-77.

Κορυφαίοι παίκτες για τους νικητές οι Τρυφωνόπουλος (25π.), Μαρούλης (20π.) και Ντούλες (19π. με 5τρ.), που ήταν κι οι πρώτοι σκόρερ, με τον Ζωγόπουλο αντίστοιχα να «τραβάει» κυρίως στο σκοράρισμα για την ηλειακή ομάδα.

Δεκάλεπτα: 17-15, 49-27, 65-56, 90-77

Ν.Ε.Ο.Λ. : (Τζουγανάτος): Παπαγιάννης, Συνοδινός Π. 12(4), Ντούλες 19(5), Βεργανελάκης 4, Συνοδινός Χ., Λιάκος, Σκροπολίθας, Μαρούλης 20, Τρυφωνόπουλος 25, Βολτέρας 10(1)

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ (Ροδόπουλος) : Ζωγόπουλος 29(2), Λαμπρόπουλος, Γεωργακάκος 3(1), Σακελλαρίου 9(2), Σαλάϊ 4, Κόλλιας 9(1), Θεοδωρόπουλος 17(1), Βασιλειάδης 6