ΠΑΟ Βάρδας: Τεράστιο βήμα ανόδου στο 90' - 2-1 την Αναγέννηση Πατρών

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

(15/05/2013 19:00)

Καθοριστικό τρίποντο στην υπόθεση άνοδο πανηγύρισε σήμερα Τετάρτη ο ΠΑΟ Βάρδας με το γκολ του Μπισμπάρδη στο 90'. Ο σύλλογος της Βουπρασίας, αν και έμεινε με δέκα παίχτες λίγο πριν το φινάλε, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχε μια καθοριστική, τόσο ψυχολογικά όσο και βαθμολογικά,νική που τον διατηρεί στην πρώτη θέση του ομίλου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον μόνιμο σκόρερ τους Αντρέα Γούρμο μόλις στο 9', για να ισοφαρίσουν οι πρωταθλητές Αχαΐας με τον Τζελεπή λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Την λύτρωση έδωσε ο Μπισμπάρδης στο 90' με κεφαλιά βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του και ανακουφίζοντας τον κόσμο στις εξέδρες. Στο γήπεδο βρέθηκαν συνολικά 500 φίλαθλοι και από Ηλεία και από Αχαΐα. Ο ΠΑΟ Βάρδας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βραχνή (2η κίτρινη) στο 87'.

Βαθμολογία (σε 2 αγώνες)

ΠΑΟΒ 6

Θύελλα Αμπελοκήπων 4

Αναγέννηση Πατρών 1

ΑΕ Κεφαληννίας 0

Τέλος του αγώνα. Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΒ με το γκολ του Μπισμπάρδη στην εκπνοή

90' Γκοοοοοολ για την Βάρδα με την εκπληκτική κεφαλιά του Μπισμπάρδη μετά από σέντρα του Παναγόπουλου

87' Με δέκα παίχτες έμεινε ο ΠΑΟΒ μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βραχνή για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Σαμπανέι

82' «Κλείνει» τις αλλαγές της η Βάρδα. Χαματάι αντί Πολίτη

80' Δεύτερη αλλαγή για την Βάρδα. Νικολετάκης αντί Βαρβαρέσου

75' Σουτ του Καπατσούλια από πολύ πλεονεκτική θέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μπισμπάρδη, το σουτ του οποίου απομακρύνθηκε από τον Τσαουντέλιο

73' Σουτ του Γούρμου,η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Εν τω μεταξύ η πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΒ είναι γεγονός. Ο Σαρανταυγάς παίρνει την θέση του Δημητρόπουλου

72' Σέντρα ο Δημητρόπουλος,κεφαλιά ο Μπισμπάρδης, η μπάλα κατέληξε σύριζα άουτ. Σημαντική στιγμή για τους γηπεδούχους

64' Μεγάλη ευκαιρία για την Βάρδα, το σουτ του Καπατσούλια όμως, μετά από πάσα του Παναγόπουλου απέκρουσε ο τερματοφύλακας

52' Σημαντική διπλή ευκαρία για τον ΠΑΟΒ. Σέντρα του Πολίτη,ο Μαντούκας στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης την κεφαλία του Καραχάλιου έδιωξε εντυπωσιακά ο Τσαουντέλιο

50' Καλή στιγμή για την Αναγέννηση,το σουτ του Τσάλτα κατέληξε άουτ

48' Γκολ για την Αναγέννηση με το πολύ ωραίο σουτ του Τζελεπή να καταλήγει στη γωνία του Τσάκωνα. 1-1

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Θυελλά Αμπελοκήπων-ΑΕ Κεφαλληνίας 2-0 τελικό

Λήξη ημιχρόνου.. Το γκολ του Γούρμου κάνει την διαφορά μέχρι στιγμής.. 1-0

44' Ο Καπατσούλιας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά καθυστέρησε και τον πρόλαβε ο Σπανός παραχωρώντας κόρνερ

40' Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους,καλή ευκαιρία, με το σουτ του Τσάλτα να περνά πάνω από τα δοκάρια

39' Ωραία κάθετη πάσα του Καπατσούλια,την προβολή του Γούρμου απέκρουσε ο Τσαουντέλιο

33' Αναγκαστική αλλαγή για την Αναγέννηση,τη θέση του τραυματία Ανδρούτσου παίρνει ο Ζαφείρας. Πλήγμα για τους φιλοξενούμενους που χάνουν τον πρώτο σκόρερ τους με 33 γκολ στο πρωτάθλημα

26' Σουτ του Γούρμου μέσα από την περιοχή, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα

Στο άλλο ματς του ομίλου η Θύελλα Αμπελοκήπων με δύο γκολ στο 63' και στο 65' προηγείται της ΑΕ Κεφαλληνίας με 2-0

19'  Πρώτη καλή στιγμή για την Αναγέννηση,η κεφαλιά του Αδαμόπουλου μετά το φάουλ του Τζελέπη απομακρύνθηκε από τον Τσάκωνα

17' Σουτ του Βαρβαρέσου,στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Αναγέννησης

9' Γκοοοοολ για την Βάρδα. Σκόρερ ο Γούρμος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βαρβαρέσου

Ξεκίνησε το ματς

Στην περιγραφή του αγώνα βρίσκεται ο Γιώργος Μικελόπουλος και στην ανταπόκριση ο Γιάννης Μουρούτης

Στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 300 φίλαθλοι ενώ  διαιτητές του αγώνα είναι οι κύριοι Μανούχος,Δαρσινός και Ζώης  απο το σύνδεσμο Αργολίδας. Αξίζει να σημειωθεί εδώ πως το διαιτητικό τρίο και ο παρατηρητής κόστισαν στον ΠΑΟΒ 915 ευρώ!

Στον πάγκο βρίσκονται:

ΠΑΟΒ: Νικολετάκης, Παντελής, Σαρανταυγάς, Κολίντζας, Πατσούρας, Κουμανιώτης, Χαματάι

Αναγέννηση:Γιαχαλής, Τσιμπίσσης, Ζαφείρης, Σπαθάς, Ζαφειρόπουλος, Κονιδάρης, Ρουσάκης

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΒ:Τσάκωνας, Πολίτης(Χαματάι), Παναγόπουλος, Βραχνής, Καραχάλιος, Τσουκαλάς,Μπισμπάρδης, Δημητρόπουλος(73' Σαρανταυγάς), Καπατσούλιας, Γούρμος, Βαρβαρέσος(80' Νικολετάκης)

Aναγέννηση:Τσαουντέλιο, Κόκολης, Παναγόπουλος, Σπανός, Μαντούκας, Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζελέπης, Σαμπανέι, Ανδρούτσος(33' λ. τρ. Ζαφείρης), Τσάλτας