ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ– ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 2-1: H τύχη του γύρισε την πλάτη στο 89’ και το σοκ ήρθε στο 92’!

Νέα ήττα, την δεύτερη συνεχόμενη, γνώρισε χθες στα Βραχνέικα ο Πανηλειακός που ηττήθηκε με 2-1 από τον Διαγόρα και πλέον η νίκη στο επερχόμενο ντέρμπι με τον Αστέρα Αμαλιάδας αποτελεί μονόδρομο, αφού τόσο ψυχολογικά όσο και βαθμολογικά, οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται επειγόντως ένα τρίποντο καθώς έχουν κολλήσει στους 8 βαθμούς, έναν μόνο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Κι όμως, η τύχη της ομάδας του Γ. Κούτση θα μπορούσε να ήταν διαφορετική στον χθεσινό αγώνα, αφού με το σκορ στο 1-1, στο 89’ το δοκάρι στέρησε από τον Σέου το γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ν. Τρίγκα.

Οι Πυργιώτες είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με το αυτογκόλ του Πετρόπουλου στο 52’ όμως αυτό το τέρμα δε στάθηκε αρκετό για να πάρουν κάτι από το ματς και τώρα… έμπλεξαν!

Τρομερά παράπονα για τη διαιτησία Κακριδή εκφράζουν οι ερυθρόλευκοι,  εστιάζοντας στη φάση του 1-0, στην οποία υποστηρίζουν ότι  ο σκόρερ βρισκόταν σε εμφανή θέση οφ – σάιντ ενώ ζητούν και ένα πέναλτι σε χέρι του Τρίγκα στο 86’ με το σκορ στο 1-1.

Ο αγώνας

Στα καθαρά αγωνιστικά, ο Καπετανάκης είπε «όχι» στο 4’ στην εκτέλεση φάουλ του Γεωργαντόπουλου ενώ στο 9’ ένα καλό σουτ του Νικολόπουλου από πλευράς Πανηλειακού έφυγε λίγο άουτ. Στο 24’ οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν με την κεφαλιά του Γεωργαντόπουλου που πέρασε έξω από τα δοκάρια και άνοιξαν το σκορ στο 30’ όταν μετά από κάθετη του Ν. Τρίγκα, ο Γεωργαντόπουλος από θέση τετ α τετ πλάσαρε  σωστά για το 1-0.  Η φάση αυτή σήκωσε «θύελλα» αντιδράσεων από τους ερυθρόλευκους, που υποστήριξαν ότι ο σκόρερ ήταν οφ – σάιντ ενώ αποτέλεσμα των διαμαρτυριών ήταν η αποβολή με απευθείας κόκκινη του Θεοδωρακόπουλου ο όποιος βρισκόταν στον πάγκο.

Οι ερυθρόλευκοι μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου προσπάθησαν να ορθοποδήσουν, ωστόσο ο Λεβέντης αστόχησε στο 42’ και ο Γκοτσούλιας με σουτ στο 43’ δεν μπόρεσε να νικήσει το Θωμά.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52’ ο Πανηλειακός έφτασε στην ισοφάριση, όταν μετά το σουτ του Σούλη, η μπάλα κόντραρε στον Πετρόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.  Ένα λεπτό μετά την ισοφάριση ο Μπουρλάκης είχε ένα καλό – σουτ άουτ και στο 67’ ο Κρεββατάς δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Λαμπρόπουλου πλασάροντας εκτός εστίας. Στο 86’ Οι «ερυθρόλευκοι» φωνάζουν για  χέρι του Α. Τρίγκα  σε γύρισμα του Μπουρλάκη μέσα στην περιοχή όμως ο Κακριδής έδειξε «παίζετε», ενώ στη σπουδαιότερη ευκαιρία για να πάρουν το ματς, το μακρινό σουτ του Σέου στο 89’ κατέληξε στο δοκάρι!

Τελικά, η ψυχρολουσία για τον Πανηλειακό ήρθε στο 92’ όταν μετά το

κόρνερ του Γεωργαντόπουλου, ο Ν. Τρίγκας με κεφαλιά έγραψε το 2-1  και έδωσε τη νίκη στο Διαγόρα.

Οι συνθέσεις

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος, Ν. Τρίγκας, Α. Τρίγκας, Τριανταφυλλόπουλος (70′ Βάρρας), Κυριαζόπουλος, Κωστής (80′ Μιχαηλίδης), Γεωργαντόπουλος (95′ Μπακάλης), Μούτσα

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Καπετανάκης, Μπουρνέλης, Λεβέντης, Κολόκας, Σούλης, Νικολόπουλος, Ντάνκουα (77′ Χατζηστάμου), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης (86′ Νιφορόπουλος), Σέου

Η  ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ 5ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΣ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

* Αστέρας Βλαχιώτη – Παλληξουριακός 2-0 (Τσιμικλής, Γεμιστός )

* Καλαμάτα – Ζάκυνθος 2-0 (56′ Ρονκάτο το 1-0 , 90+3′ Αθανασόπουλος το 2-0)

* Αστέρας Αμαλιάδας – Αχαϊκή 2-2  (5′ ο Κέρι 1-0 , 7′ Καραγιάννης 1-1 , 26′ ο Κέρι με πέναλτι το 2-1 , 58′ 2-2 Θαν. Αντωνόπουλου)

* Διαγόρας Βραχνείκων – Πανηλειακός 2-1  (32′ Γεωργαντόπουλος  1-0,   52′  1-1 αυτογκόλ Πετρόπουλος ,  90+2′ το 2-1 ο Ν. Τρίγκας)

* ΠΑΟ Βάρδας – Παναρκαδικός 1-0  ( στο 39′ το 1-0 Νικολόπουλος )

* Λεωνίδιο – Τσικλητήρας Πύλ. 0-2  (7′ Τσάτσος, 10′ Πύλιος)