Νίκη Τραγανού – Δόξα Ν. Μανωλάδας 1-2: Πήραν το ντέρμπι και πάτησαν κορυφή οι «Μαυραετοί»

Όντας καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Δόξα Νέας Μανωλάδας νίκησε με 2-1 τη Νίκη μέσα στο Τραγανό χάρη στα γκολ των Πολίτη και Μπουρλάκη και πέτυχε το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας ισοβαθμώντας στην κορυφή με τον Αίαντα Γαστούνης στους 6 βαθμούς.

Οι Μαυραετοί προηγήθηκαν με 2-0 και παρά την μείωση του σκορ σε 2-1 από τον Βατσή λίγο πριν το φινάλε, κράτησαν ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στην ομάδα του Θ. Λούρμπα που δεν είχε στη διάθεση του τον τραυματία Γ. Τσαντίλη, «έχασε» νωρίς τον Ν. Κολοτούρο που έγινε αναγκαστική αλλαγή ενώ με πρόβλημα μπήκε στον αγώνα και ο Γεωργιόπουλος.

Οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και έχασαν δίκαια από την καλύτερη Δόξα, όμως δικαιολογημένα φωνάζουν για δεύτερη κίτρινη που δεν δόθηκε στον Πυρρή για φάουλ πάνω στον Βατσή με το σκορ στο 0-1 στο  πρώτο ημίχρονο η οποία θα άφηνε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους.

Ο αγώνας

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο εικοσάλεπτο, η πρώτη υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 21’ με το μακρινό σουτ του Δ. Παναγόπουλου να μπλοκάρει εύκολα ο Αντωνόπουλος. Στο 36’ όμως, η Δόξα κέρδισε πέναλτι όταν ο Μπουρλάκης μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Γαργαρώνη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πολίτης για το 1-0 υπέρ των Μαυραετών. Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα, εκμεταλλευόμενοι τον ενθουσιασμό που τους έδωσε το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν και δεύτερο τέρμα, όμως το δυνατό σουτ του Παπαδάτου έξω από την περιοχή σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Την ίδια κατάληξη είχε και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλογερόπουλου, από πλευράς Νίκης στο 44’, με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50’ η Δόξα έφτασε στο 2-0 όταν Κουλούρης και Πολίτης άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο τελευταίος έδωσε στον Μπουρλάκη ο οποίος γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Νίκης. Στο 60’ η κεφαλιά του Γεωργιόπουλου μετά το φάουλ του Καλογερόπουλου έφυγε άουτ και στο 73’ το σουτ του Πολίτη κατέληξε στην αγκαλιά του Αντωνόπουλου, για να φτάσουμε στο 85’ όταν ο Δ. Κολοτούρος έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο αμαρκάριστος Βατσής στο δεύτερο δοκάρι απλά μείωσε στο τελικό 1-2.

Οι συνθέσεις

ΝΙΚΗ: Αντωνόπουλος, Ι. Κασσιανός, Χ. Κολοτούρος, Σαραντούλιας, Γαργαρώνης, Βουρτσάνης (76′ Κωστόπουλος), Δ. Κασσιανός (46′ Γεωργιόπουλος), Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Καλογερόπουλος, Ν. Κολοτούρος (20′ λ.τ. Κ. Κολοτούρος).

ΔΟΞΑ: Κανελλόπουλος, Δημητρόπουλος,  Μπλετσάκης (87′ Χαβαριώτης), Πυρρής, Λιούρης, Τσιρίκος, Πολίτης, Παναγόπουλος (90′ Σάμαρης), Κουλούρης (85′ Μηλαδόπουλος), Μπουρλάκης, Παπαδάτος (58′ Γεωργόπουλος).