Νίκη Τραγανού-Ιάλυσος 0-2: «Δεκανίκι» η διαιτησία για τους πρωτοπόρους …

Η Νίκη Τραγανού μπορεί να ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Ιάλυσο με 0-2, αλλά έχει πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Καδδά (Αχαΐας), που ήταν δυστυχώς χθες ο 12ος παίκτης των Δωδεκανήσιων.

Η ομάδα του Τραγανού «φωνάζει» για το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στον Ιάλυσο στο 31’, με το οποίο άνοιξε το σκορ, αλλά και για την φάση του 33’ όπου έγινε πέναλτι πάνω στον Δ. Κολοτούρο, χωρίς ο Καδδάς να δώσει την παράβαση!

Αυτές οι δυο διαιτητικές αποφάσεις έκριναν ουσιαστικά τον αγώνα, με την Νίκη να δέχεται το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, ενώ είχε και δοκάρι στο 36’ σε σέντρα-σουτ του Δ. Κολοτούρου.

Γενικά η ομάδα του Τραγανού στάθηκε πολύ καλά απέναντι στους πρωτοπόρους και αν η διαιτησία είχε σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, ίσως το αποτέλεσμα του χθεσινού αγώνα να ήταν διαφορετικό.

Τα γκολ και οι φάσεις του αγώνα

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό, και με την δύναμη να είναι το κύριο στοιχείο μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη φάση στην οποία … άναψαν τα αίματα έγινε στο 31’ και ήταν φυσικά η φάση όπου ο Καδδάς έδωσε το πολύ αυστηρό, έως ανύπαρκτο, πέναλτι στους φιλοξενούμενους!

Σε αυτή την φάση ο Περογαμβράκης έπεσε μέσα στην περιοχή σε μια μονομαχία του με τον Κυριάζο, στην προσπάθεια του μεσοαμυντικού της Νίκης να απομακρύνει τη μπάλα και ο διαιτητής Καδδάς έδειξε πέναλτι, με τους ανθρώπους της ηλειακής ομάδας να διαμαρτύρονται έντονα γι’ αυτή την απόφαση.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Περογαμβράκης που έκανε το 0-1. Δύο λεπτά μετά έγινε καθαρό πέναλτι υπέρ της Νίκης, όταν ο Κόλα έσπρωξε τον Δ. Κολοτούρο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Αχαιός διαιτητής δεν υπέδειξε την παράβαση. Αφού με τόσο μεγάλη ευκολία έδωσε το πέναλτι στους Ροδίτες, το ίδιο έπρεπε να κάνει και σε αυτή την φάση, όπου η παράβαση ήταν πεντακάθαρη.

Στο 36′ η Νίκη στάθηκε άτυχη όταν μετά από σέντρα-σουτ του Δ. Κολοτούρου η μπάλα προσέκρουσε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και πέρασε κόρνερ, καθώς την είχε βρει και ο τερματοφύλακας του Ιάλυσου, ενώ στο 38′ το σουτ του Παπαπέτρου πέρασε λίγο άουτ.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, όταν και ο Ιάλυσος έκανε το 0-2.

Σε αυτή την φάση ο Δελαπόρτας πάσαρε στον Δωματά, ο οποίος έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Περογαμβράκης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, η Νίκη προσπάθησε να μειώσει για να μπει και πάλι στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 56′ σέντρα-σουτ του Δ. Κολοτούρου μπλόκαρε ο Χειμωνέττος και στο επόμενο λεπτό από λάθος υπολογισμό του Κυριάζου βρέθηκε σε καλή θέση ο Παπαδόπουλος αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Αντωνόπουλος.

Στο 82′ το φάουλ του Δελαπόρτα πέρασε λίγο άουτ και στο 83′ ο Σωτηρόπουλος έκανε μια προσπάθεια από τα αριστερά, αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Νίκη: Αντωνόπουλος, Παπαπέτρου, Χ. Κολοτούρος (82′ Καλογερόπουλος), Κυριάζος (62′ Παπαχριστόπουλος), Γαργαρώνης, Α. Λούζι, Δερμιτζάκης, Βατσής, Δ. Κολοτούρος (69′ Σκοζάι), Γεωργιόπουλος (77΄ Ν. Κολοτούρος), Σωτηρόπουλος.

Ιάλυσος: Α. Χειμωνέττος, Κόλα (68′ Κ. Χειμωνέττος), Σταυλάς, Μακρυδημήτρης, Τσούπρος, Πετράκος, Περογαμβράκης, Δελαπόρτας, Δωματάς, Παπαδόπουλος (58′ Βελλίνης), Ομπίνα.