Ο Πανηλειακός στη Γ` Εθνική – Νίκη ανόδου & Πανηγυρισμοί (VIDEOS – PHOTOS)

Τα πήρε όλα και έφυγε ο Πανηλειακός! Οι ερυθρόλευκοι με ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο, βγαλμένο από τις εμφανίσεις που όλη η Ηλεία θαύμασε στη κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, επικράτησαν με 3-0 επί της Νίκης Τραγανού και ανέβηκαν πανηγυρικά στην Γ’ Εθνική ολοκληρώνοντας το νταμπλ!

Απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σπ. Αντωνόπουλου, ο Γ. Σωτηρόπουλος που σημείωσε και τα τρία γκολ των νικητών πετυχαίνοντας αυθεντικό χατ τρικ, με όλα τέρματα να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο.

Ατελείωτο γλέντι μετά το σφύριγμα της λήξης για την επιστροφή της ομάδας στις εθνικές κατηγορίες, με το πάρτι να συνεχίζεται στο Δημαρχείο του Πύργου όπου έγινε και η απονομή του τροπαίου στους νταμπλούχους Ηλείας.

Πως ξεκίνησαν οι ομάδες

Ο Θ. Λούρμπας παρέταξε τη Νίκη με Ψυχογιό στο τέρμα, Χαράλαμπο και Κωνσταντίνο Κολοτούρο αριστερά και δεξιά στην άμυνα αντίστοιχα, Γαργαρώνη, Μπελεκούκια στα στόπερ, Δούλο και Στάθη Κολοτούρο στο κέντρο, Ν. Κολοτούρο αριστερά, Καλογερόπουλο δεξιά και Γεωργιόπουλο, Δ. Κολοτούρο να εναλλάσσονται στον χώρο της επίθεσης.

Ο Πανηλειακός ξεκίνησε με Καπετανάκη τερματοφύλακα, Νιφορόπουλο δεξί μπακ, Γκουβέρο αριστερό, στόπερ ήταν οι Μπουρνέλης και Παναγιωτόπουλος με τους Στούπη και Τσουκαλά να κινούνται στον άξονα. Στα φτερά της μεσαίας γραμμής έπαιξαν Πλαστουργός και Σωτηρόπουλος, με τον Βλαχόπουλο να κινείται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Παναγόπουλο.

Νίκη Τραγανού 0 – 3 Πανηλειακός

Ο αγώνας

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Στ. Κολοτούρος είχε ένα καλό σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Καπετανάκη, με τον Στούπη στο 8΄ να απαντά με τον ίδιο τρόπο αλλά να μην ανησυχεί τον Ψυχογιό που μπλόκαρε. Στο 10’ οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Παναγόπουλος βρήκε στον Σωτηρόπουλο ο οποίος με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ψυχογιό για το 0-1. Στο 28’ ο Ν. Κολοτουρος σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων και τρία λεπτά αργότερα ο Καλογερόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καπετανάκη. Στο 36’ ο Πανηλειακός πήρε «αέρα» δυο τερμάτων όταν ο Παναγόπουλος επιχείρησε τη σέντρα και ο Σωτηρόπουλος από το ύψος της περιοχής εκμεταλλευόμενος την ασταθή απομάκρυνση του Ψυχογιού, έστειλε με το δεξί για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 38’ ο Σωτηρόπουλος επιχείρησε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπελεκούκια με τον διαιτητή Μαρκαντωνάτο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο εκ των αρχηγών του Πανηλειακού ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-3 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου πετυχαίνοντας χατ – τρικ.

Στην επανάληψη, ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τα σουτ των Κ. και Ν. Κολοτούρο στο 47’ και 50’ να περνούν άουτ όπως και το σουτ του Στούπη στο 63’.

Οι συνθέσεις

ΝΙΚΗ: Ψυχογιός, Κολοτούρος Κ. (79’ Κασσιανός Ι.), Κολοτούρος Χ., Μπελεκούκιας, Γαργαρώνης, Κολοτούρος Στ. (81’ Σαραντούλιας), Καλογερόπουλος (57’ Γκρίλλας), Δούλος, Κολοτούρος Δ., Γεωργιόπουλος, Κολοτούρος Ν.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Καπετανάκης, Γκουβέρος, Μπουρνέλης, Παναγιωτόπουλος, Νιφορόπουλος, Τσουκαλάς, Πλαστουργός (59’ Χατζηστάμου), Στούπης, Παναγόπουλος (85’ Χατζηαράπης), Βλαχόπουλος (73’ Σκοζάι), Σωτηρόπουλος