Super league

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Πρώτος και καλύτερος…

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League οι Πειραιώτες έδειξαν μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη και έφτασαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών με τα γκολ του Σεμέδο στο 9’ και του Καμαρά στο 77’. Στο 26’ σκόραρε και ο Ελ Αραμπί, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR για χέρι του Γκιγιέρμε στην αρχή της φάσης.

Το ματς είχε καλό ρυθμό, ένταση και ευκαιρίες για γκολ και από τις δύο ομάδες, σε ένα ντέρμπι που προσέφερε θέαμα και συγκινήσεις. Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο και μετουσίωσε την κυριαρχία του  σε γκολ για να πάρει τη νίκη, ενώ η ΑΕΚ που δημιούργησε και εκείνη καλές στιγμές δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Σα.

Με αυτό το τρίποντο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ άφησε την ΑΕΚ πίσω με 8 βαθμούς.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0 (Novasports 1)

Γκολ: 9′ Σεμέδο, 77′ Καμαρά

To «φιλμ» του αγώνα

Ξεκίνησε το ντέρμπι

2′ Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο για μαρκάρισμα στον Αλμπάνη.

8′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε πάσαρε στον Καμαρά, ο οποίος σούταρε και ανάγκασε τον Τσιντώτα να αποκρούσει σε κόρνερ.

9′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. 1-0 Ο ΣΕΜΕΔΟ. Από το κόρνερ η μπάλα έφυγε από την περιοχή και στο γύρισμα έφτασε στον Ελ Αραμπί που έδωσε στον Σουντανί. Ο τελευταίος πλάσαρε και ο Σεμέδο σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

16′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα απο πλάγια θέση σούταρε μπροστά από τον Παπαδόπουλο και ο Σα απομάκρυνε σε κόρνερ.

21′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα και πάλι ξεμαρκαρίστηκε από τον Σεμέδο αυτή τη φορά όμως ο Σα αντέδρασε σωστά.

26′ Γκολ για τον Ολυμπιακό που ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR. Μετά το τυφλό γέμισμα του Καμαρά ο Βράνιες με τον Τσιντώτα δεν συνεννοήθηκαν και ο Ελ Αραμπί έκλεψε, προσποιήθηκε στον Τσιγκρίνσκι και σκόραρε σε κενή εστία. Tο γκολ ακυρώθηκε γιατί στην αρχή της φάσης ο Γκιγιέρμε βρήκε τη μπάλα με το χέρι.

34′ Απείλησε με τον Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός. Από τη σέντρα του Ποντένσε ο φορ των γηπεδούχων έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

40′ Tρίτο κόρνερ για την ΑΕΚ. Πέρασε χωρίς να απειληθούν οι Πειραιώτες.

45′ Πιέζει ο Ολυμπιακός τα τελευταία λεπτά και έχει κερδίσει τέσσερα συνεχόμενα κόρνερ. Λύεται η πολιορκία με τον Σεμέδο να μην μπορεί να σκοράρει μετά το γέμιστα του Τσιμίκα.

45’+3 Ο Ολιβέιρα από πλάγια θέση σούταρε άουτ.

45’+4 Άστοχο το μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

48′ Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για διαμαρτυρία.

49′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά έβγαλε απέναντι από την Τσιντώτα τον Ελαμπντελαουί, ο οποίος πλάσαρε από πλάγια θέση, όμως ο κίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε σε κόρνερ.

58′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιμάο στη θέση του Γαλανόπουλου.

60′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας στη θέση του Σουντανί.

62′ Το δυνατό σουτ από τον Σιμάο πέρασε πάνω από το δοκάρι του Σα.

65′ Ποντένσε και Καμαρά συνεργάστηκαν και ο Τσιντώτας έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Αφρικανού.

66′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε στη θέση του Ντέλετιτς.

67′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

72′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο στη θέση του Ελ Αραμπί.

72′ Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης στη θέση του Αλμπάνη.

77′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 2-0. Ο Ποντένσε έστρωσε για τον Καμαρά, ο οποίος με σουτ νίκησε αυτή την φορά τον Τσιντώτα και σκόραρε.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Λόπες

86′ Κίτρινη κάρτα στον Ολιβέιρα.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα.

89′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λοβέρα στη θέση του Μπουχαλάκη.

90′ Ο Γκερέρο σούταρε άουτ από το ύψος της περιοχής, μετά από κλέψιμο του Μασούρα στο χώρο του κέντρου.