Μπάσκετ

Ολυμπιακός Β’ – Κόροιβος 77-66: Ενός κακού, μύρια έπονται…

Οι κυανόλευκοι δε τα κατάφεραν στο βοηθητικό του ΣΕΦ και μετά τη λήξη ο Νίκος Καραγιάννης υπέβαλλε την παραίτηση του από την τεχνική ηγεσία

Ο Κόροιβος πάλεψε στο βοηθητικό του ΣΕΦ όμως το κακό τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα τα τέσσερα τελευταία λεπτά, του στοίχισαν  την 5η φετινή ήττα  με σκορ 77-66 από τον Ολυμπιακό Β’ και σαν να μην έφτανε αυτό, μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Νίκος Καραγιάννης επικαλούμενος προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους παραιτήθηκε από τον πάγκο, με την ηλειακή ομάδα να αναζητά πλέον τον τρίτο προπονητή μετά από μόλις οκτώ αγωνιστικές.

Ο Κόροιβος που αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον Σιγκούνα, μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (2-8) στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός Β αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (16-14), αλλά οι φιλοξενούμενοι μέσα από την πολύ σκληρή τους άμυνα και την ευστοχία τους στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +11 (20-31).
Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη στη συνέχεια δυνάμωσε την άμυνά της, καθώς δέχθηκε 14 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ηλειακή ομάδα μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (42-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και 1:23 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα (54-52) κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ στο 59-56.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (65-58) και στη συνέχεια με τον Ανδρέα Πετρόπουλο (17 π) και τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι (17 π) την έστειλαν πάνω από τους δέκα (77-66) παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Τρομερή εμφάνιση από τον Σέρβο γκαρντ/φόργουορντ του Ολυμπιακού, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 17 πόντους (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής.Άξιος συμπαραστάτης του ο Ανδρέας Πετρόπουλος με 17 πόντους (3/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα) ενώ για τον Κόροιβο, εντυπωσιακός ξανά ο Χρυσόπουλος με 25 πόντους και 5/10 τρίποντα, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Ματαλών και 11 ο Αθανασούλας.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ
Τα δεκάλεπτα: 20-31, 42-45, 59-56, 77-66.
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης, Πετρόπουλος 17 (3), Νοέας 4, Κολοβέρος, Καμπούρης, Τζόλος 4, Αρσενόπουλος 7, Χρηστίδης 10, Ποκουσέφσκι 17 (2), Μελισσαράτος 8, Νίκου 10 (1).
Κόροιβος (Καραγιάννης): Μάινς 4, Ρουτκάουσκας 6, Δημητρακόπουλος, Ματαλών 16 (3), Χρυσόπουλος 25 (5), Χατζηδάκης, Αθανασούλας 11 (1), Ρούνης, Μπεκρής, Τάταρης 4.

Τέλος ο Καραγιάννης!

Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό αποτέλεσε το τελευταίο του Νίκου Καραγιάννη στον πάγκο του Κόροιβου, με τον Έλληνα προπονητή να ενημερώνει για την απόφαση του να αφήσει την ομάδα της Αμαλιάδας.
Ο επιτυχημένος τεχνικός αποτέλεσε τον διάδοχο του Κώστα Παπαδόπουλου, αναλαμβάνοντας τα ηνία των κυανόλευκων στις 29 Οκτωβρίου, και έμεινε λιγότερο από ένα μήνα, μετρώντας τρεις ήττες και μια νίκη.
Πλέον, και μετά την δύσκολη κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η ηλειακή ομάδα, αποφάσισε να μην συνεχίσει στον Κόροιβο, ο οποίος αναζητεί το νέο του προπονητή, τρίτο μετά από 8 αγωνιστικές, ανακοινώνοντας την απόφαση του αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.
Η ανακοίνωση του Κοροίβου: «Οικογενειακοί και προσωπικοί λόγοι ανάγκασαν τον μέχρι και σήμερα προπονητή της ομάδας μας Νίκο Καραγιάννη να υποβάλλει την παραίτησή του. Η Διοίκηση την έκανε αποδεκτή και τον ευχαριστεί για την παρουσία του στη ομάδα ενώ του εύχεται καλή συνέχεια στη καριέρα του».

«Παράπονα για το πώς είδαν το παιχνίδι οι διαιτητές»

«Ο Κόροιβος σήμερα έκανε μεγάλη προσπάθεια, το σκορ δεν λέει την αλήθεια. Ήμασταν ανταγωνιστικοί μέχρι και το 37′, ήταν το παιχνίδι στο καλάθι. Σίγουρα έπαιξε ρόλο οι δυνάμεις που είχαμε γιατί το ρόστερ μας δεν είναι μεγάλο.  Από την άλλη σίγουρα υπάρχουν κάποια παράπονα για το πώς οι διαιτητές είδαν το παιχνίδι στις δύο ρακέτες. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός είναι μία ομάδα με πολύ ταλέντο. Στο τέλος κέρδισε δίκαια», ανέφερε μετά τη λήξη του αγώνα ο –τέως πλέον- προπονητής του Κοροίβου.

Ολυμπιακός Β΄ 6-1 7

* Εκκρεμεί ο αγώνας Οίαξ-Ολυμπιακός Β΄ (4/12). Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει με -6 βαθμούς.