Μπάσκετ

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ – ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΣΑΑ 67-55: Επιτέλους νίκη!

Ο Ολυμπιονίκης γνώριζε πολύ καλά πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης με τα Αραχωβίτικα πως δεν υπήρχε περιθώριο για άλλη ήττα. Έτσι, παίζοντας αποφασισμένα από το πρώτο λεπτό μέχρι την κόρνα της λήξης πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας 67-55 τον Αίαντα Α.Σ.Α.Α., στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, παίρνοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Λάμπρου Φραγκισκάτου έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους επτά πόντους με επιμέρους σκορ 11-19. Οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο έσφιξαν την άμυνα τους και πήραν τελικά το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι των νικητών ο Βασιλειάδης και ο Ζωγόπουλος, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δόνος και ο Σύψας.

Δεκάλεπτα: 23-12, 40-25, 51-44, 67-55.

Ολυμπιονίκης(Ροδόπουλος): Σαλάι 9, Θεοδωρόπουλος 8, Σακελλαρίου 6 (1), Γεωργακάκος 3 (1), Ζωγόπουλος 11 (2), Κόλλιας 3, Κοντάρης 7, Βασιλειάδης 19 (3), Λαμπρόπουλος 1, Ρουμελιώτης, Στούκας, Γεωργιόπουλος.

Αίαντας Α.Σ.Α.Α.(Φραγκισκάτος): Σταυρουλάκης 6, Δόνος 20 (2), Θεοδωρόπουλος 2, Κουμένος 3 (1), Σύψας 16, Τσιμπούκης 2, Στρέκλας 2, Μανιάδης 4, Κωσταρέλλος, Κοντογιάννης, Λάππας, Υφαντής.