Αθλητισμός

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross 2019: Σημαντικές επιτυχίες και πάλι για την Ηλεία

To Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross 2019 ολοκληρώθηκε με τον έβδομο και τελευταίο αγώνα στην Νέα Γωνιά Χαλκιδικής και έτσι διαμορφώθηκαν οι τελικές βαθμολογίες του πρωταθλήματος.

Ενός συναρπαστικού πρωταθλήματος, όπου είχαμε και σημαντικές επιτυχίες για τους Ηλείους αναβάτες.

Μεγαλύτερη φυσικά η κατάκτηση της πρώτης θέσης από τον Σπύρο Μητρόπουλο της ΔΙΑΘΛΗΣΗ στην SENIOR με 274 βαθμούς.

Στην Κατηγορία QUAD ο Αλέξανδρος Κατσινέλης της ΔΙ.ΑΘΛΗ.Σ.Η. ήταν 2ος με 132 βαθμούς, ενώ στην ίδια κατηγορία ο Γεώργιος Κασσιανός της ΔΙ.ΑΘΛΗ.Σ.Η. ήταν 4ος με 97 βαθμούς και ο Νικόλαος Χριστόπουλος επίσης της ΔΙ.ΑΘΛΗ.Σ.Η. ήταν 5ος με 82 βαθμούς.

Ακόμη στην ΜΧ1 ο Δημήτρης Κοντολέτας της ΑΟΛΜΟ ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην 5η θέση με 192 βαθμούς (δεν συμμετείχε σε 2 αγώνες στο Αργος και στην Νέα Γωνιά), ενώ ο Σταμάτης Δημολιάνης επίσης της ΑΟΛΜΟ ήταν 3ος στην ΟΠΕΝ με 216 βαθμούς.

Επίσης στην ΜΧ85 ο Νίκος Κανελλόπουλος της ΑΟΛΜΟ ήταν 3ος με 214 βαθμούς, ενώ στην Κατηγορία MX65 ο Χρήστος-Παναγ. Ταμβάκος της ΔΙ.ΑΘΛΗ.Σ.Η. ήταν 4ος με 158 βαθμούς.

Τέλος στα σωματεία η ΑΟΛΜΟ είναι 3η στην Ελλάδα και η ΔΙΑΘΛΗΣΗ 16η.