Πανηλειακός – Αστ. Τρίπολης (2-2): Άφησε υποσ«Χ»έσεις αλλά θέλει ακόμη δουλειά…

Ισόπαλος με σκορ 2-2 αναδείχθηκε ο Πανηλειακός στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας κόντρα στην Κ20 του Αστέρα Τρίπολης, με τα πρώτα δείγματα – ειδικά στο πρώτο ημίχρονο – να είναι σαφώς ενθαρρυντικά αλλά χρειάζεται ακόμα δουλειά προκειμένου οι ερυθρόλευκοι να «ξεδιπλώσουν» στο γήπεδο τις αρετές που έχουν σαν ομάδα.

Σκόρερ και των δύο τερμάτων των νταμπλούχων Ηλείας ήταν ο Γιάννης Σωτηρόπουλος που σε νέο ρόλο πλέον, αυτόν του αριστερού εξτρέμ, έδειξε να συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα από τα περσινά πλέι – οφ.

Ο Νίκος Κουρμπανάς στο πρώτο αυτό φιλικό ξεκίνησε με τους Καπετανάκη κάτω από τα δοκάρια, Νιφορόπουλο και Λεβέντη δεξιά και αριστερά αντίστοιχα στην άμυνα ενώ το δίδυμο των στόπερ συνέθεσαν οι Κολόκας και Σούλης. Μπροστά τους έπαιξαν οι Στούπης και Γκοτσούλιας ενώ στο δεξί φτερό της επίθεσης ξεκίνησε ο Χατζηστάμου και στο αριστερό ο Σωτηρόπουλος. Ο Μπουρλάκης τέλος, κινούταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Κρεββατά.

Ο αγώνας

Στα καθαρά αγωνιστικά, μόλις στο 1ο λεπτό ο Σωτηρόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας από την πάσα του Κρεββατά και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσιμόπουλο για το 1-0. Η αντίδραση του Αστέρα ήταν άμεση αφού στο 8’ ο Ρόμπερ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καπετανάκη και από κοντά ισοφάρισε. Στο 16’ ο Πανηλειακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα όταν οι «σκηνοθέτες» του πρώτου γκολ συνεργάστηκαν ξανά με τον Κρεββατά να βρίσκει με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας τον Σωτηρόπουλο, με τον τελευταίο να μη δυσκολεύεται να τη στείλει στα δίχτυα για το 2-1  που ήταν και σκορ ημιχρόνου αφού στο 34’ η κεφαλιά του Ηλείου ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, Νικολακόπουλου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 51’ το φαρμακερό φάουλ του Μπουρλάκη πέρασε λίγο άουτ και στο 65’ ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή του Ρομπέρ από τον Μπουρνέλη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νικολακόπουλος ο οποίος όμως νικήθηκε από το Καλλιακμάνη που πέρασε στο γήπεδο με την έναρξη του β’ μέρους. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 72’ και πάλι ο Ρόμπερ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Μαρίνου και με σουτ από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Καπετανάκης (46’ Καλλιακμάνης), Νιφορόπουλος, Λεβέντης (52’ Γκουβέρος), Κολόκας (53’ Μπουρνέλης), Σούλης (75’ Μπατζάκας, Γκοτσούλιας, Χατζηστάμου (33’ Πλαστουργός), Στούπης (40’ Σέχου), Κρεββατάς (65’ Καλαντζής), Μπουρλάκης (85’ Γιαννακόπουλος, Σωτηρόπουλος (46’ Βουργουντζής)

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιμόπουλος, Διαμαντόπουλος, Ρόμπερ, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Ζήσης, Τζίμας, Γλέζος, Νικολακόπουλος, Κανελλόπουλος, Χασάν

Έπαιξαν και οι Μαρίνος, Κομνηνός, Γκρόσιος, Τσέκος, Μπικάκου, Μπλάτσος, Κωτσόπουλος