Πανηλειακός-Πανγυθεατικός 1-1: Η (Χ)αρά κράτησε τρία λεπτά!

Πολύ δύσκολα είναι πλέον τα πράγματα για τον Πανηλειακό αναφορικά με την παραμονή του στην Γ’ Εθνική αφού οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να νικήσουν χθες στον Πύργου ούτε τον Πανγυθεατικό, με το τελικό 1-1 να ψαλλιδίζει αρκετές από τις ελπίδες τους για σωτηρία.

Η ομάδα του Σπ. Αντωνόπουλου ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το διάστημα του αγώνα και προηγήθηκε στο σκορ με τον νεοαποκτηθέντα Έλιοτ στο 70’ όμως μια στιγμή αδράνειας έφερε την ισοφάριση από τον Ζιβάνοβιτς στο 73’ στην μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι σε 90 λεπτά και ενώ ο Πανηλειακός είχε τις ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν και στο 3’ το μακρινό σουτ του Τσαγκάρη έφυγε πάνω από τα δοκάρια ενώ την ίδια κατάληξη είχε νέο σουτ του Λίλα στο 9’. Στο 15’ το δυνατό σουτ του Πρέντι από το ύψος της περιοχής κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και στο 30’ μετά από φάουλ του Πρέντι, ο Τσαγκάρης πρόλαβε την έξοδο του Μπαμπούνη όμως  κεφαλιά του δε βρήκε στόχο. Στο 34’ Πρέντι και Τσαγκάρης συνεργάστηκαν ξανά, ο τελευταίος πέρασε και τον γκολκίπερ του Γυθείου όμως το πλασέ του από δύσκολη γωνία βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης μετά από σέντρα του Ρούνη, ο Τσαγκάρης πήρε νέα κεφαλιά αλλά δεν ανησύχησε τον Μπαμπούνη που μπλόκαρε με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 59’ μετά τη σέντρα του Ρούνη η καρφωτή κεφαλιά του Έλιοτ έφυγε άουτ και στο 70’ ο Πανηλειακός άνοιξε το σκορ όταν οι Λούσκος και Παπαπέτρου άλλαξαν ωραία τη μπάλα και μετά τη σέντρα του τελευταίου, ο Έλιοτ με πλασέ στην κίνηση άνοιξε λογαριασμό με τα ερυθρόλευκα για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Πανγυθεατικός εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων και ισοφάρισε με το πλασέ του Ζιβάνοβιτς μέσα από την περιοχή. Στο 77’ ο Μπαμπόυνης μπλόκαρε το σουτ του Π. Τσίγκρηλα και στο 78’ ο Καρακίτσος δεν ανησύχησε από το μακρινό σουτ του Παναγόπουλου. Στο 83’ ο Μπάλλας σούταρε άουτ και στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού στο 85’ ο Έλιοτ πρόλαβε την έξοδο του Μπαμπούνη, ο οποίος τον ανέτρεψε χωρίς ο διαιτητής Χρονάς να δει κάτι το μεμπτό, όμως ο Παπαπέτρου που έγινε αποδέκτης της μπάλας με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα δεν έκανε καλό πλασέ δίνοντας την δυνατότητα στους αμυντικούς του Πανγυθεατικού να απομακρύνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Καρακίτσος, Δαλαβούρας, Νικολόπουλος (57′ Παπαπέτρου), Μπουρνέλης, Λίλα, Ντίας (73′ Μπάλλας), Π.Τσίγκρηλας, Ρούνης (61′ Λούσκος), Τσαγκάρης (67′ λ.τρ. Σταματελάτος), Πρέντι, Έλιοτ

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ: Μπαμπούνης, Μπουρελάκος, Χρυσικάκος, Ζιβάνοβιτς, Γιαταγανάκης, Παναγόπουλος, Ντιόγκο (89′ Ασπιώτης), Μιχελάκος, Σαχσανίδης, Μπουτσικάκης (61′ Μπερδούσης), Σούκουλι (79′ Σουλιμάνι)