ΠΑΟ Βάρδας ΙΕΚ Σμαρνάκη – Διαβολίτσι 2-2: Γλίτωσε τα χειρότερα με Σαμπανέι στο 94’!

Οι πράσινοι έσωσαν στο τέλος τον βαθμό παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν στο σκορ ενώ ο αντίπαλος έπαιζε από το 67’ με δέκα παίκτες

Από μια οδυνηρή ήττα γλίτωσε ο Σαμπανέι στο 94ό λεπτό τον ΠΑΟ Βάρδας στο «Γρ. Καλάκος» αφού μέχρι εκείνη τη στιγμή το Διαβολίτσι παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 67’ λόγω αποβολής του Γραμματικόπουλου, είχε το προβάδισμα στο σκορ με 2-1 έχοντας ανατρέψει το γκολ του Βαζ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν για ένα ακόμα ματς την έδρα τους και τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν κόντρα σε αντίπαλο με τους ίδιους στόχους και με το τελικό 2-2 παρέμειναν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, τουλάχιστον όμως δεν έχασαν ελπίζοντας πλέον πως με ενίσχυση στο β’ γύρο, θα καταφέρουν να πάρουν τους βαθμούς που τους χρειάζονται για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Ο αγώνας

Η  «Μπάρτσα» μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 11’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιόση το πλασέ του Σαμπανέι αποκρούστηκε από τον Καλογερόπουλο και στη συνέχεια βρήκε στο δεξί δοκάρι. Στο 25’ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε το σουτ του Σαμπανέι και στο 34’ ωραία σέντρα του Μακρή από αριστερά  και κεφαλιά του Βαζ, ανάγκασε τον Καλογερόπουλο σε νέα σωτήρια επέμβαση. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους και πρώτη από πλευράς Διαβολιτσίου, ο Λαδάς μπλόκαρε εύκολα το μακρινό σουτ του Μουλιάτου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57’, η Βάρδα άνοιξε το σκορ όταν από σέντρα του Σαμπανέι και ωραία πάσα του Ντόμα με το κεφάλι, ο Βαζ με ωραίο πλας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο σκόρερ αστόχησε με το κεφάλι και στο 63’ ο Λαδάς αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Σεντεμέντε μετά από φάουλ του Βιγιαφάνε. Η ισοφάριση για το Διαβολίτσι ήρθε στο 65’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΟΒ και δυνατό σουτ του Σεντεμέντεπου που απέκρουσε αρχικά ο Λαδάς, όμως ο Γραμματικόπουλος στην επαναφορά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1. Δυο λεπτά αργότερα, ο σκόρερ της ισοφάρισης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Λίοση και αποβλήθηκε, αυτό όμως δεν πτόησε τους Μεσσήνιους που στο 77’ έφεραν τούμπα το ματς με τον Βιγιαφάνε να φεύγει στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή να δίνει στον Τσαλάκου ο οποίος νίκησε τον Λαδά για το 1-2. Στο 79’ η κεφαλιά του Βαζ μετά από σέντρα του Σαμπανέι έφυγε λίγο άουτ και στο 81’ ακυρώθηκε γκολ του Λιόση ως οφ σάιντ. Στο 83’ ο ΠΑΟΒ άγγιξε την ισοφάριση, όμως ο Καλογερόπουλος απομάκρυνε την κοντινή κεφαλιά του Βαζ, για να φτάσουμε τελικά στο 94’ όταν ο Σαμπανέι γλίτωσε τους γηπεδούχους από τα χειρότερα και με δυνατό σουτ μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΒ: Λαδάς, Λιόσης, Ρουγκάλας, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Νικολακόπουλος (54′ Γούρμος), Αγουρίδης (79′ Χριστόπουλος), Ντόμας, Βαζ, Σαμπανέι, Μακρής (72′ Κάρδαρης)

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Δ. Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Σεντεμέντες, Τζανετέας (60′ Αθανασόπουλος), Γεωργιόπουλος (83′ Γ.Καλογερόπουλος), Μπαλόπουλος, Γραμματικόπουλος, Βιγιαφάνε (95′ Φωτόπουλος), Κυριαζόπουλος, Μουλιάτος (67′ Τσαλάκου)