Γ Εθνική

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ – ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 1-0: Σπουδαίο τρίποντο για τους «πράσινους»

Τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς κατέκτησε χθες ο ΠΑΟ Βάρδας, που νίκησε με 1-0 στο «Γρ. Καλάκος» τον δυνατό Παναρκαδικό, που πριν από μια εβδομάδα είχε νικήσει μέσα στον Πύργο τον Πανηλειακό!

Αυτή η νίκη έφερε τον ΠΑΟΒ στους 7 βαθμούς, έναν βαθμό πίσω από Πανηλειακό και Αχαϊκή, και σίγουρα τόνωσε πολύ την ψυχολογία των «πράσινων», που χρειάζονταν αυτή τη νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν για να διακριθούν και στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η εικόνα του αγώνα

Η ομάδα της Βάρδας άξιζε αυτή τη νίκη, αφού έπαιξε πολύ έξυπνα και «εξουδετέρωσε» τα ατού του Παναρκαδικού.

Βέβαια στάθηκε και τυχερή σε κάποιες φάσεις, όπως στο δοκάρι του Συρεγγέλα στο 10’ και το δοκάρι του Κάδα στο 30’, αλλά πάντα σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα δικαιούταν τη νίκη.

Το «χρυσό» γκολ των «πράσινων» πέτυχε στο 39′ ο Νικολόπουλος,

που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Παναρκαδικού και πλάσαρε το Χότζιτς.

Ο ΠΑΟΒ μπορούσε μετά το γκολ να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αφού είχε δοκάρι στο 45+ σε σουτ του Π. Πολίτη, ενώ είχε σε πολύ καλή μέρα τον Καπούταγλη, που στο 30’και στο 76′ απέκρουσε τα σουτ του Καδά (η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι) και του Συρεγγέλα αντίστοιχα.

*** Μετά το τέλος του αγώνα υπήρχε μια μικρή ένταση μέσα στο γήπεδο, από τους φιλοξενούμενους, που δεν μπόρεσαν να … χωνέψουν την ήττα τους.

Το γκολ και οι φάσεις

9′ : Σουτ του Καδά από μακρινή απόσταση, έδιωξε ο Ανδριέλος

10′ : Δοκάρι για τον Παναρκαδικό με σέντρα-σουτ του Όμ. Συρεγγέλα

22′ : Κίτρινη κάρτα στο Δημητρίου για διαμαρτυρία

25′ : Κεφαλιά του Καρούτη μετά από φάουλ, η μπάλα πέρασε άουτ

27′ : Σουτ του Μπούτα, η μπάλα στην αγκαλιά του Καπούταγλη

30′ : Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναρκαδικό. Ο Καδάς σουτάρει μέσα από την περιοχή , η μπάλα χτυπά στο δοκάρι και διώχνει ο Καπούταγλης

34′ : Κίτρινη κάρτα ο Λιόσης για διαμαρτυρία στο διαιτητή

39′ : ΓΚΟΛ για τους γηπεδούχους, με το Νικολόπουλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Παναρκαδικού και πλάσαρε το Χότζιτς

45+ : Σουτ του Π. Πολίτη, η μπάλα στο δοκάρι του Χότζιτς

63′ : Σουτ του Δημήτρη Λυμπερόπουλου , η μπάλα λίγο άουτ

72′ : Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναρκαδικό. Σουτ του Συρεγγέλα, η μπάλα κοντράρει σε πόδι αμυντικού και περνά κόρνερ, ξυστά από το δοκάρι της εστίας του Καπούταγλη

76′ : Νέο σουτ του Συρεγγέλα, έδιωξε σε κόρνερ ο Καπούταγλης

77′ : Κίτρινη κάρτα στον Καρούτη

84′ : Κίτρινη κάρτα στο Μπινιώρη

90′ : Ο Ν. Λυμπερόπουλος έπεσε μέσα στην περιοχή, αλλά πολύ σωστά ο διαιτητής είπε «παίζεται».

Οι συνθέσεις

ΠΑΟ Βάρδας: Καπούταγλης, Λιόσης, Καρούτης, Νικολόπουλος, Δημητρίου, Ανδριέλος, Γ. Πολίτης, Ντόμας (90+2′ Παλιάτσας), Μελετίδης (68′ Καλογερόπουλος), Κωνσταντινίδης (89′ Κουργιαλάς), Π. Πολίτης

Παναρκαδικός: Χότζιτς, Τσέκος (53′ Ομπόσου), Μπούτας (76′ Μπινιώρης), Μπαξεβάνος (82′ Γιουκούδης), Νάνος, Κυριακόπουλος, Νάτσης (57′ Δ. Λυμπερόπουλος), Ν. Λυμπερόπουλος, Στρέμπας, Καδάς, Συρεγγέλας

Η  ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ 5ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΣ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

* Αστέρας Βλαχιώτη – Παλληξουριακός 2-0 (Τσιμικλής, Γεμιστός )

* Καλαμάτα – Ζάκυνθος 2-0 (56′ Ρονκάτο το 1-0 , 90+3′ Αθανασόπουλος το 2-0)

* Αστέρας Αμαλιάδας – Αχαϊκή 2-2  (5′ ο Κέρι 1-0 , 7′ Καραγιάννης 1-1 , 26′ ο Κέρι με πέναλτι το 2-1 , 58′ 2-2 Θαν. Αντωνόπουλου)

* Διαγόρας Βραχνείκων – Πανηλειακός 2-1  (32′ Γεωργαντόπουλος  1-0,   52′  1-1 αυτογκόλ Πετρόπουλος ,  90+2′ το 2-1 ο Ν. Τρίγκας)

* ΠΑΟ Βάρδας – Παναρκαδικός 1-0  ( στο 39′ το 1-0 Νικολόπουλος )

* Λεωνίδιο – Τσικλητήρας Πύλ. 0-2  (7′ Τσάτσος, 10′ Πύλιος)