Αθλητισμός

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 1-0: «Λύτρωση» στην εκπνοή από τον Πέλκα

«Λύτρωση» στην εκπνοή για τον ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου στην Τούμπα, με τον Δημήτρη Πέλκα να σκοράρει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και να δίνει στην ομάδα του τη νίκη με 1-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «κυανέρυθροι» φάνηκαν να αντέχουν, αν και έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 77΄, λόγω αποβολής του Οικονόμου, αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ και μείωσαν σε δύο βαθμούς τη διαφορά τους από τους Νεοσμυρνιώτες, που παραμένουν στη δεύτερη θέση. Μετά το γκολ που πέτυχε ο Πέλκας αντίκρυσε κόκκινη κάρτα για απρεπή χειρονομία.

Το ντέρμπι ΠΑΟΚ- Πανιωνίου έμελλε να κριθεί στα τελευταία κυριολεκτικά δευτερόλεπτα του. Λίγες στιγμές πριν ο κ. Στυλιαράς σφυρίξει για τελευταία φορά, ο Δημήτρης Πέλκας, που είχε μπει στον αγώνα δέκα λεπτά πριν λήξει το ματς, πέτυχε ένα σημαντικό και όμορφο γκολ, αξιοποιώντας σέντρα του Μάτος και εξαιρετική κεφαλιά πάσα του Μυστακίδη και με το γκολ αυτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αλλά στα επόμενα δευτερόλεπτα είδε και την κόκκινη του διαιτητή για άσεμνη συμπεριφορά.

Αν και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και επιθετικά, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μια άμυνα με πολλές αδυναμίες. Στο 4΄ έγινε η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Λέοβατς να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και την κεφαλιά του Ενρίκε να φεύγει λίγο άουτ. Πολύ σύντομα ήρθε και η δεύτερη ευκαιρία για τον «Δικέφαλο», στο 6΄. Ο Τσίμιροτ σέντραρε στην καρδιά της περιοχής, όμως η κεφαλιά του Σάκχοφ από πλεονεκτική θέση έφυγε εκτός.

Ο Πανιώνιος ανέβασε θεαματικά την απόδοσή του, αξιοποίησε την ατολμία του ΠΑΟΚ και στο τρίλεπτο 29΄-31΄ έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες. Στην πρώτη από αυτές ο Μπεν εκτελεί απευθείας, αλλά η Γλύκος αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ που εκτελείται και ο Κόρμπος αστοχεί από πολύ κοντά. Στην δεύτερη, στο 32΄ ο Γέσιλ βγαίνει μόνος του απέναντι στον Γλύκο, αλλά ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ αποκρούει με το πόδι σωτήρια.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να αναδιοργανωθεί και στο 34΄ έχει πολύ στιγμή με τον Ενρίκε που συγκλίνει και σουτάρει, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη. Την ίδια τύχη είχε και στο 41΄ ένας συνδυασμός Τσίμιροτ-Ενρίκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όπου το σουτ του τελευταίου περνάει άουτ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης σε ένα καλό πλασέ σουτ του Μπίσεβαρ, η μπάλα θα χτυπήσει πρώτα στο δοκάρι και μετά θα καταλήξει άουτ.

Οι δυο ομάδες παίζουν ανοιχτό και σχετικά καλό ποδόσφαιρο, ο Πανιώνιος παίζει επιθετικά διεκδικώντας το γκολ, αλλά και ο ΠΑΟΚ κάτω από την ενθάρρυνση των περίπου 15.000 φίλων του επιδιώκει το γκολ και τη νίκη χωρίς να φτάνουν οι δυο ομάδες στην κλασσική ευκαιρία. Στο 62′ ο Μπίσεσβαρ εκτελεί φάουλ με σέντρα στον Βαρέλα, αλλά η κεφαλιά του δεύτερου φεύγει αρκετά άουτ.

Ο Πανιώνιος από το 77΄ χάνει τον Οικονόμου με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι αγωνιστικοί τόνοι ανεβαίνουν στην Τούμπα, όπου ο ΠΑΟΚ επείγεται να φθάσει στο γκολ και με τον Κόρμπο να γίνεται κεντρικός αμυντικός παρτενέρ του Γκιοατά.

Με την καθυστερημένη ανανέωση του σχηματισμού του, αφού Μυστακίδης και Πέλκας μπήκαν στο τελευταίο μόλις τέταρτο, ο χρόνος είναι περιορισμένος για τους γηπεδούχους και με τους φιλοξενούμενους να έχουν οπισθοχωρήσει για να κρατήσουν την ισοπαλία και την βαθμολογική διαφορά που τους χωρίζει.

Στο 85′ ένα δυνατό και μακρινό σουτ του Σάκχοφ δεν αιφνιδιάζει τον Γιαννιώτη που μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Στο 90′ ο Πανιώνιος σώζεται από το δοκάρι, δεύτερο, στην εστία του Γιαννιώτη μετά από κεφαλιά του Σάκχοφ και προσωρινή αλλά θεαματική και ουσιαστική απόκρουση του τερματοφύλακα του Πανιωνίου.

Ομως η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση και του 4ου λεπτού των καθυστερήσεων με εξαιρετικό γκολ του Πέλκα, ο οποίος με εναέριο πλασέ παραβίασε την εστία του Γιαννιώτη, και στην συνέχεια πανηγύρισε βγάζοντας την φανέλα και βλέποντας την κόκκινη κάρτα άμεσα από τον διαιτητή γιατί κατά τους πανηγυρισμούς εκφώνησε αλλά και προέβη σε άσεμνη έκφραση και χειρονομία. Το γκολ αυτό έδωσε μια σημαντική νίκη στον ΠΑΟΚ που τον φέρνει πιο κοντά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και μάλλον εκ του ασφαλούς στην διαδικασία των πλέι-οφ.

Διαιτητής: Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: Κρέσπο, Σάκχοφ, Αθανασιάδης – Οικονόμου, Βλάχος, Μαχμούτοβιτς.

Κόκκινες: Πέλκας – Οικονόμου