ΠΕΛΟΠΑΣ ΠΥΡΓΟΥ – ΔΑΦΝΗ ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ 2-1: Mια «ανάσα» από την Α1!

Αγκαλιά με την επιστροφή του στην Α1 κατηγορία μετά από 13 ολόκληρα χρόνια είναι ο Πέλοπας Πύργου ο οποίος την περασμένη Κυριακή στο Ενωσιακό επιβλήθηκε με 2-1 της Δάφνης Ανδραβίδας στο πιο καθοριστικό παιχνίδι των πλέι οφ και έκανε το αποφασιστικό βήμα για την άνοδο.

Πλέον, η ομάδα του Μάκη Κόκκαλη που βρίσκεται ένα βαθμό πάνω από τον Νέο Κόροιβο Κατσαρού που την ίδια ώρα επικρατούσε στην έδρα του, του Πελοπίου με 4-2, θέλει νίκη στο τελευταίο παιχνίδι επί του αδιάφορου βαθμολογικά πλέον συγκροτήματος του Κώστα Δρακόπουλου ή τουλάχιστον το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από το Κατσαρού που την τελευταία αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Ανδραβίδα για να αντιμετωπίσει την Δάφνη.

Στα καθαρά αγωνιστικά, προχθές στην Σπιάντζα, όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και άνοιξαν το σκορ με την συμπλήρωση 26 λεπτών αγώνα, όταν ο Κανελλόπουλος με εκτέλεση φάουλ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μπαχούρο ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 33’ μάλιστα, ο Πέλοπας έκανε δύο τα τέρματά του, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, με σουτ του Λειβαδίτη μέσα από την περιοχή μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια.

Η Δάφνη προσπάθησε να αντιδράσει και στο 38’ μείωσε σε 2-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαρβαρέσου που τρία λεπτά νωρίτερα είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι έγινε γραν – γκινιόλ με τις δυο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες, ο μεν Πέλοπας με τον Κανελλόπουλο και για να σφραγίσει τη νίκη και η δε Δάφνη για να ισοφαρίσει.

Κορυφαίες όλων, το δοκάρι του Βαρβαρέσου στις αρχές του β’ μέρους και η κοντινή κεφαλιά του ίδιου παίκτη στο 85’, με τον Πλατή να απογειώνεται και να διώχνει τη μπάλα κρατώντας ένα τρίποντο για την ομάδα του που ισοδυναμεί με μισή άνοδο.

Αυτοί που ξεχώρισαν

Πλατής, Χριστακόπουλος, Γκόρδης, Παναγόπουλος και Κανελλόπουλος κορυφαίοι για τους νικητές, Δρακόπουλος, Τριτάρης, Βαρβαρέσος διακρίθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Οι συνθέσεις

ΠΕΛΟΠΑΣ: Πλατής, Χριστακόπουλος Χ., Βαρζελιώτης, Γκόρδης, Πότκα (88’ Πλατής Π.), Παναγόπουλος, Γεωργίου (75’ Χριστακόπουλος Γ.), Λειβαδίτης (65’ Μπουλούτας), Κανελλόπουλος, Δημητρόπουλος, Μπαχούρος (85’ Παπαδάτος)

ΔΑΦΝΗ: Κολίντζας, Σώκαλης (56’ Πετρόπουλος), Σταθόπουλος (71’ Χατζής), Κασσιανός, Ντούγκας (35’ Βαρβαρέσος), Δρακόπουλος, Τριτάρης, Βουρτσάνης, Σπανός (46’ Ανδριόπουλος), Βασιλείου, Βάσος