Πέλοπας Πύργου – Ολυμπιακός Σαβαλίων 0-2: Ο Νικολόπουλος «κέρασε» για την γιορτή του!

Ανήμερα της ονομαστικής του εορτής, ο Θανάσης Νικολόπουλος ήρθε από τον πάγκο και με δυο γκολ σε οκτώ λεπτά, έδωσε στον Ολυμπιακό Σαβαλίων μια σπουδαία νίκη με 2-0 μέσα στο Ενωσιακό επί του Πέλοπα Πύργου, η οποία τον κρατά ζωντανό στο κόλπο των πλει οφ.

Στο 7’ το ψηλοκρεμαστό σουτ του Δημητρόπουλου έδιωξε σε κόρνερ ο Κουτσαβίτης και μετά την εκτέλεση η κεφαλιά του Δαβουρλή έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 11’ όταν ο Μικελόπουλος απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σταυρούλια μέσα από την περιοχή. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 62’ ο Σαββανίδης είχε κεφαλιά στο δοκάρι και στο 73’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Σταυρούλιας βρήκε ωραία τον Τσακοπιάκο και αυτός γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Νικολόπουλο που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα μάλιστα, ο ίδιος παίκτης αφού απέφυγε δυο παίκτες μέσα στην περιοχή με ιδανικό πλασέ έγραψε το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού στο 90’ ο Μικελόπουλος απομάκρυνε εντυπωσιακά το απευθείας φάουλ του Κάσσα.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Μικελόπουλος, Βαρζελιώτης, Πλατής, Παπαγεωργίου, Παναγόπουλος, Π. Πλατής, Παπαδάτος (63΄Γεωργίου), Μπαχούρος (75΄ Κανελλόπουλος), Δημητρόπουλος (86’ Μπουλούτας), Ε. Πλατής (80΄Μακρής).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κουτσαβίτης (87΄Κάσσας), Τσακοπιάκος, Μ. Μαρκόπουλος, Ρούνης, Χότζαϊ, Σαββανίδης, Παρασκευόπουλος (69΄Νικολόπουλος), Αβραμόπουλος, Μπουγονικολός (80΄Γεωργίου), Σταυρούλιας, Κολτσίδας (90΄Κουμουκέλης).