Πέλοπας Πύργου – Ξενοφών Κρεστένων: Σαν ίσος προς ίσο!

Σπουδαίο ματς με εξέλιξη γκραν γκινιόλ διεξήχθη το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο Ενωσιακό όπου ο Πέλοπας Πύργου – χωρίς τον τιμωρημένο Παπαγεωργίου και τον τραυματία Δαβουρλή – παίζοντας σαν ίσος προς ίσο κόντρα στον μεγάλο Ξενοφώντα Κρεστένων πήρε παλικαρίσιο βαθμό με 1-1 χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο φινάλε να πάρει ακόμα και τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι, που παρατάχθηκαν χωρίς τους Μούτσο και Δημάκη, πήραν προβάδισμα μόλις στο 2’ όταν μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλοσέσκι, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, άλλαξε πορεία και αφού χτύπησε στο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι συνήλθαν από την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ και απείλησαν με Μακρή και Γεωργίου ενώ από πλευράς των Νταμπλούχων ο Μπακατσέλος στο 30’ δεν μπόρεσε σε τετ α τετ να νικήσει τον Μικελόπουλο.  Στο 36’ ο Πέλοπας έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Κανελλόπουλος κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπάλα και εκμεταλλευόμενες τη λάθος συνεννόηση Αναμουρλίδη – Βυθούλκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου αφού σε δυο περιπτώσεις, στο 42’ και στο 44’ ο Μικελόπουλος σταμάτησε ισάριθμες φορές τον Μπακατσέλο.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ξενοφών πίεσε και απείλησε δυο φορές με τον Φερεκίδη, με τον νεαρό άσο ωστόσο να μην βρίσκει στόχο ούτε στο 50’ ούτε στο 55’ από πλεονεκτική θέση. Όλο το «ζουμί» πάντως του αγώνα ήταν στα τελευταία λεπτά όταν και χάθηκαν σωρεία ευκαιριών εκατέρωθεν. Στο 80’ ο Μικελόπουλος απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Μπακατσέλου ενώ ο γκολκίπερ των νεοφώτιστων είπε «όχι» και στην καρφωτή κεφαλιά του Κωνσταντόπουλου στο 85’. Στο 90’ ο Βυθούλκας απομάκρυνε σωτήρια την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μπαχούρου και στο 95’ ο Μικελόπουλος έδιωξε με υπερένταση το σουτ του Μιλοσέσκι, για να φτάσουμε στο 98’ όταν στη μεγαλύτερη φάση του ματς, ο Γεωργίου έδωσε στον Κανελλόπουλο ο οποίος με εξουδετερωμένο το Βυθούλκα έστειλε από πολύ κοντά τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Μικελόπουλος, Παναγόπουλος, Πότκα (78΄ λ.τρ. Παπαδάτος), Δ. Πλατής, Ε. Πλατής (72΄ Μπαχούρος), Αστερόπουλος, Μακρής (90+΄ Καλαθάς), Γεωργίου, Κανελλόπουλος, Δημητρόπουλος, Βαρζελιώτης.

ΞΕΝΟΦΩΝ: Βυθούλκας, Γαλανόπουλος, Πλατανίτης (70΄ Πετρόπουλος), Αναμουρλίδης, Κολόκας, Μιλοσέσκι, Π. Κωνσταντόπουλος, Φερεκίδης (76΄ Θεοχαρόπουλος), Π. Κουτσογιαννάκης (53΄ Μπατζάκας), Μπουτσικάκης (33΄ λ.τρ. Γκρίλλας), Μπακατσέλος