Προοδευτική Μανωλάδας – Αστέρας Αμαλιάδας: Πέρασαν από την Παλιά οι «Βυσσινί!» 0-2: Πέρασαν από την Παλιά οι «Βυσσινί!»

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Αστέρα Αμαλιάδας που ρολάρει και ανεβαίνει στο βαθμολογικό πίνακα, αφού οι «βυσσινί» το περασμένο Σάββατο πέρασαν από τη Μανωλάδα επικρατώντας με 2-0 επί της τοπικής Προοδευτικής η οποία μετά από 4 ματς δεν λέει να σηκώσει κεφάλι και παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 7’ όταν ο Έλιοτ εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα το φάουλ του Μαρακόπουλου έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το ανάποδο ψαλίδι του Έλιοτ στο 13’. Στο 42’ οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση όταν η κεφαλιά του Νικολετάκη μετά τη σέντρα του Παντελή δεν βρήκε στόχο, με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται στο 44’ όταν η κεφαλιά του Παντελή αυτή τη φορά μετά τη σέντρα του Βαλογιάννη πέρασε δίπλα απ’ τα δοκάρια. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 58’ ο Σταθόπουλος πρόλαβε τον Νικολετάκη και στο 64’ ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Έλιοτ με δεύτερη κίτρινη για θέατρο. Η Προοδευτική προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα όμως στο 75’ ο Σταθόπουλος είπε «όχι» στον Σχοινά και στο 85’ η ομάδα του Α. Τρυφωνόπουλου «κλείδωσε» τη νίκη όταν ο Ντάβαρης έδωσε στον Ζαφειρόπουλο και αυτός με σουτ έγραψε το τελικό 0-2 αφού στο 90’ ο ίδιος παίκτης έφυγε στην αντεπίθεση αλλά αστόχησε.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Δ. Μούζος, Πατσούρας (55′ Κατσιμπερνάκης), Λιαπόπουλος, Ν. Μούζος, Ορλώφ, Ζ. Βαλογιάννης, Παντελής, Μπιτούνης (67′ Α. Βαλογιάννης), Πέρδικας (83′ Σωτηρόπουλος), Σχοινάς, Νικολετάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Σταθόπουλος, Χριστόπουλος, Βασιλακόπουλος (87′ Γιαννόπουλος), Φερνάντες, Καραγιάννης, Μαρκόπουλος, Γκάμπριελ Ντίας, Γαλάνης (62′ Ι. Ντάβαρης), Μουρούτης (77′ Ζαφειρόπουλος), Έλιοτ, Ονουάτσι.