Μπάσκετ

Πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός

Τον καλύτερο επίλογο στη χρονιά έγραψαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι επιβεβαίωσαν στον απόλυτο βαθμό τον τίτλο του φαβορί κατακτώντας το φετινό πρωτάθλημα όντας αήττητοι στα playoffs. Αν δεν υπήρχε και η έκπληξη στο Περιστέρι στην κανονική περίοδο, θα μπορούσε να είχε φτάσει στο… 34/34 και να κατακτούσε τον τίτλο χωρίς ήττα.

Οι «πράσινοι» κατέκτησαν το 3ο συνεχόμενο πρωτάθλημα και το 38ο στην ιστορία τους με το οποίο «σφράγισαν» και το φετινό double μετά και το κύπελλο κόντρα στον ΠΑΟΚ. Σε αντίθεση με τον πρώτο τελικό, στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν 12.000 φίλαθλοι οι οποίοι είχαν δημιουργήσει μια εξαιρετική ατμόσφαιρα, χειροκροτώντας θερμά και την ομάδα του Προμηθέα Πάτρας που έκανε τη δική της υπέρβαση τη φετινή χρονιά.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο πρόσφεραν ένα μοναδικό μπασκετικό show και έριξαν με τον καλύτερο τρόπο την αυλαία του φετινού πρωταθλήματος. Φυσικά κανείς παίκτης δεν υστέρησε σε έναν τελικό διαδικαστικού -ουσιαστικά- χαρακτήρα έχοντας σκοράρει οι 11 από τους 12 παίκτες που βρέθηκαν στο παρκέ.

Το ματς

Το παιχνίδι δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής αφού εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο από το πρώτο τζάμπολ! Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (31-8) φτάνει και περισσεύει για να καταλάβει κάποιος τα όσα συνέβησαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ! Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν 14/22 σουτ εντός παιδιάς (11/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα) ενώ ο Προμηθέας μόλις 3/16 (1/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα). Λογικό και επόμενο να ανοίξει τόσο πολύ η ψαλίδα της διαφοράς, με τον Παναθηναϊκό να «καθαρίζει» από νωρίς με την υπόθεση της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων χαλάρωσε, οι παίκτες του Προμηθέα βελτίωσαν τα ποσοστά τους (14/35 σουτ) αλλα΄παρόλα αυτά η διαφορά δεν μπορούσε να καλυφθεί με τίποτα! Από πλευράς Παναθηναϊκού ο Καλάθης είχε 9 πόντους και 9 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ «διψήφιοι» ήταν οι Παπαγιάννης (12π., 6ριμπ.) και Τόμας (12π., 6/7δίπ.). Το «τριφύλλι» διατήρησε τα ποσοστά σε εξαιρετικά επίπεδα (21/27 σουτ δίποντα), είχαν σχεδόν τριπλάσια ριμπάουντ (26-10) και πέντε ασίστ περισσότερες (14-9).

Μια από τα… ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του παρκέ και να εκτοξεύει τον δείκτη του σκορ και στους 34 πόντους (78-44) στο 26′. Τα ποσοστά ήταν εκπληκτικά για τους «πράσινους» οι οποίοι σούταραν με 70% στα δίποντα έχοντας 31/44 σουτ όπως επίσης 22 ριμπάουντ περισσότερα και διπλάσιες ασίστ. Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο +38 (111-73) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-8, 62-34, 86-53, 111-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 3-0

1ο ματς: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Προμηθέας Πάτρας 103-77
2ο ματς: Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 80-92
3o ματς: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Προμηθέας Πάτρας 111-77

Πηγή: gazzetta.gr