Με μεγάλη συμμετοχή διεξήχθησαν οι διασυλλογικοί αγώνες στίβου Παίδων και κορασίδων (ηλικίες μέχρι 17 ετών) στην Πάτρα για τα σωματεία της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας. Στους αγώνες τα σωματεία προσπαθούν να βαθμολογηθούν όσο το δυνατόν περισσότερο και οι αθλητές να τεστάρουν την αγωνιστική κατάστασή τους.
Στη γενική βαθμολογία πρώτευσε το σωματείο του Αιγίου Αθηνόδωρος, τη δεύτερη θέση η ιστορική ΓΕ Αγρινίου, τρίτο σωματείο η Ολυμπιάς Πατρών. Την τέταρτη θέση κατέκτησε ο Απόλλων Πύργου – πρώτο Ηλειακό σωματείο- διεκδικώντας μέχρι τέλους και τη δεύτερη θέση γενικής βαθμολογίας.
Οι προπονητές του σωματείου Σάκης Καίσαρης, Θανάσης Παπαγρηγορίου και οι γονείς των αθλητών συνεργάζονται για άλλη μία χρονιά άριστα έχοντας και το ανάλογο αποτελέσματα. Επίσης πάρα πολύ καλά πήγαν ο Κόροιβος Αμαλιάδας 9ος ( προπονητές : Καστανάς και Ασπραδάκης), ο Ν.Ο. Ζαχάρως 10ος (προπονητής: Καλογερόπουλος), η ΑΓΕ Πύργου 14η (προπονητές: Παλαιολόγος, Κουτσούνη) και η Α.Ε. Λεχαινών 15η (προπονήτρια: Σωτηρακοπούλου) .
Αρκετές από τις επιδόσεις ξεχώρισαν , οι αθλήτριες και οι αθλητές θα φορμαριστούν για τους Πανελλήνιους μαθητικούς αγώνες των Λυκείων , οι νεαρότεροι και νεαρότερες αργότερα μέχρι τα Πανελλήνια διασυλλογικά. Τη θερινή περίοδο αναμένουμε πολλές διακρίσεις και επιδόσεις καθώς και διεθνείς διακρίσεις σε Ευρωπαϊκό επίπεδο τόο στους παίδες-κορασίδες αλλά και στους εφήβους και νεάνιδες.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1ος ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ 83 95 178
2ος ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 76 45 121
3ος ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ 43 70 113
4ος ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 75 34 109
5ος ΑΟΠ ΚΟΥΡΟΣ 33 60 93
6ος ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ 30 62 92
7ος ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΓΕ 40 51 91
8ος ΑΓΣ ΑΡΙΩΝ 42 37 79
9ος ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 5 67 72
10ος ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 25 30 55
11ος ΑΟ ΠΕΛΟΨ 20 35 55
12ος ΑΕ ΕΣΠΕΡΟΣ 2004 19 31 50
13ος ΓΕ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ 30 17 47
14ος ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 17 13 30
15ος ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 0 18 18
16ος ΓΣ ΑΙΟΛΟΣ 0 10 10
17ος ΠΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ 80 4 6 10
18ος ΠΑΤΡΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ 1 8 9
19ος ΛΕΠΑΝΤΟ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 1 5 6
20ος ΦΛ ΛΕΣΧΗ ΑΙΓΙΟΥ 3 0 3
Η πρώτη στήλη αφορά τη βαθμολογία παίδων , η δεύτερη των κορασίδων και η συνολική
ΠΑΙΔΩΝ
100 Μ.
4 ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2001 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 11.87
9 ΤΟΛΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 12.11
10 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ 2002 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 12.13
11 ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛ 2001 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 12.20
15 ΚΟΣΜΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 12.26
19 ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡ 2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 13.80
200 Μ.
2 ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2001 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 23.69
8 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ 2002 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 24.39
10 ΚΟΣΜΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 24.62
11 ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚ. 2001 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 24.73
13 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 25.22
21 ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝ 2003 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 26.86
800 Μ.
14 ΜΠΕΛΙΑΣ ΜΙΛΤ-ΠΑΝ 2001 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 2.57.75
110 Μ. ΕΜΠΟΔΙΑ
2 ΚΑΣΤΑΝΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2002 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 18.45
400 Μ. ΕΜΠΟΔΙΑ
1 ΤΟΣΚΑ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 58.61
2 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 64.72
2.000 Μ Φ.Ε.
1 ΜΠΕΓΙΑΙ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 6.36.75
ΜΗΚΟΣ
2 ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 6.67
4 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΕΠΑΜ 2002 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 6.01
6 ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2001 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 5.78
10 ΤΣΑΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 5.39
ΤΡΙΠΛΟΥΝ
1 ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 12.86
ΥΨΟΣ
4 ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1.64
ΣΦΑΙΡΑ
2 ΜΑΤΣΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 12.52
4 ΛΙΜΗ ΓΙΩΡΓΚΟΣ 2001 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 11.43
5 ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑΣ ΓΕ 2003 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 11.20
6 ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓ 2002 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 10.84
ΔΙΣΚΟΣ
1 ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΟΣ-ΝΕΚΤ. 2002 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 34.11
ΑΚΟΝΤΙΟ
1 ΛΙΜΗ ΓΙΩΡΓΟΣ 2001 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 57.58
2 ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Γ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 48.80
3 ΜΑΤΣΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 47.14
5 ΚΑΣΤΑΝΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2002 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 42.51
6 ΜΠΕΛΕΣΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 41.71
10 ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2003 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 29.89
4 Χ 400 Μ.
1 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 3.42.15 ΤΟΣΚΑ, ΜΠΕΓΙΑΙ, ΤΟΛΙΟΣ, ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
100 Μ.
1 ΤΡΑΓΟΥΣΤΗ ΖΩΗ 2002 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 12.60
7 ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 2002 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 13.66
11 ΠΟΙΡΑΖΙΔΗ ΝΙΚΟΛΙΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 13.87
20 ΚΑΡΑΣΑΒΒΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 2001 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 14.36
26 ΠΑΠΑΛΑΜΠΡΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 14.60
28 ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 2003 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 14.68
32 ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΗΛΙΑΝΝΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 14.79
34 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞ 2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 14.96
35 ΚΟΝΤΡΑ ΘΕΟΔΩΡΑ 2001 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 14.98
36 ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑΜΑΡΙΑ 2003 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 15.03
Συμμετείχαν 44 αθλήτριες
200 Μ.
1 ΤΡΑΓΟΥΣΤΗ ΖΩΗ 2002 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 26.63
3 ΓΕΡΑΣΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 27.22
10 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 2002 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 29.16
12 ΠΥΛΑΡΙΝΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 29.25
20 ΚΑΡΑΣΑΒΒΑ ΚΩΝΣ 2001 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 30.01
23 ΜΑΝΤΕΣΗ ΕΛΕΝΗ 2004 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 30.15
*Συμμετείχαν 40 αθλήτριες
400 Μ.
3 ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 2003 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 63.18
800 Μ.
4 ΒΥΘΟΥΛΚΑ ΜΑΡΙΑ-ΑΝΘΗ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 2.36.52
5 ΦΡΑΓΚΟΠΑΝΑΓΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 2.37.68
14 ΤΡΙΤΑΡΗ ΑΝΔΡΙΑΝΑ-ΝΙΚΟΛ 2003 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 2.52.62
15 ΜΑΝΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΘΑΛΕΙΑ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 2.56.99
18 ΤΡΙΤΑΡΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 2003 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 3.06.54
100 Μ. ΕΜΠΟΔΙΑ
1 ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 15.41 11
ΜΗΚΟΣ
2 ΚΥΡΙΑΖΗ ΔΗΜΗΤΡΑ 2001 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 5.36
4 ΠΟΙΡΑΖΙΔΗ ΝΙΚΟΛΙΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 4.98
10 ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩ 2002 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 4.59
12 ΠΑΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ Μ 2002 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 4.56
21 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛ 2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 3.97
ΥΨΟΣ
5 ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΠΙΔΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1.30
ΣΦΑΙΡΑ
3 ΜΠΑΔΑ ΦΩΤΕΙΝΗ 2001 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 10.65
4 ΜΑΚΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 2001 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 10.58
5 ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ Π 2002 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 10.18
6 ΠΕΠΠΑ ΕΥΓΕΝΙΑ 2003 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 10.02
7 ΚΑΡΥΔΗ ΜΑΡ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2001 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 9.71
8 ΔΕΣΠΟΛΛΑΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2003 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 9.27
10 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 8.52
13 ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΣΗΜ-Δ 2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 7.85
16 ΜΑΝΤΖΩΡΟΥ ΠΑΡ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 7.50
ΔΙΣΚΟΣ
1 ΚΑΡΥΔΗ ΜΑΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2001 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 25.93
2 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 23.68
5 ΜΑΝΤΖΩΡΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 19.85
6 ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΣΗΜ-ΔΙΟΝ 2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 18.77
ΑΚΟΝΤΙΟ
1 ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ 2001 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 42.98
2 ΜΑΚΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 2001 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 39.03
3 ΜΠΑΔΑ ΦΩΤΕΙΝΗ 2001 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 35.18
4 ΠΑΠΑΛΑΖΑΡΟΥ ΜΥΡΤΩ 2001 ΑΟ ΚΟΥΡΟΣ 32.98
5 ΑΣΠΡΟΜΑΛΗ ΜΑΡΙΑ 2002 ΑΓΣ ΑΡΙΩΝ 32.89
6 ΜΑΚΡΗ ΦΩΤΕΙΝΗ 2002 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 29.99
8 ΠΑΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ Μ 2002 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 27.20
10 ΔΕΣΠΟΛΛΑΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2003 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 22.30
12 ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΠΙΔΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 17.46
4 Χ 100 Μ.
1 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 52.04 ΚΥΡΙΑΖΗ, ΓΕΡΑΣΗ, ΠΥΛΑΡΙΝΟΥ, ΠΕΠΠΑ
10 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 56.38 ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΟΝΤΡΑ, ΦΡΑΓΚΟΠΑΝΑΓΟΥ, ΒΥΘΟΥΛΚΑ