Αθλητισμός

Ανατροπή και θρίαμβος για τον Αστέρα 1-2 μέσα στη Βάρδα! (PHOTOS)

Μεγάλη νίκη για τον Αστέρα Αμαλιάδας  με 2-1 μέσα στην έδρα του ΠΑΟΒ μπροστά σε 1000 περίπου φίλους του αθλήματος.

«Άνοστο» το πρώτο ημίχρονο, καταιγιστικό το δεύτερο με γκολ, φάσεις, δοκάρι και αποβολή.

Μπήκαν δυνατά οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος και έχοντας την κατοχή της μπάλας απειλούσαν τον Αστέρα που αμυνόταν σθεναρά. Στο ξεκίνημα του δευτέρου τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε, μια και στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ο μόνος που έκανε αισθητή την παρουσία του στο γήπεδο ήταν ο… αέρας.

Μέχρι που το ρολόι έδειξε 60′, όταν αποβλήθηκε ανόητα ο Βαρβαρέσς2 με δεύτερη κίτρινη αφού παράκουσε τον διαιτητή και βιάστηκε να εκτελέσει το φαουλ, ενώ ο ίδιος του είχε υποδείξει να περιμένει το σφύριγμα. Ο ΠΑΟΒ δεν επηρεάστηκε, και δύο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με σουτ του Καπατσούλια έπειτα από κόρνερ που εκτελέστηκε από δεξιά.

Ομως απάντησε άμεσα ο λαβωμένος από απουσίες Αστέρας (Σάββας Αντωνόπουλος η σημαντικότερη) και  ισοφάρισε σε 1-1 με πανέμορφο σουτ του Παπαθεοδώρου στο 67’. Παραλίγο να τα… πληρώσουν τα πανηγύρια στην Αμαλιάδα, αφού στην αμέσως επόμενη φάση η κεφαλιά του Καπατσούλια ύστερα από κόρνερ του Μπισμπάρδη τράνταξε το δοκάρι του Κουτσαβίτη. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 86’ όταν ο Λυμπέρης έφυγε στην κόντρα, κανείς δεν τον πρόλαβε και μπροστά από τον Τσάκωνα δεν λάθεψε.

Γκολ-χρυσάφι για τον Αστέρα και ξανά κορυφή, ενώ στο… κυνήγι είναι πλέον ο ΠΑΟΒ πέντε στροφές πριν από το τέλος.

Οι ενδεκάδες που παρέταξαν  οι δυό ομάδες ήταν οι εξής:

ΠΑΟΒ:Τσάκωνας,Πολίτης,Παναγόπουλος,Καραχάλιος,Βραχνής,Τσουκαλάς,Μπισμπάρδης,Γούρμος,

Καπατσούλιας,Βαρβαρέσος,Νικολετάκης

Αστέρας Αμαλιάδας:Κουτσαβίτης,Τσαμπαλάς,Σταυρούλιας,Σάκκος,Βυθούλκας,Καμαρινός,Αλαιμπέου,