Στα φιλικά της Α1 κατηγορίας – Αναλυτικά

ΝΙΚΗ ΤΡΑΓΑΝΟΥ – ΠΕΛΟΠΑΣ ΠΥΡΓΟΥ 2-0
Τον «λύγισε» στο τελευταίο εικοσάλεπτο

Με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Νίκη Τραγανού έκαμψε  με σκορ 2-0 την αντίσταση του Πέλοπα σε φιλικό που πραγματοποιήθηκε  το περασμένο Σάββατο απέναντι στον Πέλοπα, σε φιλικό που ολοκληρώθηκε πριν λίγο.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι απείλησαν με το σουτ του Βατσή εξ’ επαφής που έφυγε άουτ ενώ οι φιλοξενούμενοι που για 70 τουλάχιστον λεπτά είχαν εξαιρετική εικόνα απώλεσαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με Κανελλόπουλο και Μπαχούρο ενώ είχαν και ένα  ακυρωθέν γκολ για οφ-σάιντ του Β. Πλατή.

Στην επανάληψη, και αφού Ν. Κολοτούρος και Γεωργιόπουλος σε δυο κλασσικές ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα, ο Καλογερόπουλος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή «ξεκλείδωσε» το ματς γράφοντας το 1-0 ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε από κοντά ο Βατσής στο 80. Ο Πέλοπας είχε δοκάρι στο 85’ με τον Πλατή και ένα τετ α τετ με τον Λειβαδίτη στο 88’ που αντέδρασε σωστά ο Μπάνα.

Οι συνθέσεις

ΝΙΚΗ: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Σαραντούλιας, Ι. Κασσιανός, Βουρτσάνης, Δ. Κασσιανός, Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Γεωργιόπουλος, Ν. Κολοτούρος (Έπαιξαν και οι Ανδριόπουλος, Παπαβασιλείου, Μπάνα, Παναγιωτόπουλος, Καλογερόπουλος).

ΠΕΛΟΠΑΣ: Μικελόπουλος, Β. Πλατής, Παπαγεωργίου, Κοζοκάρου, Πότκα, Δαβουρλής, Αστερόπουλος, Παναγόπουλος, Μακρής, Κανελλόπουλος, Μπαχούρος (Έπαιξαν και οι Λειβαδίτης, Δημητρόπουλος, Μπουλούτας, Παγωνίδης, Π.Πλατής, Βαρζελιώτης, Χριστακόπουλος Γρ., Χριστακόπουλος Χ.).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ 2-3
Το γύρισε με Σταυρούλια και «Φίγκο»

Τη φιλική νίκη με 3-2 μέσα στην Μανωλάδα και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ πήρε το περασμένο Σάββατο ο Ολυμπιακός Σαβαλίων σε ένα γερό τεστ και για τις δυο ομάδες λίγες μέρες πριν την σέντρα της Α1.

Ο Σχοινάς μόλις στο 4’ έβαλε μπροστά σκορ τους γηπεδούχους όμως στο 8’ ο Σταυρούλιας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 68’ και πάλι ο Σχοινάς με απευθείας φάουλ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Προοδευτική για το 2-1 όμως στο 70’ και πάλι ο Σταυρούλιας από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 2-2. Τη φιλική νίκη στον Ολυμπιακό έδωσε στο 85’ ο Θ. Αντωνόπουλος διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μούζος, Πατσούρας, Κατσιμητσήρης, Ν. Μούζος, Ορλώφ, Ζ. Βαλογιάννης, Α. Βαλογιάννης, Μπιτούνης, Παντελής, Σχοινάς, Λιακόπουλος (Σωτηρόπουλος, Μιχαλόπουλος, Ε. Σάμαρης, Ν. Σάμαρης, Κατσιμπερνάκης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ζωμένος, Γιαννακόπουλος, Σαββανίδης, Μπορδόκας, Μ. Μαρκόπουλος, Σαββανίδης, Γιαννακόπουλος, Χ. Μαρκόπουλος, Γεωργίου, Αντωνόπουλος, Κολτσίδας, Χοτζάι, Σταυρούλιας (Αβραμόπουλος, Μπουγονικολός, Μπαμπίκης, Ρούνης, Κουμουκέλης, Μπουσάι).

Σε άλλα φιλικά

Αστέρας Αμαλιάδας -Ηλειακός Λεχαινών 1-0 (55’ Λέο Φερνάντες)

Δόξα Ν. Μανωλάδας – Ηλειακός Βαρθολομιού 3-2 (Μηλαδόπουλος, Κουλούρης, Λιούρης – π. Τσουκαλάς 2)