Στα γήπεδα της Α1 – Αναλυτικά οι αγώνες

ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ – ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΤΑΡΑΧΙΟΥ 2-0: Επανήλθε στις νίκες και στην ηρεμία

Ο Ξενοφών Κρεστένων ξεπέρασε με 2-0 το εμπόδιο της Θύελλας το περασμένο Σάββατο στην έδρα του και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με στόχο το γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος και στο 10’ ο Μιλοσέσκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 20’ με ένα σουτ του Κωστόπουλου που έφυγε δίπλα από τα δοκάρια και σο 25’ ο Αθανασόπουλος απομάκρυνε νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλοσέσκι. Στο 35’ ο Μούτσος με μακρινό σουτ δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ της Θύελλας και στο 42’ο Ξενοφών «ξεκλείδωσε» το ματς όταν μετά από ατομική ενέργεια του Μιλοσέσκι, ο Αναμουρλίδης έδωσε έτοιμο γκολ στο Δημάκη που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60’ ο Μιλοσέσκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Αθανασόπουλου γράφοντας το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις

ΞΕΝΟΦΩΝ: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Ηλιόπουλος (77΄Στ. Ζαπάντης), Αναμουρίδης, Κολόκας, Π. Κουτσογιαννάκης (60΄Χαραλαμπόπουλος), Μιλοσέσκι, Δημάκης, Μούτσος, Μ. Παναγόπουλος (70΄Μπουτσικάκης), Μπρης (75΄Νικολόπουλος).

ΘΥΕΛΛΑ: Αθανασόπουλος, Τσιμάνης, Σούφης, Φώτης, Δεσύλλας, Τζουβάνης, Κορδός, Τσιγκούνης, Κουρούμαλος (71΄Κλάδης), Κωστόπουλος, Κότσι.

____________

ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ – ΜΑΚΡΙΣΙΑ 1-2: Η εξασφάλιση της παραμονής ήρθε απ’ την άσπρη βούλα

Σπουδαίο διπλό που σε ένα μεγάλο ποσοστό του εξασφαλίζει από το περασμένο Σάββατο την απευθείας παραμονή του στην κατηγορία σημείωσε μέσα στο Κουρτέσι, ο ΑΟ Μακρισίων ο οποίος με δυο πέναλτι νίκησε με 2-1 τον ΑΠΟΚ που με τη σειρά του έχασε έδαφος στην προσπάθεια αποφυγής των πλέι άουτ. Το πρώτο ημίχρονο μέχρι και το 44’δεν επιφύλαξε ιδιαίτερες συγκινήσεις, όμως σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, το οποίο αξιοποίησε ο Πετρόπουλος για το 0-1. Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50’ ο Φιλιππακόπουλος με σουτ έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1 όμως στο 65’ τα Μακρίσια κέρδισαν νέο πέναλτι – το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι – και ο Πετρόπουλος ξανά από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-2. Η ομάδα του Άρη Ρουμελιώτη ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουή με δεύτερη κίτρινη στο 80’.

ΑΠΟΚ: Ψυχογιός, Φιλιππακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Κουλούρης, Καλουτάς, Μητρόπουλος, Κωστόπουλος, Αλ. Καπώνης (57΄Γκούσκος), Κόσκορης (80΄Γερ. Σωτηρόπουλος), Κ. Καπώνης, Γεωργόπουλος (70΄Λυκουργιώτης).

ΜΑΚΡΙΣΙΑ: Ζωμένος, Μυλωνάς, Κουής, Διονυσόπουλος, Τσίτσος, Καρβουνιάρης, Γαλάνης, Ρουμελιώτης (λ.τ. 82΄Μπαλαούρας), Σταματελάτος (89΄Γιούρτας), Πετρόπουλος, Γκουβέρος (68΄Αντύπας).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ 1-1: Του πήρε την μπουκιά από το στόμα στο 95’

«Αγκαλιά» με μια τεράστια νίκη που θα ήταν «χρυσάφι» στην προσπάθεια για την τετράδα ήταν μέχρι το 95ό λεπτό χθες στην Μανωλάδα ο Ολυμπιακός Ζαχάρως όμως λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, η Προοδευτική ισοφάρισε σε 1-1 και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τελικά από ένα βαθμό.

Για να φτάσουμε όμως εκεί, έπρεπε να περάσουν 85 ολόκληρα στείρα λεπτά, προτού ο Κατσιώλης βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Στ. Μεντή και της δώσει μεγάλο προβάδισμα για το τρίποντο.

Τελικά, ο εφιάλτης των καθυστερήσεων επέστρεψε για τους φιλοξενούμενους αφού στο 95’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρλάκη και προσπάθεια του Παπαγεωργίου να διώξει, η μπάλα βρήκε πάνω στον Σπηλιωτόπουλου και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Κυριακόπουλος, Πατσούρας, Σαμπατάι (63΄Βασιλόπουλος), Λιάκος, Ορλώφ, Ζ. Βαλογιάννης, Παντελής, Ε. Σάμαρης, Ν. Σάμαρης (75΄Χαλούλος), Μπουρλάκης, Νικολετάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τσάμπρας, Γκούσκος, Χριστόπουλος, Κύτταρης, Οικονομίδης, Καββαθάς, Έλιοτ (57΄Τζέιμς), Κατσιώλης, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου, Μπιμπής (90΄Σπηλιωτόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ – ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΤΖΟΙΟΥ 2 – 0: Είχαν  ψυχή και πάθος… οι γηπεδούχοι!

Τη νίκη της χρονιάς έκαναν χθες τα παιδιά της Ολυμπιάδας  Γουμέρου, κερδίζοντας  με σκορ 2 – 0 τον πρωτοπόρο  Ενιπέα  Λαντζοιου, αποδεικνύοντας ότι κανένα ματς δεν κερδίζεται στα λόγια! Αντίθετα  εκείνο που μετρά πάντα στο ποδόσφαιρο, είναι η ψυχή και το πάθος των παικτών, και αυτά χθες τα διέθεταν  τα παιδιά της Ολυμπιάδας, απέναντι στα «ονόματα»… των πρωτοπόρων που επαναπαύτηκαν  στο + 10! Παρότι μάλιστα ήταν κουρασμένα από το ματς κυπέλλου της Τετάρτης, έπαιξαν  σαν «λιοντάρια»,  και επικράτησαν δίκαια! Στο α΄ μέρος  το ματς ήταν μοιρασμένο με λίγες φάσεις, με την Ολυμπιάδα να προσέχει την άμυνα της περισσότερο, και τον Ενιπέα να έχει δυο καλά σουτ με τους Δούλο στο 15΄και Σ. Στροφύλλα στο 25΄, που όμως δεν βρήκαν στόχο! Όμως στην επανάληψη η Ολυμπιάδα μπήκε διψασμένη…, παίζοντας  με αντεπιθέσεις , και στο 56΄ο Ν. Γεωργίου εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην περιοχή του Κουρλού, κάνοντας το 1 – 0! Νωρίτερα μάλιστα οι Γουμεραίοι ζήτησαν πέναλτι, με το διαιτητή Β. Τσάκαλη να λέει  παίζεται! Έκτοτε  ο Ενιπέας ανέλαβε τη «φλύαρη» υπεροχή, όμως  με το άγχος να βαραίνουν τα πόδια του, δεν μπόρεσε να φτάσει ούτε στην ισοφάριση! Απεναντίας στο 87΄ο ταλαντούχος  Γ. Ροδόπουλος  «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 0! Ενώ  ο ίδιος παίκτης στο 85΄ «σημάδεψε» το δοκάρι του Κουρλού, ο οποίος στο 80΄ έπιασε  εκπληκτικά  εξ επαφής κεφαλιά του Διαμαντάκου!

Ολυμπιάδα: Μπουμπουνάς ,  Μπίρμπας Γ., Αγγελόπουλος Χρ., Κολοβάδης, Σ. Μπίρμπας, Φωτακόπουλος Ι., Ροδόπουλος Γ. (89΄Μπίρμπας Δ.) Καλαντζής, Γεωργίου Ν.(90 ΄ Βλασσόπουλος), Αγριδιώτης (λ. τρ. 30΄Διαμαντάκος ), Κωνσταντόπουλος (87΄  Ν. Ροδόπουλος).

ΕΝΙΠΕΑΣ: Κουρλός, Γκουβέρος, Δαλαβούρας,  Βαγγόπουλος(60΄Τσαντίλης ) ,  Κωτσάκης, Γιαννακόπουλος, Καλαντζής,  Δούλος, Στροφύλλας,  Τριανταφύλλης, Μπατζακόπουλος(75΄ Αστερόπουλος ).

ΑΛΦΕΙΟΣ  ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ – ΔΟΞΑ Ν. ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ 0 – 1 : Βλέπει  πλέον πλει – οφ !

Σε ένα πολύ καθοριστικό ματς και για τις δυο  ομάδες, η Δόξα Ν. Μανωλάδας ήταν  αυτή  που επικράτησε στο Επιτάλιο απέναντι στον τοπικό Αλφειό των πολλών τραυματισμών φέτος , και βλέπει πλέον με βάση και το πρόγραμμα που έχει  τα πλει – οφ ανόδου! Αντίθετα ο Αλφειός  μέσα σε μια εβδομάδα, και σε συνδυασμό ότι τώρα παίζει μέσα στη Ζαχάρω, φαίνεται να τα χάνει… όλα!  Πάντως στο χθεσινό ματς φάνηκε από την αρχή ότι όποιος έβαζε το γκολ θα κέρδιζε! Καθώς το ματς δεν είχε φάσεις, με  τη Δόξα απλά να είναι καλύτερη στο α΄ μέρος, και εκμεταλλευόμενη τις κόντρες στο 31΄, να φτάνει στο τελικό 0 – 1 με  τον Κουλούρη! Στην επανάληψη  ο Αλφειός ανέβηκε και πίεσε για το γκολ, όμως χωρίς ουσία, έχοντας  «φλύαρη» υπεροχή! Παρόλα αυτά είχε δυο καλές στιγμές όπου θα μπορούσε  να ισοφαρίσει, με το «Χ» έτσι όπως κύλισε  το ματς, να ήταν  ίσως… το δικαιότερο αποτέλεσμα!

ΑΛΦΕΙΟΣ : Θεοδωρακόπουλος, Πρίφτης(λ. τρ. 69΄  Σεμπέκος), Λιαμπότης, Μανέτας, Δρογγίτης, Δαβουρλής, Καλαντζής, Κανάνι ,  Κακολύρης , Αγριδιώτης,  Μακρής.

ΔΟΞΑ: Τριχάς , Μπακάλης Ν.(85΄Αγγελόπουλος), Μπλετσάκης , Μούζος, Κυριαζής, Καμαρινός, Δημητρόπουλος, Τσιρίκος (64 ΄ Χριστόπουλος),  Κουλούρης, Παναγόπουλος, Καζαντζής.

Ολυμπιακός Σαβαλίων – Λ. Αστέρας 4-0 ¨Εύκολη νίκη με χατ τρικ Μπούτσι

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ηλείας MARKET IN, o Ολυμπιακός Σαβαλίων νίκησε χθες με 4-0 τον Λ. Αστέρα Σκουροχωρίου.

Το τελικό σκορ δείχνει την άνεση με την οποία ο Ολυμπιακός πήρε τους  τρεις βαθμούς, αφού η ομάδα του Θοδωρή Ανδριόπουλου ήταν σε πολύ καλή μέρα και πετυχαίνοντας δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας

Ο Μπούτσι στο 25΄ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 29΄ ο Σάββας Αντωνόπουλος έγραψε το 2-0, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του. Στις αρχές της επανάληψης και μέσα σε τρία λεπτά ο Ολυμπιακός με τον Μπούτσι πέτυχε άλλα δύο τέρματα (ο παίκτης των Σαβαλίων πανηγύρισε το χατ τρικ που έκανε), φτάνοντας στο τελικό 4-0.

Από την πλευρά του το Σκουροχώρι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Ολυμπιακός Σαβαλίων: Κόλλιας, Μπουγονικολός, Μ. Μαρκόπουλος, Σαββανίδης, Χοτζάι, Γιαννακόπουλος (80΄ Κουμουκέλης), Θ. Τσακοπιάκος (73΄ Κατσίγιαννος), Κ. Τσακοπιάκος, Αντωνόπουλος (46΄ Γεωργίου), Αβραμόπουλος, Μπούτσι (86΄ Μπορδόκας).

Λ. Αστέρας: Βυθούλκας, Παναγιωτόπουλος (64΄ Μαχαίρας), Τσέλος, Ξενόφος, Μουγκός, Χριστακόπουλος, Λιαρόπουλος, Νεοφώτιστος (53΄ Σακέλλης), Καραντώνης (61΄ Καββαθάς), Σέφα, Τσιτσιρόπουλος (70΄ Τσούλης).