Στα γήπεδα της Α1 κατηγορίας – Αναλυτικά οι αγώνες

ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ1 – 1: Με δέκα η Ολυμπιάδα από το 50΄ πήρε παλληκαρήσιο βαθμό!

Ούτε  το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου μέσα στην Κρέστενα, κατάφερε ο Ξενοφών να πάρει τη νίκη, απέναντι σε μια ηρωική Ολυμπιάδα Γουμέρου, η οποία αν και με δέκα παίκτες σχεδόν για ένα ημίχρονο, «άγγιξε» ακόμα και τη νίκη. Ο Ξενοφών μπήκε μέσα φουριόζος και είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 20΄με τον Πάρη Κωνσταντόπουλο και τον Μπακατσέλο, αλλά και στις δυο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας Φιλιππόπουλος αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε. Μετά το εικοσάλεπτο η Ολυμπιάδα ισορρόπησε κάπως και άρχισε να βγαίνει μπροστά και να «χτυπά» στις αντεπιθέσεις. Είχε ένα καλό σουτ με τον ταλαντούχο 16χρονο κυνηγό Νίκο Ροδόπουλο, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Ενώ

διαμαρτύρεται για κόκκινη κάρτα σε ανατροπή του Ροδόπουλου από τον Κολόκα έξω από τη μεγάλη περιοχή, φάση στην οποία ο διαιτητής δεν έδωσε ούτε φάουλ.  Για να φτάσουμε στο 43΄, όταν από εκτέλεση φάουλ του Κολοβάδη, ο Νίκος Γεωργίου με κεφαλιά έκανε το 0-1, «παγώνοντας» το γήπεδο της Κρέστενας. Στην επανάληψη η Ολυμπιάδα έμεινε από την αρχή και μόλις στο 50΄με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη στον Διαμαντάκο. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται και για την αποβολή, θεωρώντας την πολύ τραβηγμένη. Τελικά  στο 87΄από σέντρα του Γαλανόπουλου, ο Κωνσταντόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ αυτό αναπτέρωσε τις ελπίδες του Ξενοφώντα ο οποίος «πολιορκούσε», βγαίνοντας μπροστά για τη νίκη, αλλά η Ολυμπιάδα έφτασε πιο κοντά σε αυτή, με τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Γιώργου Ροδόπουλου, όταν μετά από λάθος συνεννόηση ανάμεσα σε Κουτρουμπή και αμυντικούς, αυτός επωφελήθηκε έξω από την περιοχή και έκανε το πλασέ σε κενή εστία, με τη μπάλα να φεύγει… βασανιστικά άουτ, ελάχιστα έξω, με την Ολυμπιάδα για λίγο να χάνει την ευκαιρία για μια τεράστια νίκη μέσα στην έδρα του ισχυρού Ξενοφώντα στις καθυστερήσεις .

Ξενοφών: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Α. Κουτσογιαννάκης (46΄Μπουτσικάκης), Αναμουρλίδης, Κολόκας, Χαραλαμπόπουλος (53΄Π. Κουτσογιαννάκης), Κωνσταντόπουλος, Ηλιόπουλος, Δημάκης, Παναγόπουλος (46΄Μπρης), Μπακατσέλος (61’ Νικολόπουλος).

Ολυμπιάδα: Φιλιππόπουλος, Κωνσταντόπουλος (90΄Χ. Αγγελόπουλος), Κ. Καλαντζής, Σ. Μπίρμπας, Κολοβάδης, Φωτακόπουλος, Γ. Μπίρμπας, Διαμαντάκος, Γεωργίου (65΄Γ. Ροδόπουλος), Αγριδιώτης (89΄Βλασσόπουλος), Ν. Ροδόπουλος (75’ Δ. Μπίρμπας).

_____________

ΔΟΞΑ Ν. ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ 2 – 1: Επεισοδιακή… ανατροπή!

Χάρις  σε γκολ στο 93΄  του Αχαιού επιθετικού Βασίλη Καζαντζή,  η Δόξα του Αλ. Γαλάνη , έκανε την ανατροπή στο ντέρμπι της Ν. Μανωλάδας, απέναντι στην Προοδευτική , κερδίζοντας με σκορ 2 – 1, και πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στα Πλέι Οφ. Η Προοδευτική μπήκε δυνατά και έχασε δυο-τρεις ευκαιρίες πριν ανοίξει το σκορ στο 26΄με τον Νικολετάκη. Η Δόξα, έχασε πριν το ξεκίνημα τον Μούζο, ο οποίος ειδοποιήθηκε στα αποδυτήρια ότι πρέπει να φύγει γιατί έχει ένα πρόβλημα υγείας το παιδί του. Αυτό σίγουρα επηρέασε την ομάδα του Αλέξη Γαλάνη, η οποία έπρεπε να βρει τις ισορροπίες στην άμυνα. Μετά το 0-1 η Δόξα ισορρόπησε και ανέλαβε πρωτοβουλίες. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο 42΄με τον Κουλούρη. Στην επανάληψη η Δόξα ήταν καλύτερη, πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει πιο γρήγορα σε ένα γκολ, το οποίο πέτυχε τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, στο 93΄με τον Καζαντζή. Στη λήξη του ματς είχαμε σύρραξη, με αποβολές εκατέρωθεν, μια για τη Δόξα, στον Σταθόπουλο και δυο για την Προοδευτική, στους Κατσιμητσήρη και Μπιτούνη, με δεύτερη κίτρινη και οι δυο.

Δόξα: Σταθόπουλος, Χριστόπουλος, Μπακάλης, Χαβαριώτης (55΄Αγγελόπουλος), Κυριαζής, Καμαρινός, Δημητρόπουλος, Τσιρίκος (70΄Αναγνωστόπουλος-94΄Τριχάς), Κουλούρης, Παναγόπουλος, Καζαντζής.

Προοδευτική: Κυριακόπουλος, Πατσούρας, Κατσιμητσήρης, Μπιτούνης, Ορλώφ, Λιάκος, Παντελής (80΄Ζ. Βαλογιάννης), Α. Βαλογιάννης (67΄Σαμπολάι), Κουρκουμέλης, Μπουρλάκης, Νικολετάκης.

Α.Ο. ΜΑΚΡΙΣΙΑ – Λ. ΑΣΤΕΡΑΣ  ΣΚΟΥΡΟΧΩΡΙΟΥ 0 – 1: Νίκη παραμονής με Βασιλακόπουλο!

Σπουδαία νίκη – παραμονής πήρε το απόγευμα του Σαββάτου μέσα στα Μακρίσια ο μαχητικός Λευκός Αστέρας Σκουροχωρίου, σε ένα μοιρασμένο από το ξεκίνημα ματς, επικρατώντας με σκορ  1 – 0, χάρις στο γκολ στο 43΄του αειθαλή Μέλτη Βασιλακόπουλου  με κεφαλιά,  σε σύγχυση στην περιοχή του Καρανικολού! Ένα γκολ το οποίο θα λέγαμε οι νικητές κράτησαν σχετικά εύκολα στην επανάληψη, εκμεταλλευόμενοι το άγχος των γηπεδούχων, αλλά  και τον ανορθόδοξο τρόπο που έπαιζαν. Αντίθετα στην κόντρα…, οι φιλοξενούμενοι ήταν «φωτιά και λαύρα»!

ΜΑΚΡΙΣΙΑ:  Καρανικολός , Μυλωνάς, Γιούρτας(46΄ Μπατζάκας ),  Διονυσόπουλος(57΄Ρουμελιώτης ), Τσίτσος , Καρβουνιάρης, Μπαλαούρας, Γαλάνης(68΄Κουής) , Σταματελάτος, Πετρόπουλος,  Ζαπάντης .

Λ. ΑΣΤΕΡΑΣ:  Βυθούλκας, Παναγιωτόπουλος Ζ., Τσέλος, Ξενόφος,  Μουγκός, Βασιλακόπουλος, Λιαρόπουλος(81΄ Σακέλης), Νεοφώτιστος, Καραντώνης(68΄Καβαθάς), Τσιτσιρόπουλος, Χριστακόπουλος(93΄Τσούλης).

Έντονες αποδοκιμασίες είχαμε μετά το παιχνίδι από φιλάθλους των Μακρισίων, οι οποίοι τα έβαλαν με τη διοίκηση της ομάδας, μη μπορώντας να χωνέψουν αυτή την ήττα που γνώρισε η ομάδα τους εντός έδρας, από τον Λευκό Αστέρα.

ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΝΤΖΟΙΟΥ – ΑΛΦΕΙΟΣ  ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ 3 – 0: Στο   + 10  και συνεχίζει…

Την  νικηφόρα  πορεία του συνέχισε και χθες ο πρωτοπόρος της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣΗ Ενιπέας Λαντζοίου, κερδίζοντας στο σημαντικότερο ματς της 22ης αγωνιστικής με σκορ 3 – 0 τον Αλφειό  Επιταλίου! Έτσι  σε συνδυασμό με τη  νέα «γκέλα» του 2ου  Ξενοφώντα, αύξησε  τη διαφορά που τους χωρίζει στους  10 βαθμούς, βαδίζοντας  ολοταχώς για τον τίτλο της κανονικής περιόδου!  Οι  γηπεδούχοι  του Ν. Γκρίλλα , παρα τις απουσίες για διαφόρους λόγους, των Τσαντίλη, Γκρίλλα και Κύτταρη, άνοιξαν το σκορ  στο 25΄ με πέναλτι του  Τριανταφύλλη που δόθηκε σε χέρι  του Καλαντζή στο σουτ που επιχείρησε ο  Βαγγόπουλος!  Στο ίδιο διάστημα ο Αλφειός είχε ένα καλό σουτ του Δαβουρλή στο 32΄. Που όμως έφυγε ψηλά αουτ! Στην επανάληψη και στο 61΄ο  Βαγγόπουλος με ένα φοβερό  σουτ  στο «Γ»  του Θεοδωρακόπουλου  έγραψε το 2 – 0, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του!  Στο  70΄ ο Σ. Στροφύλλας  πλησίασε το γκολ, έχοντας σουτ εξ επαφής, σύριζα άουτ, ενω στο 75΄ο Αλφειός πλησίασε  το γκολ, όμως το σουτ του Κακολύρη, εξουδετέρωσε ο  Κουρλός! Τελικά στο 85΄ο Δούλος βρήκε ωραία στην περιοχή τον Σ. Στροφύλλα, και αυτός  με άπιαστη κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό  3 – 0!

ΕΝΙΠΕΑΣ: Κουρλός, Γκουβέρος, Δαλαβούρας,  Βαγγόπουλος(83΄ Καλαντζής) ,  Κωτσάκης, Γιαννακόπουλος, Φερεκίδης (60΄  Αστερόπουλος),  Δούλος(86΄ Πλαστουργός), Στροφύλλας,  Τριανταφύλλης, Μπατζακόπουλος(73΄ Μάζης).

ΑΛΦΕΙΟΣ : Θεοδωρακόπουλος, Πρίφτης, Λιαμπότης(63΄ Μπάρκας) , Μανέτας, Δρογγίτης, Δαβουρλής, Καλαντζής,  Κακολύρης , Αγριδιώτης (92’Τριανταφυλλόπουλος ), Πεσκελίδης (77’ Μακρής), Κανάνι

ΑΙΑΣ  ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ  – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ΣΑΒΑΛΙΩΝ 1 – 1: Δίκαιη  μοιρασιά…

Χωρίς  νικητή  έληξε  το γειτονικό  ντέρμπι της Γαστούνης, καθώς Αίας και  Σαβάλια, έμειναν στο 1 – 1 !  Ο αγώνας  ήταν  δυνατός από το ξεκίνημα,  αλλά  με λίγες φάσεις! Στις  κυριότερες εκ των οποίων ο Δ. Παναγιωτόπουλος  είχε δυο καλές στιγμές  για να σκοράρει, όπως και ο Σ. Αντωνόπουλος για  τα Σαβάλια. Τελικά το γκολ ήρθε στο 22΄ με πλασέ του Μπούτσι  για λογαριασμό  των φιλοξενούμενων!  Με το σκορ αυτό έληξε το α’ μέρος, και στο  65΄ ο Καράμπελας έφερε το ματς στα ίσια για τον Αίαντα , κάνοντας το 1 – 1!  Έκτοτε έγινε «μάχη» , όμως το σκορ  δεν άλλαξε, με τον  Αίαντα  στο  93΄ να έχει μια καλή στιγμή για το 2 – 1,  όταν έφυγε στην αντεπίθεση ο Γιαννακόπουλος, όμως σούταρε στην κλειστή  γωνία  του Κόλια, που έσωσε  το γκολ!

ΑΙΑΣ : Φλίγκος, Γιαννακόπουλος, Σκαρτσάνης , Μπελεκούκιας, Κότσιφας(70΄ Μενίκου), Ζώντος, Νικολόπουλος Ηλ., Κοκολάκης, Παναγιωτόπουλος,  Καράμπελας(90΄ Μαρίνοφ), Ραφτόπουλος .

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόλιας, Μπογονικολός, Μαρκόπουλος Μ., Σαβανίδης, Χοντζάι, Μαρκόπουλος Χ., Γιαννακόπουλος(66΄ Τσακοπιάκος Α.), Τσακοπιάκος Κ., Αντωνόπουλος , Αβρανόπουλος, Μπούτσι.

ΘΥΕΛΛΑ – ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΛΕΧ. 1-4 : «Καθάρισε» το ματς από το α’ μέρος

Ένα εύκολο απόγευμα είχε το Σάββατο στο Ενωσιακό της Σπιάτζας ο Ηλειακός Λεχαινών, που νίκησε άνετα με 4-1 την Θύελλα.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί από το α’ μέρος όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0, ενώ παρότι στην επανάληψη η Θύελλα ανέβασε την απόδοση της δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερο.

Το σκορ άνοιξε στο 5’ ο Ράλλης με κεφαλιά, ενώ στο 32’ ο Χριστοφοράτος με σουτ αφού η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και στο 41’ ο Σαραντούλιας με πλασέ έκαναν το 0-3.

Η Θύελλα μείωσε στο 50’ με τον Παργινό, ενώ το τελικό 1-4 έγραψε ο Κράγκαρης στο 77’.

Ο Ηλειακός τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, αφού στο 90’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη για καθυστέρηση ο Μπουρούκης.

ΘΥΕΛΛΑ : Αθανασόπουλος, Παναγιωτόπουλος (66’ Σούφης), Κόρδος (46’ Τόλιας), Φώτης, Αγγελόπουλος. Δεσύλλας (46’ Γρηγορόπουλος), Κότσι, Καραχάλιος, Παργινός, Τσιγκούνης (46’ Τζουβάνης), Τσιμάνης

ΗΛΕΙΑΚΟΣ : Σερέτης (89’ Ανδρικόπουλος), Κώστα, Στρίγας, Σαραντούλιας (86’ Αλεξανδρόπουλος), Μουσερής, Γκίνης, Κράγκαρης, Κωστόπουλος, Ράλλης (78’ Κουρλός), Μπουρούκης, Χριστοφοράτος (61’ Κασσιανός)