Στα γήπεδα της Α1 κατηγορίας – Αναλυτικά οι αγώνες

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΤΑΡΑΧΙΟΥ –
ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ 1-4

Άνετό πέρασμα από το Ενωσιακό με χατ-τρικ Πάρη

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο Ξενοφών Κρεστένων πέρασε άνετα από το Ενωσιακό επικρατώντας με 4-1 επί της Θύελλας και συνεχίζει στην κορυφή μαζί με τον Ενιπέα, περιμένοντας να μάθει σήμερα το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού Σαβαλίων στο Σκουροχώρι. Μόλις στο 2’ ο Κωνσταντόπουλος πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Κατελούζου σε σουτ του Mπουτσικάκη και από κοντά έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 12′ όταν ο Καρακίτσος εκτέλεσε φάουλ και ο Κάρδαρης με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, όμως στο 30′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 12 με το υπέροχο τακουνάκι του Παναγόπουλου μετά το γύρισμα του Μπουτσικάκη. Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ξενοφών πήρε αέρα δυο τερμάτων όταν ο Κουτσογιαννάκης βρήκε υπέροχα μέσα στην περιοχή τον Κωνσταντόπουλο που με το κεφάλι διαμόρφωσε το 1-3. Το τελικό 1-4 έγραψε και πάλι με το κεφάλι ο Κωνσταντόπουλος σημειώνοντας χατ τρικ παίρνοντας την επαναφορά από το σουτ του Κουτσογιαννάκη που έδιωξε προσωρινά ο Κατελούζος.

Οι συνθέσεις

ΘΥΕΛΛΑ: Κατελούζος, Κοζοκάρου, Γρηγορόπουλος, Κάρδαρης, Τόλιας, Καραχάλιος, Καρακίτσος (37΄ Ρούντα), Ι. Λούσκος (60΄ Κωστόπουλος), Αγγελόπουλος (86΄ Σούφης), Γ. Λούσκος (71΄ Παργινός), Κότσι.

ΞΕΝΟΦΩΝ: Μικελόπουλος, Γαλανόπουλος, Αχ. Ζαπάντης, Αναμουρλίδης, Κολόκας, Μιλοσέσκι, Κωνσταντόπουλος, Τ. Κουτσογιαννάκης (70΄ Π. Κουτσογιαννάκης), Δημάκης (65΄ Χαραλαμπόπουλος), Μπουτσικάκης (75΄ Πλατανίτης), Μ. Παναγόπουλος (58΄ Λιαμπότης).

ΑΕ ΠΗΝΕΙΑΣ – ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 1-4

Επίδειξη ανωτερότητας με πρωταγωνιστή τον Μουσερή!

Δεν συνάντησε αντίσταση από την ΑΕ Πηνείας το περασμένο Σάββατο στο Σιμόπουλο, ο Ηλειακός Λεχαινών που κέρδισε με 4-1 και συνεχίζει κοντά στην ζώνη των πλέι – οφ σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δείχνουν να δυσκολεύονται να ακολουθήσουν τους ρυθμούς της Α1 κατηγορίας. Στο 20’ ο Γκίνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους ενώ στο 20’ ο Κράγκαρης βρήκε τον Μουσερή και ο τελευταίος έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ηλειακό. Το 0-3 που ήταν και σκορ ημιχρόνου σημείωσε και πάλι  ο Μουσερής μετά από νέα συνεργασία με τον Κράγκαρη. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κότσαλη για το 1-3 όμως ήταν το μόνο που κατάφεραν καθώς στο 65’ ο Μουσερής διαμόρφωσε το τελικό 1-4 πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

ΠΗΝΕΙΑ: Ρούνης Π.,. Αργυρόπουλος, Μπουντουβής, Κ. Ρούνης, Βλασσόπουλος, Χριστακόπουλος, Παρασκευόπουλος, Κότσαλης, Α. Χριστόπουλος, Κουτσόπουλος, Γεωργακόπουλος

ΗΛΕΙΑΚΟΣ: Φλίγκος, Χριστοφοράτος(75’ Παναγιωτόπουλος), Κόστα Β, Κόστα Λ(70’ Στριγάς), Σαραντούλιας, Κωστόπουλος. Γκίνης, Μπουρούκης(60’ Δ. Κασσιανός), Κράγκαρης(80’ Κονταλής), Κουρλός, Μουσερής

ΔΟΞΑ Ν. ΜΑΝΟΛΑΔΑΣ –
ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ 0-1

Τεράστιο διπλό με Καλαντζή

O Αλφειός Επιταλίου με υπηρεσιακό προπονητή τον Γ. Γκότση και για μια ακόμα φορά πολλές απουσίες, πήρε τεράστιο διπλό με 1 0 επί της Δόξας μέσα στην έδρα της Ν. Μανολάδας.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, ο Καλαντζής στο 84ο λεπτό με προσωπική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΔΟΞΑ: Σταθόπουλος, Χαβαριώτης (59΄Αθανασόπουλος), Kolici (66΄Αναγμωστόπουλος), Μούζος, Μπακάλης, Καμαρινός, Τσιρικός ( 46΄Χατζηγιάννης), Κυριαζής, Καζαντζής, Παναγόπουλος, Μηλαδόπουλος

ΑΛΦΕΙΟΣ: Θεοδωρακόπουλος, Δρογγίτης, Ντάβαρης, Μανέτας, Πρίφτης, Δαβουρλής , Καλαντζής (87΄Σεμπέκος),Κακολύρης (67΄Μακρής), Αγριδιώτης (93΄Παπανδρέου), Νικολόπουλος, Κανάνι (67΄Τσιγκούνης)

ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΝΤΖΟΙΟΥ –
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ:  5-0

Επέστρεψε  στις πεντάρες…

Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο φιλόδοξος  Ενιπέας Λατζοίου επικράτησε εύκολα στο γειτονικό ντέρμπι με σκορ 5 – 0 της Ολυμπιάδας Γουμέρου, και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας! Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα 15 λεπτά στο ματς του Λαντζοίου, με τον Ενιπέα όμως να διατηρεί την υπεροχή και να ανοίγει το σκορ στο 16΄ με δυνατό σουτ του Σάκη Στροφύλλα από το ύψος της μικρής περιοχής!  Στο 25΄ μάλιστα  ήταν η σειρά του Νίκου Δούλου να σκοράρει για πρώτη φορά φέτος επίσης με τον ίδιο τρόπο! Μάλιστα αυτό ήταν και το πρώτο επίσημο γκολ του Αμαλιαδίτη παίκτη με τη φανέλα του Ενιπέα!  Όμως ο Ενιπέας συνέχισε να πιέζει. Και στο 30΄εφτασε στο 3- 0 , με σουτ του επανεμφανισθέντος Κύτταρη, με το οποίο ολοκληρώθηκε το α΄ ημίχρονο! Όμως  και στην επανάληψη  ο Ενιπέας παρά τις γρήγορες αλλαγές , συνέχισε στον ίδιο  ρυθμό, έχοντας το πλήρη έλεγχο του αγώνα και αύξησε το σκορ. Έτσι  στο  51΄ ο Τσαντίλης με φοβερό βολέ  από έξοχη ασίστ του Γκρίλλα, ανέβασε το σκορ στο 4 – 0! Για να έρθει στο 65΄ ο Μπατζακόπουλος να πάρει το πέναλτι σε ανατροπή του από τον Π. Φωτακόπουλο, και να διαμορφώσει από τα «έντεκα βήματα», το 5 – 0! Στο λεπτό μάλιστα αυτό αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο παίκτης της Ολυμπιάδας  που υπέπεσε στο πέναλτι!

ΕΝΙΠΕΑΣ: Κουρλός(60’ Ηλιόπουλος), Βαγγόπουλος(55΄ Γκουβέρος), Δαλαβούρας, Τσαντίλης(55΄Πλαστουργός), Κωτσάκης, Κύτταρης , Αστερόπουλος , Δούλος(46΄Φερεκίδης) Στροφύλλας, Γκρίλλας , Μπατζακόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Φιλιππόπουλος, Κολοβάδης , Αγγελόπουλος Χρ., Μπίρμπας Σ., Φωτακόπουλος Π., Φωτακόπουλος  Ι.(55΄Κακαλής ), Ροδόπουλος Γ.(68΄ Φωτακόπουλος  Ι.Α.), Γεωργίου(46΄Ροδόπουλος Ν.), Διαμαντάκος,  Αγριδιώτης(λ. τρ. 13΄ Αγγελόπουλος Χρ.) , Μπίρμπας Δ.

Α.Ο. ΜΑΚΡΙΣΙΑ  – ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ: 4-2

«Αγγλικό» ματς και σκορ!

Ανοιχτό  ματς έγινε στο γήπεδο Μακρισίων, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 4 – 2 του ΑΠΟ Κουρτεσίου, παραμένοντας έτσι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας! Στο α΄ μέρος  το ματς ήταν μοιρασμένο, με τον Α.Ο.Μ. όμως  να παίρνει το προβάδισμα στο 45΄ με σουτ του Μούτσου από το ύψος του πέναλτι! Όμως στην επανάληψη και στο 50΄ ο Γ. Σωτηρόπουλος  με φάουλ έγραψε το 1 – 1 για τον ΑΠΟΚ!  Έκτοτε  ο Α.Ο.Μ. πέρασε μπροστά, και στο 59΄ με φάουλ του Τσίτσου  έκανε το 2 – 1! Και στο επόμενο  λεπτό ο Σταματελάτος με ωραίο πλασέ, ανέβασε το σκορ στο  3 – 1, ¨καθαρίζοντας» τη νίκη! Την οποία στο 67΄με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μούτσος, διεύρυνε ακόμα περισσότερο! Το τελικό 4 – 2,  διαμόρφωσε στο 75΄ο Αν. Κωστόπουλος με πέναλτι που δόθηκε σε χέρι του Διονυσόπουλου!

ΜΑΚΡΙΣΙΑ: Καρανικολός, Χριστόπουλος(46΄ Διονυσόπουλος ), Μπαλαούρας(67΄Μπάλλας), Καρβουνιάρης , Τσίτσος,  Αντύπας,  Μούτσος(88΄Καραθανάσης), Καβαθάς, Μπατζάκας , Σταματελάτος , Ασημακόπουλος(86΄Γιούρτας).

ΑΠΟΚ: Χρ. Ψυχογιός, Φιλιππακόπουλος(78΄Κόσκορης), Σωτηρόπουλος Γ, Διαμαντόπουλος, Αλ.Σ Καπώνης(56΄Κουργιαλάς ), Καλουτάς, Κωστόπουλος Αν. , Γκούσκος, Κουλούρης, Ντ. Καπώνης, Γεωργόπουλος(67΄Ψυχογιός Δ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ΖΑΧΑΡΩΣ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ: 4-1

Εντυπωσιακή  ανατροπή…

Εύκολη σχετικά νίκη πήρε στην έδρα της η ομάδα του Ολυμπιακού  Ζαχάρως, επικρατώντας με σκορ 4 – 1 της Προοδευτικής, παρότι αυτή προηγήθηκε μόλις στο 3΄ με μακρινό βολέ  του Πρωινού! Όμως στο 22΄ο Τζέιμς έφερε το ματς στα ίσια(1-1), και στο  35΄ο Έλιοτ έδωσε προβάδισμα  στη  Ζαχάρω, κάνοντας το 2 – 1! Στην επανάληψη και στο 70΄ ο Παπαγεωργίου  με ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το 3 – 1, και στο ίδιο λεπτό ο Α. Βαλογιάννης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, γιατί απώθησε βιαίως αντίπαλό του, σύμφωνα με το Φ.Α. του διαιτητή Σταυρόπουλου! Το τελικό 4 – 1, σημείωσε στο 78΄ο Τζέιμς από ασίστ του Ρηγόπουλου!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Τσάμπρας, Νικολόπουλος(86΄Ζαχαρόπουλος), Χριστόπουλος, Κύτταρης, Αλεξανδρόπουλος, Γκούσκος, Οικονομίδης(62΄Μπιμπής), Τζέιμς, Έλιοτ (75’ Ρηγόπουλος), Παπαγεωργίου(82΄Ασημακόπουλος), Κατσιώλης.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Σάμαρης Χ., Πατσούρας , Αθανασόπουλος(70΄Πέρδικας Γ.), Μπιτούνης, Ορλώφ, Ζ. Βαλογιάννης Πρωινός , Βαλογιάννης  Α., Κουρκουμέλης (λ. τρ. 51΄ Κατσιμιτσίρης ), Παντελής, Νικολετάκης.